Fana fazla devir vermek için ne gerekli?

Astaryus

Hectopat
Selam arkadaşlar, meraktan soruyorum mesela elimizde ufak bir fan motoru var örnek kasa fanı. Buna bildiğiniz gibi ne yaparsanız yapın genelde sabit hızda dönüyorlar. Bunun devirini acayip arttırmak için ne gerekir? 12v mesela 13 14v arası güç verilse herhangi bir hızlanma olur mu yoksa aynı şekil 12v gücünde dönmeye devam mı eder? Bunun için yüksek v yeterli olur mu yoksa ek bir şey lazım mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam arkadaşlar, meraktan soruyorum mesela elimizde ufak bir fan motoru var örnek kasa fanı. Buna bildiğiniz gibi ne yaparsanız yapın genelde sabit hızda dönüyorlar. Bunun devirini acayip arttırmak için ne gerekir? 12v mesela 13 14v arası güç verilse herhangi bir hızlanma olur mu yoksa aynı şekil 12v gücünde dönmeye devam mı eder? Bunun için yüksek v yeterli olur mu yoksa ek bir şey lazım mı?

(Fan modeli önemli)
Fanların kontrolcüye bağlı olması lazım. Aksi taktirde direkt güç kaynağına bağlı olması lazım. Fazla volt vermek devri arttırır ama üreticinin önerdiği miktarı aşmak hem garanti kapsamından çıkarır hem de fanların aşırı ısınıp motorun yanmasına sebebiyet verebilir(bakım yaptığın süre de azalır. Örneğin: 1 fanı yılda 1 kez temizleyip yağlıyorsan 6 aya kadar düşer o süre).

Bir kontrolcü ile fanlarınızı önerilen ve desteklenen en yüksek hızda kullanın.

(Fan modeli önemli)
Fanların kontrolcüye bağlı olması lazım. Aksi taktirde direkt güç kaynağına bağlı olması lazım. Fazla volt vermek devri arttırır ama üreticinin önerdiği miktarı aşmak hem garanti kapsamından çıkarır hem de fanların aşırı ısınıp motorun yanmasına sebebiyet verebilir(bakım yaptığın süre de azalır. Örneğin: 1 fanı yılda 1 kez temizleyip yağlıyorsan 6 aya kadar düşer o süre).

Bir kontrolcü ile fanlarınızı önerilen ve desteklenen en yüksek hızda kullanın.
Şu videoda ki fanın benzerini nerede bulabilirim acaba?

Elektrikçiler, hobi mağazaları ya da nalburlara gidip sorun. Olmazsa internetten RC araç motoru satan yerlerden de alabilirsiniz ama tam olarak amacınız ne?
Hocam zamanında elimde salyangoz fan vardı, onunla turbo işlemi yapmıştım motoruma.
Aynı bunun gibiydi, tam olarak boğaza takıp statörün kendisine bağlıyordum. Rolantide 12-13V arası, tam gazda 18v'ı görüyordum ve turbo sesi çıkartıyordu, ek olarak düşük devir performansım iyiydi. Bu fana pek güvenemedim, acaba yeteri kadar hava yapar mı diye. Matkaplarda ki motora benziyor, ek olarak sessiz değildir yazmışlar, sessiz değilse mantıken de güçlüdür değil mi? Buna benzer bir salyangoz yada radyal fan olması lazım çok büyük olmamak kaydıyla öneri alırım.

Hocam zamanında elimde salyangoz fan vardı, onunla Turbo işlemi yapmıştım motoruma.
Aynı bunun gibiydi, tam olarak boğaza takıp statörün kendisine bağlıyordum. Rolantide 12-13v arası, tam gazda 18V'ı görüyordum ve Turbo sesi çıkartıyordu, ek olarak düşük devir performansım iyiydi. Bu fana pek güvenemedim, acaba yeteri kadar hava yapar mı diye. Matkaplarda ki motora benziyor, ek olarak sessiz değildir yazmışlar, sessiz değilse mantıken de güçlüdür değil mi? Buna benzer bir salyangoz ya da radyal fan olması lazım çok büyük olmamak kaydıyla öneri alırım.

Attığınız üründeki DC motorun modelini ya da tam bilgileri olmadan pek bir yorumda bulunamam. Ürünün plastik Kalitesi'de iyiye benzemiyor. DC motor vadettiği gücü veriyorsa sizi tatmin edebilir. Onun dışında bu konular hakkında uzun süredir bir araştırma yapmadığım için doğru bir ürün önerisinde bulunamam.

Attığınız üründeki DC motorun modelini ya da tam bilgileri olmadan pek bir yorumda bulunamam. Ürünün plastik Kalitesi'de iyiye benzemiyor. DC motor vadettiği gücü veriyorsa sizi tatmin edebilir. Onun dışında bu konular hakkında uzun süredir bir araştırma yapmadığım için doğru bir ürün önerisinde bulunamam.

Tamamdır hocam 200 TL zaten çok bir şey kaybetmem.

Merhaba. 12 volttan çok daha fazla voltajı uyguladığınızda (20-24 volt gibi) devir artsa bile fırçasız DC motorlar bu durumda bozulabilir. En doğrusu 80 mm. PC kasa fanları yerine RPM (d/dak) değeri daha düşük ancak hava debisi daha yüksek olan 120 mm.' lik PC fanlarını PC kasası iç havalandırması amaçlıysa bu seçimle tercih edebilmenizdir. Ancak PC kasası için değil model uçaklar ve dronlar içinse yüksek devirli DC motorlarını sadece o amaca uygun yüksek devirli, hava debisi yüksek fırçasız DC motorlarından seçip kullanmalısınız. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı