Fan Düzenlemesi ve PWM Çoklayıcı

planco

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar, eski sistemime birkaç eklenti yapıp sistemimi yeni bir kasaya taşıdım ancak kasa içi hava akışına dair yenilikler yapamadım. Bu sıcak havalarda bir an önce soğutma sistemimi ayarlamak zorunda olduğumun farkındayım.

Kasanın son halini şuraya bir' bırakayım:

after.png

Mevcut anakartımın (H97M-E) üzerinde 2 adet system fan, 1 adet CPU fan girişi var. CPU fan girişine halihazırda Cooler Master kule tipi soğutucumun fanı, system fan girişlerinden birine ise yeni kasam olan MSI Vampiric 010 modelinin içinden çıkan PWM özellikli egzoz fanı bağlı. Yukarıda duran ve önceki kasa da kullandığım Corsair SP120 fanlardan birisi anakarta bağlı diğeri ise boşta, ayrıca bu fanların PWM özelliği yok. Kasanın önünde ise eski kasamın egzoz fanı takılı, o ise gücünü molexten alıyor.

Akış yetersiz, ancak önüme gelen fanları takıp da evin içinde F16 kaldırmak istemiyorum. Niyetim 280mm radyatörlü hazır sistem bir sıvı soğutucu alıp kasanın üstüne monte etmek. İlk sorun burada başlıyor, bu radyatörün üzerinde olacak 2 fan için 2 adet CPU fan girişine ihtiyacım var ama anakartta sadece bir giriş var. Bir 4-pin CPU girişini iki 4-pin'e çoğaltan bir çoklayıcı alırsam eğer -ki ben bulamadım- bu çoklayıcı ile iki fan da PWM modunda çalışır mı? Ön kısım için 3 tane 4-pin çıkışlı RGB fan almak istiyorum, ben bu fanların üçünü de PWM modunda çalıştırmak için ne yapmalıyım? Ayrıca bir RGB kontrolcü alarak hem alacağım fanların hem de arkadaki egzoz fanının ışıklarını kontrol edebilir miyim? NZXT Aer 140mm fanlardan almak istiyorum, sizce mantıklı bir seçim mi? Yoksa bu fan daha sessiz ve mantıklı diyebileceğiniz bir model var mı?
Güncel

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı