Fan çoklayıcıya fan çoklayıcı eklemek

conqsadd

Picopat
Daha fazla  
Merhaba,

ASUS A620mk anakart kullanıyorum. 5 adet Akasa Viper fanı CHA_FAN girişine bağlı. 3 adet daha fan eklemeyi düşünüyorum. Akasa'nın şu ürününü kullanıyorum fan çoklamak için.

Akasa Beşli PWM Otomatik Fan Kontrollü Fan Çoklayıcı Flexa Kablo

Bir adet daha aldım. Molex'ten güç alıyor, anakarttan da devir bilgisini. Bu şekilde kullanmamın anakarta bir zararı olur mu acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Zararı olacağını zannetmem lakin yine de çoklayıcıya çoklayıcı takmak hoş bir durum değil. SYS_FAN soketine takın hocam neden çoklayıcıya çoklayıcı takmak istiyorsunuz ki?

O fan çıkışından alabileceğin azami güç vardır. O güç yarı devirde 3 4 fana rahat yetecek seviyededir. Ama sen 8 fan takacaksın bu ise gücün yetmemesine sebep olabilir.
Birde ne saçma anakart toplam 1 tane fan çıkışı mı olur sene kaç.

Zararı olacağını zannetmem lakin yine de çoklayıcıya çoklayıcı takmak hoş bir durum değil. SYS_FAN soketine takın hocam neden çoklayıcıya çoklayıcı takmak istiyorsunuz ki?
Anakart üzerinde sadece cpu_fan ve cha_fan soketleri var. cpu_fan'a çoklayıcı bağlayınca sistem cpu fanını görmüyor.

O fan çıkışından alabileceğin azami güç vardır. O güç yarı devirde 3 4 fana rahat yetecek seviyededir. Ama sen 8 fan takacaksın bu ise gücün yetmemesine sebep olabilir.
Birde ne saçma anakart toplam 1 tane fan çıkışı mı olur sene kaç.
Maalesef 2 çıkış var sadece. cpu_fan ve cha_fan . Fan çoklayıcı üzerinde molex bağlantısı var gücü direkt psu'dan alıyor.

Anakart üzerinde sadece cpu_fan ve cha_fan soketleri var. cpu_fan'a çoklayıcı bağlayınca sistem cpu fanını görmüyor.

Maalesef 2 çıkış var sadece. cpu_fan ve cha_fan . Fan çoklayıcı üzerinde molex bağlantısı var gücü direkt psu'dan alıyor.
Baya kötüymüş. Şu kartlı aşağıda görseli olan ürünlerin 10'lu falan olanlarından alıp kullanmanız düz kabloya nazaran daha sağlıklı olacaktır. Çünkü bu kartlar harici besleme ile gücü direkt PSU'dan alıp datayı anakarta iletiyor. Yük soketinde değil PSU'da olur.
10lu-fan-kontrol-karti-fan-coklayici-4pin-3pin-pwm-fan-hub-10port-kcm14394218-1-d77069c4ec9948...jpg

Baya kötüymüş. Şu kartlı aşağıda görseli olan ürünlerin 10'lu falan olanlarından alıp kullanmanız düz kabloya nazaran daha sağlıklı olacaktır. Çünkü bu kartlar harici besleme ile gücü direkt PSU'dan alıp datayı anakarta iletiyor. Yük soketinde değil PSU'da olur. Eki Görüntüle 2043340
Aslında en mantıklısı bu attığınız. Bunu alırsam şayet CPU dışında kalan fanların kontrolü cha_fan'dan sağlanacak ve elimde olan 2 akasa fan çoklayıcı boşa düşecek.

Ben şöyle bir düşünceye girdim eğer cpu_fan yeri sıkıntı yaratmasaydı. CPU bölümünü etkileyen 3 fanı ve CPU üzerinde bulunan 2 fanı cpu fan girişine bağlamak. Ekran kartı ve diğer bölümleri etkileyen fanlarıda cha_fan kısmına bağlamayıp 2 ayrı bölüm olarak kontrolünü sağlamak. Yani CPU yük altında olunca tüm fanlar değilde sadece cpu'yu etkileyen fanların devreye girmesini sağlamak , aynı şekilde diğer bölümler içinde geçerli.

Tam olarak neredesiniz? Merakımdan soruyorum.

Şaka olsun diye de "Ekvatora yakın bir yerde misiniz?(!)" Diye şakalaşmak isterim.
:) Şanlıurfa. Ekvatora diğer illere göre nazaran daha yakın.

Aslında en mantıklısı bu attığınız. Bunu alırsam şayet CPU dışında kalan fanların kontrolü cha_fan'dan sağlanacak ve elimde olan 2 akasa fan çoklayıcı boşa düşecek.

Ben şöyle bir düşünceye girdim eğer cpu_fan yeri sıkıntı yaratmasaydı. CPU bölümünü etkileyen 3 fanı ve CPU üzerinde bulunan 2 fanı cpu fan girişine bağlamak. Ekran kartı ve diğer bölümleri etkileyen fanlarıda cha_fan kısmına bağlamayıp 2 ayrı bölüm olarak kontrolünü sağlamak. Yani CPU yük altında olunca tüm fanlar değilde sadece cpu'yu etkileyen fanların devreye girmesini sağlamak , aynı şekilde diğer bölümler içinde geçerli.

:) Şanlıurfa. Ekvatora diğer illere göre nazaran daha yakın.
Güneşe en yakın şehir Adana'dan selamlar.

Normalde CPU_FAN kısmına birden fazla fan takabilmelisin. Zira bende 3 fan takılı. Sıkıntını tam anlayamadım orada. Tuhaf bir durum var. Kurcalaman gerek. Belki çoklayıcı kablondan dolayı sorun yaşıyor olabilirsin.

Fakat senin de dediğin gibi bu cihazlar baya hayat kurtarıyor senin gibi tek porta çok fazla yüklenme durumlarında. Bi bakın derim.

Geri
Yukarı