Fan dizilimi nasıl olmalı?

GRİFFON

Centipat
Merhaba arkadaşlar benzer sorunlar gördüm ancak tam istediğim cevabı alamadım bu yüzden konu açıyorum. Sistemimi yeni topladım ve kasamdan hiç memnun değilim bu yüzden 2 adet daha fan alacağım. Kasamda hazırda 4 fan var. Bu fanların 3'ü önde içeri hava üflerken 1 tanesi arkada egzoz fanı olarak görev yapıyor. Ancak fanlarım sessiz de olsa hava akımı olarak berbat durumda. Kasamın üst bölümünde 2 fan haznesi daha var. Ben kasanın öndeki 3 fan bölümünü ve arkadaki bölümü içeri hava üflemek için kullanmayı ve yukarıdaki 2 bölümüde egzoz fanı olarak kullanmayı düşünüyorum. Bir sorun yaşar mıyım mantıklı mı yardımcı olursanız çok sevinirim.

Isınan hava yükseleceği için tepeye en az 1 tane fan takman sıcak havayı daha hızlı tahliye etmeni sağlayacaktır. Ayrıca ekran kartın çok ısınıyorsa psu nun üstüne de bir tane fan takabilirsin.

Hocam Öndeki 3 fan temiz havayı içeri çeksin arkadaki fanı egzoz fan olarak kullanmaya devam edin.Yeni aldığınız 2 tane fanı kasanın üst kısmına egzoz fan olarak kullanın ısınan hava üste çıkar.Üsteki 2 tane egzoz fan ile de ısınan hava dışarı atılır.

Dosya Ekleri

• 9kdI7d1.jpg
    9kdI7d1.jpg
    16,1 KB · Görüntüleme: 62
Ekran kartı ısım maks 74 oda ekran kartı fanlarım %30'da çalışırken şimdi onun ayarlamalarınıda yaptım daha iyi soğuyacaktır. PSU kendi fanı var başka fan eklenir mi bilmiyorum. Varsa yöntemi nedir? Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Benim öndeki 3 fanın akımı kötü olduğu için arka egzoz fanınıda içeri hava üflemek için kullanmak istiyorum işte bu noktada sizin bilginize ihtiyaç duyuyorum sorun yaşar mıyım? 2 egzoz 4 içeri fan üflemiş olacak. Fan olarak Akasa Viper düşüyorum 1600 RPM 109 CFM çok ciddi bir rakam. Belki 1 Akasa bir de Arctic bionix F 120 alabilirim. Yada 2 tane Akasa.

Ekran kartı ısım maks 74 oda ekran kartı fanlarım %30'da çalışırken şimdi onun ayarlamalarınıda yaptım daha iyi soğuyacaktır. PSU kendi fanı var başka fan eklenir mi bilmiyorum. Varsa yöntemi nedir? Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Benim öndeki 3 fanın akımı kötü olduğu için arka egzoz fanınıda içeri hava üflemek için kullanmak istiyorum işte bu noktada sizin bilginize ihtiyaç duyuyorum sorun yaşar mıyım? 2 egzoz 4 içeri fan üflemiş olacak. Fan olarak Akasa Viper düşüyorum 1600 RPM 109 CFM çok ciddi bir rakam. Belki 1 Akasa bir de Arctic bionix F 120 alabilirim. Yada 2 tane Akasa.
Ön fanların ve arkadaki fanın hava akışını kasa içine, üst fanı da egzoz fanı olarak dışarıya üfleyecek şekilde yani hava önden ve arkadan girecek, üstten çıkacak. Bu şekilde bir sistem havayı sıkıştırmak gibi bir şey olur, bununda nasıl sağlıklı olacağını bilmiyorum. Ev gibi düşünürsek sıcak havalarda evde esinti olması için karşılıklı 2 pencereyi açarız o yüzden hava bir pencereden girer diğer pencereden çıkar böylelikle içeride hava akışı olur. Kasayı da böyle düşünürsek, havanın önden girip, arka ve üstten çıkması daha doğru gibi. Yine de emin olmak için deneyebilirsin. Düşündüğün şekilde yaparak denemek için stres testine koyarsan bir zararını göreceğini sanmıyorum. Baktın ki sıcaklık değerleri daha yüksek, o zaman önce şekilde kullanmaya devam edersin. Eğer test edersen sonuçları paylaş lütfen.

Geri
Yukarı