Fan çoklayıcı tavsiyesi ve kullanımı

orpheus2690

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ordu / Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sistemime yeni aldığım DeepCool LS520SE model sıvı soğutmadan sonra anakart üzerinde hiç boş fan slotum kalmadı. Sistemimde fan olarak;
Arka egzoz çıkışı: SilverStone Air blazer 120r X1.
Ön kısım: Phanteks P300a kendi kasa fanı X2.
Üst egzoz çıkışı: LS520SE kendi fanı X2.
Şu an 2 tane PWM 2'li çoklayıcı ile anca sistemin tüm fanlarını çalıştırdım ama fazlası ile kablo kirliliği yarattı. Ekstra olarak pompanın kendisine ait 1 adet 3 pinli girişi mevcut. Aklımda çoklayıcı olarak Amazon.com.tr almak var.
Kullanım olarak çoklayıcıların 4 pinli kısmını CPU fan kısmına, 2 ayrı girişin birinden ekstra yine çoklayıcı takıp sıvı soğutma fanlarını ve pompa bağlantısını bunun üzerinden yaptım. Diğer bağlantılar tamamen anakart üzerinden sağlandı. Eski stok soğutucu ile C23 testinde maksimum 95 derecelerde dolaşan işlemcim yine 95 derecelerde seyir ediyor ve skor olarak aynı sonucu alıyor. Biraz karışık anlattım fakat ben bile neyin ne olduğunu anlayamadığım için size danışmak istedim. Nerede yanlış yaptım ve nasıl bir yol izlemeliyim? 95 derece sıcaklık C23 testinde normal mi?
Sistemim;
Ryzen 5 7600.
B650M DS3H.
DeepCool LS520SE.
Phanteks P300a.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu ikisini tavsiye edebilirim. İkisi de güzeldir.

Ben çoklayıcıyı SYS_FAN'a takıyorum. Sıvı soğutmanın da fanlarını CPU_FAN'a takıyorum. Kutudan fanların pinini birleştiren alet çıkmıştır herhalde. Tek pine birleştirip taktım. Pompayı varsa anakarttaki pompa pinine takabilirsiniz. Ben SATA ile bağladım her zaman son güçte çalışıyor. Pompadan istediğimiz de bu zaten.

Bu ikisini tavsiye edebilirim. İkisi de güzeldir.

Ben çoklayıcıyı SYS_FAN'a takıyorum. Sıvı soğutmanın da fanlarını CPU_FAN'a takıyorum. Kutudan fanların pinini birleştiren alet çıkmıştır herhalde. Tek pine birleştirip taktım. Pompayı varsa anakarttaki pompa pinine takabilirsiniz. Ben SATA ile bağladım her zaman son güçte çalışıyor. Pompadan istediğimiz de bu zaten.
Sıvı soğutma fanları ve pompa pin'i birbirine bağlı bir şekilde CPU FAN'a bağlı durumda. Diğer FAN'lar ise SYS_FAN 1,2 ve 3 e bağlı ayrı ayrı olarak. Sadece tek anlamadığım nokta Ryzen 5 7600 95 derecede bu soğutucu ve bu hava sirkülasyonu ile normal mi?

Kasanızın hava akışı nasıl? Normal değil 95 derece olması neticede 65W işlemci. Montajda hata yapmış olabilir misiniz?

Kasanızın hava akışı nasıl? Normal değil 95 derece olması neticede 65W işlemci. Montajda hata yapmış olabilir misiniz?
Kasa olarak Phanteks P300A kullanıyorum. Ön tarafta 2 tane havayı içeri alacak şekilde PWM kendi kasa fanı mevcut. Arka egzoz çıkışında havayı dışarı atacak şekilde Air Blazer 120R mevcut. Üst kısımda fanlar havayı dışarı çıkartacak şekilde 240mm deepcool ls520se mevcut. Kablolama kısmen iyi sadece fan çoklayıcılar yüzünden küçük bir karmaşa mevcut. Montaj kısmında tamamen kendi sitesinde yayınladığı rehbere göre kurulum yaptım. Pompadan sistem açıldığında garip bir su sesi geliyor.

Kasanız güzel. Sistem açıldığında su sesi gelmesi normal. Dediğim gibi 95 derece olması normal değil.

Sıvı soğutmanın işlemciye takılan kısmındaki jelatini çıkardınız değil mi montajdan önce?

Kasanız güzel. Sistem açıldığında su sesi gelmesi normal. Dediğim gibi 95 derece olması normal değil.

Sıvı soğutmanın işlemciye takılan kısmındaki jelatini çıkardınız değil mi montajdan önce?
Evet çıkarttım şu an pompanın üzerindeki termal macun ile devam ediyorum.

İşlemciyle arasında hiç boşluk olmadığına ve tamamen düzgün bir şekilde temas ettiğine emin olun. Pompanın son güçte çalıştığına emin misiniz?

Son güçte çalıştığını anlayacağım bir uygulama vs. mevcut mu?
BIOS'dan bakabilirsiniz. Windows'dayken görmek isterseniz HW Info yükleyip "Sensors Only" tikini seçip başlatırsanız da görebilirsiniz. CPU1 yazan fan kısmında görebilirsiniz eğer CPU_FAN'a taktıysanız.

Ben olsam pompa ile fanların pinini ayırırdım. Pompayı tek başına takardım. Pompa her zaman son güçte çalışsın fakat fanlar her zaman son güçte çalışırsa ses çıkartır ve gerek de yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı