Fan grafiği ekran kartına zarar verir mi?

Spyhis

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Samsun
Ben kendime şöyle bir grafik hazırladım. Böylece kartım 330 TDP değerlerinde bile 72 derecelerde geziniyor. Tek korkum bazılarının dediği fanlar elinde kalır 1 yıla kadar bozulur demeleriydi. Böyle bir şey var mı? Sizce işe yarar mı?

1693850165381.png

Grafiğin X ekseninde "Temperature, C" yazısını görebilirsin.

Sıcaklık daha önemli.
Gayet iyi hocam, güle güle kullanın.
Bu kartın mimarisi hakkında bilgim yok fakat AMD 250W üstü kartlarda (Vega 64, Radeon VII) yük bazlı fan sistemini kullanıyor. Sıcaklık ayarı gibi gözükebilir de neyse. Nasıl kullanmak istiyorsanız öyle kullanın, yük bazında kartın hot spotu derece almadan fan açtığı için kartın ısınması da güçleniyor o yüzden. Yani, diyotlar, vramler, regülatörler, dengeleyiciler ısı kazanmadan soğuk hava iletildiğinde, ısınmış haline kıyasen daha kolay soğuyorlar.

Bu kartın mimarisi hakkında bilgim yok fakat AMD 250W üstü kartlarda (Vega 64, Radeon VII) yük bazlı fan sistemini kullanıyor. Sıcaklık ayarı gibi gözükebilir de neyse. Nasıl kullanmak istiyorsanız öyle kullanın, yük bazında kartın hot spotu derece almadan fan açtığı için kartın ısınması da güçleniyor o yüzden. Yani, diyotlar, VRAM'ler, regülatörler, dengeleyiciler ısı kazanmadan soğuk hava iletildiğinde, ısınmış haline kıyasen daha kolay soğuyorlar.

Yani ne yapayım?

@die bırakayım mı yoksa böyle devam mı etsin

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı