Fandan bir yere sürtme sesi geliyor

murat_boy93

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Arkadaki fandan sanki bir şeye takılıyormuş gibi ses geliyor. Elimle fanın olduğu yerdeki demire hafifçe bastırınca ses kesiliyor. Elimi çektiğimde ses geri geliyor. Bunun sebebi ne olabilir? Araya bir şey sıkışmış olsa ittirince değil çekince ses kesilmesi gerekir. Ama fana doğru bastırınca hafiften ses kesiliyor. Sıcaklık değerime etkisi yok tabii bu fanın gerçekten bir şeye çarptığını düşünürsek zamanla ömrünün kısalacağını da söyleyebiliriz. Çözmek için odaklanmam gereken kısım ne olabilir?

Olumsuz bir etkisi olacağını düşünmüyorum, sonuçta direkt vidaya sarıyorsunuz bunları, herhangi bir yere teması olan şeyler değil. Bunlar su tesisatında birbirine geçen demir dişli borular, musluklar sızdırmasın diye dişlilere sarılıyor normalde. Birbirine daha sıkı tutunmasını sağlıyor. Amaç vidayı sıkı oturtup titreşimi kesmek.

Yok demek istediğim bu şekilde bırakırsam zararı olur mu?

Deliklerin olduğu kısımlara birer parça kesip koyacağım üstünden de vidaları takacağım.

Bu şekilde mantıklı dediğiniz gibi ama bant kasa sıcaklığından zamanla eriyip yapış yapış bir hale gelir mi gelmez mi onu düşündüm. Bu bant yerine conta da tercih edebilirsiniz, sürekli tesisattan gidiyoruz ama yine mantık aynı :) küçük contalar var eriyeceğini düşünmüyorum onların. Ama bandın erimeyeceğine güveniyorsanız bence bir zararı yok.

Yok demek istediğim bu şekilde bırakırsam zararı olur mu?
Olur yada olmaz diyemem kesin olarak, çünkü bu titreme olayı zamanla boyut atlayabilir. Fanı sarsmaya başlayabilir. O zaman zararı olur yüksek ihtimalle.

Bu şekilde mantıklı dediğiniz gibi ama bant kasa sıcaklığından zamanla eriyip yapış yapış bir hale gelir mi gelmez mi onu düşündüm. Bu bant yerine conta da tercih edebilirsiniz, sürekli tesisattan gidiyoruz ama yine mantık aynı :) küçük contalar var eriyeceğini düşünmüyorum onların. Ama bandın erimeyeceğine güveniyorsanız bence bir zararı yok.

Olur ya da olmaz diyemem kesin olarak, çünkü bu titreme olayı zamanla boyut atlayabilir. Fanı sarsmaya başlayabilir. O zaman zararı olur yüksek ihtimalle.

Bir bakalım hafta sonuna kadar idare edeyim. Akşamları eve geldiğimde onunla pek uğraşmaya vaktim olmuyor. Hafta sonu ben o titremeyi kesmenin basit bir yolunu bulurum kasayı açmadan.

Bize lazım olacak malzeme bu aslında ama ülkemizde satan bir yer bulamadım.

Bundan bizde var hocam. Biz yerli TV üretiyoruz şirket olarak. Bu malzemeden depoda bir sürü denk geldim. Büyükleri var tabii ama küçüğünü de yaptırırım/bulurum.

Bundan bizde var hocam. Biz yerli TV üretiyoruz şirket olarak. Bu malzemeden depoda bir sürü denk geldim. Büyükleri var tabii ama küçüğünü de yaptırırım/bulurum.

Eğer öyle bir şey bulabilirseniz çok etkili olur fan ve kasa demiri arasına titreşimi engelleyecek hafif yumuşak bir malzeme ile sorunu ebediyen çözeriz :D

Bize lazım olacak malzeme bu aslında ama ülkemizde satan bir yer bulamadım.

Bende baktım biraz siz söyleyince, dediğiniz gibi yurt dışı hep. Eldeki malzemeyle yapılabilir böyle benzer bir şey. En kötü 30 35 liraya dandik bir mouse pad alınıp fana göre kesilebilir, iş görsün maksat. @murat_boy93 dediği gibi yaptırabilirse işin ticareti dahi yapılır :D

Bende baktım biraz siz söyleyince, dediğiniz gibi yurt dışı hep. Eldeki malzemeyle yapılabilir böyle benzer bir şey. En kötü 30 35 liraya dandik bir mouse pad alınıp fana göre kesilebilir, iş görsün maksat. @murat_boy93 dediği gibi yaptırabilirse işin ticareti dahi yapılır :D

Bizim şirkette biz bunları TV içine TV'nin chipsetini oturtmak için ona göre yapıyoruz.

Merhaba hocam biraz geç oldu fakat dün deneme fırsatım oldu bahsettiğim çift taraflı banttan küçük küçük 4 adet kestim vida deliklerinin geleceği yerlere yapıştırdım kasanın tavanına monte ettim vidalar daha öncesinde yalama olduğu için bantla birlikte sıkı sıkıya tuttu durum gözle görülür bir şekilde güzel oldu :D fanın balansı azaldı ses yüzde 80 oranında azaldı daha öncesinde neredeyse masadan hissedebiliyordum titremesini fanın dönüş esnasında da göbeği aşırı sağ sol yapıyordu şu an sıkıntı kalmadı gayet güzel oldu tavsiye ederim deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı