Fanın ledi yanıyor ama dönmüyor

Techno666

Kilopat
Daha fazla  
Fotoğrafta olduğu gibi öndeki üç fandan en alttaki fanımın ışığı yandığı halde çalışmıyor. Bütün fan girişleri anakarta bağlı. BIOS'tan bütün fanları son hızda çalıştırmaya falan alıyorum takılı gözüküyor ama 0 RPM. Boşa gitmesini istemiyorum o bir fanın. Sorunu nasıl çözebilirim?

Anakart: MSI B350 Tomahawk
Kasa: Cooler Masterbox Lite ve 600W PSU

WhatsApp Image 2019-07-11 at 13.48.05.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Elektrik geldiği halde dönmüyorsa arada dönmeyi engelleyen birşey yoksa miadını doldurmuş olabilir, tavsiye olarak bilgisayar açıkken elle döndür dönmeye devam edebilir belki sonrasında, dönmezse hiç umut yok.

Elektrik geldiği halde dönmüyorsa arada dönmeyi engelleyen birşey yoksa miadını doldurmuş olabilir, tavsiye olarak bilgisayar açıkken elle döndür dönmeye devam edebilir belki sonrasında, dönmezse hiç umut yok.
Yok miadı dolamaz gibime geliyor çünkü normalde çalışıyordu hepsi stabil ama bir gün kalktığımda bilgisayar geç açılmaya başladı ve o fan dönmüyordu :/

Yok miadı dolamaz gibime geliyor çünkü normalde çalışıyordu hepsi stabil ama bir gün kalktığımda bilgisayar geç açılmaya başladı ve o fan dönmüyordu :/
Miadının dolması için illa birşey olmasına gerek yok ama, dediğimi dene eğer o şekilde çalışırsa biraz daha götürür elle başlatarak ama sonrasında helvasını yeriz

Arızalı fanın pinini, çalışan fanlardan birinin anakartta takılı olduğu pine takın. Yani fanların pinlerinin yerlerini değiştirin ki sorun fanda mı anlaşılabilsin.

Arızalı fanın pinini, çalışan fanlardan birinin anakartta takılı olduğu pine takın. Yani fanların pinlerinin yerlerini değiştirin ki sorun fanda mı anlaşılabilsin.
Sorun anakarttaki pin girişinde çünkü egzoz fan girişine taktım ve sorunsuz çalışıyor fan.O pin girişini kullanamayacağım ve başka pin de yok.Ne yapabilirim?

Siz şu anda fanın çalıştığından emin oldunuz ama anakart üzerindeki pinden emin olmadınız. Ben biraz garantici olduğum için mutlaka yukarıda yazdığım gibi çalışan diğer fanlardan birini arızalı olduğunu düşündüğünüz pine takar emin olmak isterdim, tabi ki bu benim bakış açım. Fan çoklayıcılar olduğunu okuyorum ama tam olarak bildiğim bir konu değil.

Belki ısınınca devreye giriyordur öyle ayarlıdır o pin?
salih bey dediğim gibi biostan hepsini son hızda çalıştırma ayarı var kontrol gibi aynı orada tüm fanları sona çektiğimde hepsi dönüyor o hariç
Siz şu anda fanın çalıştığından emin oldunuz ama anakart üzerindeki pinden emin olmadınız. Ben biraz garantici olduğum için mutlaka yukarıda yazdığım gibi çalışan diğer fanlardan birini arızalı olduğunu düşündüğünüz pine takar emin olmak isterdim, tabi ki bu benim bakış açım. Fan çoklayıcılar olduğunu okuyorum ama tam olarak bildiğim bir konu değil.
Fan çoklayıcı hiç aklıma gelmemişti.Bir tane getirtip deneyeceğim.Yüksek ihtimal ile sorunuma çözüm olur gibime geldi.Çok teşekkürler umarım olur.Zaten bu da olmazsa PSU'da sorun olduğunu düşünmeye başlayacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı