Fan çoklayıcı seçimi

ersin97

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Makine mühendisi
Arkadaşlar anakartımda sadece bir tane sysfan1 var. Ona da egzoz fan takılı. (Sarı çerçeveye aldığım 4pin girişli egzos fan). Sistemime 3 adet fan takviyesi yapacağım. Fakat tek fan girişi olduğu için çoklayıcı almam lazım.

Sorum şu; bir adet 4 pin girişli çoklayıcı alsam onu anakartıma taksam, üç adet 3 pin girişi mi elde edeceğim? Elimdeki fanlar 4 pin. İlla 3 pin fan mı almam gerekecek?
Bu çoklayıcının çıkışları 3 pin mi 4 pin mi anlayamadım. Nasıl bir bağlantı yolu izlemem gerekiyor?

1586775887600.png

Bunu almanızı öneririm, fanlar 3 pin oluyor. Arctic P14 ile bu çoklayıcıyı kullanıyorum, çok memnunum.

Bunu almanızı öneririm, fanlar 3 pin oluyor. Arctic P14 ile bu çoklayıcıyı kullanıyorum, çok memnunum.

Elimde 3 pin fan yok. Attığınız çoklayıcı ile elimdeki 4pin fanlar kullanılamaz mı?

Kullanabilirsiniz, attığım çoklayıcı 4 pin zaten. Benim fanlarım 3 pin idi o yüzden dedim, gücü direkt molex kablosundan alıp. PWM ile kontrol etmenize olana sağlıyor, gerçekten çok kullanışlı.
Molex kullanmadan doğrudan anakarttaki SYSFAN1 pini ile kullanılamaz mı?

Anladım teşekkür ederim. Yani 3pinli fan almama gerek yok. Attığınız aparatı Molex ve SYSFAN1'e takacağım, elimdeki diğer 4pinli fanları ise aparatın 4pinli girişlerine takacağım.
SYSFAN1 ile fanlarınızın hızını kontrol edebilirsiniz. Molex ile fanlara gücü vermesi için var, bu sayede 4 pinden güç almayacak ve herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Bu arada ürün yorumlarında şöyle denmiş; "5 adet bağlantının 1 tanesi 4 pin, 4 tanesi ise 3 pindir, 4 pinli bağlantıya 1 adet pwm fan bağlanır."

3pinli bağlantılara 4 pin takılamadığı için anlayamıyorum sanırım olayı. Elimdeki 4 pinleri nasıl çoklayacağımı hala çözemedim.

Kullanabilirsiniz, attığım çoklayıcı 4 pin zaten. Benim fanlarım 3 pin idi o yüzden dedim, gücü direkt molex kablosundan alıp. PWM ile kontrol etmenize olana sağlıyor, gerçekten çok kullanışlı.
Hocam bu kablo ile kasadaki 3pinli fanlarınızın devrini kontrol edebiliyor musunuz 4pinli pwm fanı kullanarak?

Bende çoklayıcı aradığım için araştırmıştım. O eksik olan pin fan hız analiz kablosuymuş. Anakart tek girişten 5 fanın hızını analiz edemeyeceği için diğer dört giriştekini iptal edip bir tanesine koymuşlar. Fan hızı o bir tane 4 pin olana göre ayarlanıyormuş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı