Mining ekran kartına zarar verir mi?

Mining yapılacak her karta özel bir BIOS atılır. Bu BIOS ile kartın Core Clock'u yani GPU'ya binecek yük yarı yarıya azaltılır ve Memory Clock'a yük bindirilir çünkü mining işlemi VRAM'lerde olan bir durum. Siz oyun oynarken %100 kullandırıyorsunuz onlar ise mining ile %100 kullandırıyor fakat BIOS dolayısıyla kartın %50'sini kullanıyor olacak. Bu kartlar sürekli yük altında da olsa fan kullanımı yüzünden en fazla fanlara ve RAM'lere zararı olur o da kullanım dolayısıyla. Doğrudan bir zararı yok. Herkes bol keseden atıyor ama işin aslı bu. Miningden çıkma kartların ömrü kısalır söylemi yanlış, mining yapılırken düzgün bakılmamış kartın ömrü azalır söylemi doğru kabul edebiliriz. Zaten oyun için kullanılan kartta bakım görmediği zaman sözde mining kartlardan daha kötü duruma geliyor.

Hay ağzınıza sağlık. Harika bir açıklama olmuş. Düşünceme tercüman olmuşsunuz teşekkür ederim. Mining yaptığım dönemde dahil olmak üzere bilgisayarıma en fazla 3 hafta bakım yapmadığım dönem oldu. 2 haftalık periyotta hep içini açıp tozundan arındırıp tekrar bağladım. Şu anda aldığım ilk günkü değerleri ile arasında 5 6 derecelik sıcaklık farklı var ve termal macun / pad değişmedi. BIOS atmadım. Kartı aldığım gündeki gibi kullanıyorum.

Hay ağzınıza sağlık. Harika bir açıklama olmuş. Düşünceme tercüman olmuşsunuz teşekkür ederim. Mining yaptığım dönemde dahil olmak üzere bilgisayarıma en fazla 3 hafta bakım yapmadığım dönem oldu. 2 haftalık periyotta hep içini açıp tozundan arındırıp tekrar bağladım. Şu anda aldığım ilk günkü değerleri ile arasında 5 6 derecelik sıcaklık farklı var ve termal macun / pad değişmedi. BIOS atmadım. Kartı aldığım gündeki gibi kullanıyorum.
Elime çok miningli kart bir okadar da sözde mining yapılmamış ofis ve oyun için kullanılmış kart geçti. Miningli olanlarında 2 3 tanesi kötü durumdaydı ama oyun için kullanılanların çoğu harap durumda. Adam 2 yıl kullanmış kartı kart gevur gibi yanıyor niye bakım yaptırmadın diyorum ''Eğ abi kartı açarsak değeri düşer eğeğe'' yapıyor bana. Bu kart kim bilir ne kadar süredir bu halde kimi zaman elimde patlar korkusuyla almadığım bile oluyor. Şimdiye kadar seçip aldığım eli yüzü düzgün miningli kartların hiçbiri elimde patlamadı hazır sistem çıkması ya da oyun için aldığım kartlarda daha çok sorun yaşadım bile diyebilirim yani. İşin aslı bu hocam sizde güzelcene açıklamışsınız ama bir zamandan sonra laf anlatamayınca insanı sıkıyor hiç uğraşmıyorum bile. Normalde bu konuya da bakıp geçecektim kısa ve öz açıklama geçeyim dedim.

Elime çok miningli kart bir okadar da sözde mining yapılmamış ofis ve oyun için kullanılmış kart geçti. Miningli olanlarında 2 3 tanesi kötü durumdaydı ama oyun için kullanılanların çoğu harap durumda. Adam 2 yıl kullanmış kartı kart gevur gibi yanıyor niye bakım yaptırmadın diyorum ''Eğ abi kartı açarsak değeri düşer eğeğe'' yapıyor bana. Bu kart kim bilir ne kadar süredir bu halde kimi zaman elimde patlar korkusuyla almadığım bile oluyor. Şimdiye kadar seçip aldığım eli yüzü düzgün miningli kartların hiçbiri elimde patlamadı hazır sistem çıkması ya da oyun için aldığım kartlarda daha çok sorun yaşadım bile diyebilirim yani. İşin aslı bu hocam sizde güzelcene açıklamışsınız ama bir zamandan sonra laf anlatamayınca insanı sıkıyor hiç uğraşmıyorum bile. Normalde bu konuya da bakıp geçecektim kısa ve öz açıklama geçeyim dedim.
Ağzınıza sağlık tekrardan. İyi geceler dilerim. Sağlıcakla kalın.

