Fan çoklayıcı kullanmak sağlıklı mıdır?

Konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın. Corsair Carbide Spec Delta var elimde. 4 fanı var ama anakartım Gigabyte B450M-S2H tek sistem fan girişi var. Ve fanlar 3 pinli. 3 pinli fanlar 4 pinli yuvaya takılınca hız kontrolü yapılabiliyor mu bu çoklayıcılarda?

Peki siz ne almamı önerirsiniz? 4 tane fan var kasada. Akasa'nın 5li çoklayıcısına 40-45TL vermek istemiyor canım ama hızlı da gelmesini istiyorum bu yüzden yurtdışından söyleyemem.
Şundan 2 tane alsam Fan Çoklayıcı Y PWM Kablosu 4303p Splitter 4 pin Switch 3 pin 3 Port Çoklayıcı Dişi Erkek Kablo Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor ve 2 fanı birine bağlayıp ardından iki kabloyu birbirine bağlayıp diğer iki fanı da o kabloya bağlayıp tek girişi anakarta bağlasam olur mu?

Kendiniz yapın? :D Gerçekten, Arduino ile 2 dakikada yapabilirsiniz. Akasa dışında pek marka önermemişler;

Bende daha önce hiç fan çoklayıcı kullanmadığımdan bilmiyorum ne alınır, ne alınmaz.

@Firehorse MK II 3 pin fanlar PWM olmaz hız kontrolünün BIOS içerisinden elle yapılması gerekir. Gelelim konuya;

Üstteki benimde kullandığım Akasa beşli çoklayıcı kabloyu alır ve hariçten 4 pin PWM fan alırsan kasanın diğer 3 pin fanları o aldığın PWM fan göre çoklayıcı sayesinde hızını gerektiğinde arttırır gerekmediğinde azaltır. Çoklayıcının ana işlevini sağlaması için tek 4 pin ucuna PWM fan takmak şarttır.

@Firehorse MK II 3 pin fanlar PWM olmaz hız kontrolünün BIOS içerisinden elle yapılması gerekir. Gelelim konuya;

Üstteki benimde kullandığım Akasa beşli çoklayıcı kabloyu alır ve hariçten 4 pin PWM fan alırsan kasanın diğer 3 pin fanları o aldığın PWM fan göre çoklayıcı sayesinde hızını gerektiğinde arttırır gerekmediğinde azaltır. Çoklayıcının ana işlevini sağlaması için tek 4 pin ucuna PWM fan takmak şarttır.
E o zaman 3 pin fanları PSU'ya bağlamamla anakarta bağlamam arasında bir fark yok mu?

İkisi arasında fark var. Anakarta 3 pin fan bağladığında elle hız kontrolünü ayarlamak mümkün PSU'a bağladığında fan sabit tam hızda çalışır. Çoklayıcının amacı anakartta yeterli sayıda fan girişi yoksa fazla fanların tam hızda çalışmasını engellemek işte. Anakart üst düzey kasa fanlarına yeterli sayıda fan girişi varsa o zaman çoklayıcıya ihtiyaç kalmaz.

4 pinlik girişe 3 pinlik fan bağlayınca hızı kontrol edebileceğim demi yine?

Yeni konular

Geri
Yukarı