Fan CPU_FAN'da yavaş CHA_FAN'da hızlı çalışıyor

Tuvres

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus Tuf Z370, Asus Rog Strix Rx580 8gb, İntel Core i5 8400, Steelseries Arctis 1, Logitech g213.
Meslek
Diş hekimliği öğrencisi
Merhabalar, 3 gün önce aldığım deepcool gammax 400 V2 kule tipi işlemci soğutucu ürünü ile ilgili ufak bir sorunum var.
CPU_FAN girişine fanın kablosunu takıyorum bilgisayarı açıyorum ama işlemci ne kadar ısınırsa ısınsın normalde 500-1650 RPM arası çalışan fan 600'ü geçmiyor.
Ben de merak ettim acaba fanda mı sıkıntı var yoksa girişte mi bu yüzden CHA_FAN kısmına taktım kabloyu bir de ne göreyim fan hızı BIOS'da 1250 RPM civarı çalışıyor olarak gözüküyor. Benim şu an merak ettiğim anakartımda bir sorun mu var yoksa yazılımsal bir sorun mu var. Bir sorum daha var, eğer ben bu fanı CHA_FAN girişine taksam ama kule tipi soğutucuya takılı kalsa telleri ile CPU fan yok uyarısını da engellesem sorun olur mu? BIOS ile alakalı da çok bilgim olmadığı için fazlasıyla fotoğraf yükledim. Bunun neden olduğunu bilen biri varsa ve yardımcı olursa çok teşekkür ederim.
Anakart: ASUS TUF Z370 PLUS GAMING anakart.
İşlemci: Intel Core i5-8400
İşlemci soğutucu: Deepcool gammax 400 v2.

Dosya Ekleri

• BIOS 1.jpeg
    BIOS 1.jpeg
    143,5 KB · Görüntüleme: 51
  • BIOS 2.jpeg
    BIOS 2.jpeg
    144 KB · Görüntüleme: 49
  • BIOS 3.jpeg
    BIOS 3.jpeg
    162,8 KB · Görüntüleme: 36
  • BIOS 4.jpeg
    BIOS 4.jpeg
    171,1 KB · Görüntüleme: 51
  • BIOS 5.jpeg
    BIOS 5.jpeg
    162 KB · Görüntüleme: 54
  • Cha fan.jpeg
    Cha fan.jpeg
    138,5 KB · Görüntüleme: 156
  • CPU QFAN CONTROL.jpeg
    CPU QFAN CONTROL.jpeg
    153,6 KB · Görüntüleme: 50
  • CPU RPM.jpeg
    CPU RPM.jpeg
    165,3 KB · Görüntüleme: 52
  • Ekran Görüntüsü (7).png
    Ekran Görüntüsü (7).png
    967 KB · Görüntüleme: 37
  • resim_2021-01-27_122218.png
    resim_2021-01-27_122218.png
    575 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun olmaz bence ama sağlıklı değil siz yine de cpu_fan'a takın derim bilgisayarın bildiği bir şey vardır belki de yükseltmiyordur Fan'ı.

Sorun olmaz bence ama sağlıklı değil siz yine de cpu_fan'a takın derim bilgisayarın bildiği bir şey vardır belki de yükseltmiyordur Fan'ı.

Ben de ilk başta öyle düşündüm ama oyunlarda 70 dereceyi geçiyor ve fan daha hızlı çalışabiliyorken çalışmıyor. Bu da işlemciye zarar veriyor sonuçta ne kadar verdiğini bilmesem de veriyor. Yine de cevabın için teşekkür ederim.
Teknik desteğe mail gönderdim belki başka biri daha sıkıntı yaşar diye cevaplarlarını buraya da atacağım.

Geri
Yukarı