Kendinizi kandırmaya devam miningli kartda kullandım miningsiz kartda ben en çok alan kişilere üzülüyorum bu yanlış paylaşımlarla onların da kafası dolduruluyor ekran kartları mining yapmak için tasarlanmamıştır üretiminin amacı bu değildir 24 saat boyunca insan bile sürekli çalıştırılırsa yorulur ve çabuk yaşlanır kartlar da böyledir oyun oynarken harcadığı güçle mining yaparken harcadığı güç aynı değildir ömrü kısalır ve performansı düşer

Kendinizi kandırmaya devam miningli kartda kullandım miningsiz kartda ben en çok alan kişilere üzülüyorum bu yanlış paylaşımlarla onların da kafası dolduruluyor ekran kartları mining yapmak için tasarlanmamıştır üretiminin amacı bu değildir 24 saat boyunca insan bile sürekli çalıştırılırsa yorulur ve çabuk yaşlanır kartlar da böyledir oyun oynarken harcadığı güçle mining yaparken harcadığı güç aynı değildir ömrü kısalır ve performansı düşer
Elektronik devre karttan bahsediyoruz. İnsandan değil. Senin bilgin sana bizim bilgimiz bize aynı şeyleri tekrar etmeye devam et sen güzel kardeşim. Kal sağlıcakla 👋

Elektronik devre karttan bahsediyoruz. İnsandan değil. Senin bilgin sana bizim bilgimiz bize aynı şeyleri tekrar etmeye devam et sen güzel kardeşim. Kal sağlıcakla 👋
Güzel kardeşim ekran kartı üreticileri bile miningli kartlardan uzak durulması gerekli olduğunu performansı ciddi manada düşürdüğünü söylerken hatta bu yüzden oyuncuların mağdur olduğunu söylerken neyi kanıtlamaya çalışıyonuz ben anlamıyorum elindeki mining kartları satıp 3-5 garibanın canını yakıcam diye şu forumda söylemediğiniz yalan kalmadı ya

Güzel kardeşim ekran kartı üreticileri bile miningli kartlardan uzak durulması gerekli olduğunu performansı ciddi manada düşürdüğünü söylerken hatta bu yüzden oyuncuların mağdur olduğunu söylerken neyi kanıtlamaya çalışıyonuz ben anlamıyorum elindeki mining kartları satıp 3-5 garibanın canını yakıcam diye şu forumda söylemediğiniz yalan kalmadı ya.

Ahaha aynen haklısın elimdeki kartı satmak için çok haklısın 👋 bir söz vardır dervişin fikri neyse zikri de odur diye seninki de o hesap. Sana diyorum ki bul bir tane ROG 3080 Ti test edelim hala burada konuşuyorsun benim karşımda. Öyle lafla peynir gemisi yürümüyor maalesef. Bir iddiada bulunacaksan sağlam kanıtların olacak elinde.

Ahaha aynen haklısın elimdeki kartı satmak için çok haklısın 👋 bir söz vardır dervişin fikri neyse zikri de odur diye seninki de o hesap. Sana diyorum ki bul bir tane ROG 3080 Ti test edelim hala burada konuşuyorsun benim karşımda. Öyle lafla peynir gemisi yürümüyor maalesef. Bir iddiada bulunacaksan sağlam kanıtların olacak elinde.
Miningi kanıtlamanın bir yolu yok ama ben anlarım sen anlayamazsın çünkü elinde mining kart dolu anlasan da anlamamızlığa vurursun bu konudan rahatsız olma nedenin de o adım gibi eminim yoksa bu kadar uzatmazdın konuyu

Miningi kanıtlamanın bir yolu yok ama ben anlarım sen anlayamazsın çünkü elinde mining kart dolu anlasan da anlamamızlığa vurursun bu konudan rahatsız olma nedenin de o adım gibi eminim yoksa bu kadar uzatmazdın konuyu.

Dostum 18 yıldır bilgisayarcıyım ben gelmiş bana neler söylüyorsun. Bilgisayar ile Türkiye'de değil Amerika'da tanıştım ben.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı