Fanlar çalışmıyor

Makaleler
13
Arkadaşlar az önce BIOS!a girdim merak ettim fan hızını optimum modundan performans moduna getirdim. Bakayım daha hızlı RPM hızı yükselecek mi diye. Merak etmez olaydım. Şuan kasa modelim Corsaır graphıte 600t. Ön beyaz led ışıklı 200 mm fan ne çalışıyor ne de ışığı yanıyor. Aynı şekilde üst fanda da aynı sorun var. Ayrıca işlemci soğutucusu Hyper 212 EVO. Bu soğutucunun Cooler master fanı çalışıyor fakat diğer ek olarak işlemciye taktığım fan çalışmıyor. O da mavi ledli fan. Egzos fanı ile işlemci fanı sadece çalışıyor özetle. Üç fan çalışmıyor. Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir yöntem aklıma geldi. Bende kullanmadığım fan çoklayıcı var. Ona fanları takacağım bakayım çalışacakmı.

Arkadaşlar az önce fan çoklayıcıya fanları taktım ve çalıştı. Ben kasanın fan hız kontrolcüsünden şüpheleniyorum. Hız kontrolcüsüne takılıydı fanlar ve çalışmıyordu. Belki BIOS'ta performance moduna getirdiğim için fan kontrolcüsünde bir sorun oldu.

Arkadaşlar şayet fan konrolcü bozulmuşsa tamir edebilir miyim?

@Recep Baltaş hocam siz ne dersiniz?

@BilgisayarKurdu hocam sizin fan kontrolcü inceleme videonuzu izlemiştim. Sizin bilginiz bu konuda var mı? Fan kontrolcü bozuk ve dahili fan kontrolcü bendeki. Acaba elektrikçiler bunu tamir edebilir mi? Yoksa hepsiburada.com'a mı göndereyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle çalışmıyor dediğin fanlar, fan kontrolcüsüne bağlıyken neden anakarttan ayar çekmeye çalıştığını anlayamadım :)
Anakarttan ayar yapabilmen için, anakartın üzerinde bulunan CHA_FAN veya CPU_FAN isimli girişlere 4 pinli fanını takman gerekir.
Aksi halde, PSU'dan güç alan fanlar ne BIOS'dan ne de bir program tarafından kontrol edilemez. PSU ne kadar güç veriyor ise o hızda sürekli döner.

Kısa bilgilendirmenin ardından sorunun cevabına geleyim. Kullandığın kasa güzel bir kasa.
Tam ortasındaki o yuvarlak kontrol cihazı sayesinde içeride bulunan fanların hızını kontrol etmekte.

i.php

Açıkçası ben böyle bir kasayı kesinlikle elektrikçiye falan götürmem. Üst kapağı bile nasıl açacağını bilmez elektrikçi :)
Bence sen bağlantıların tümünü kontrol et.

Sonuçta bu kontrol cihazının arka tarafında neler dönüyor buradan bilemiyorum biraz anlat.
Kasandaki fanlar doğrudan bu kontrol cihazına bağlı ve bu kontrol cihazı da gücünü PSU'dan alıyor ? Öyle değil mi ?

Şimdi olayı en baştan anlatayım @BilgisayarKurdu hocam. Öncelikle fanlar fan kontrolcüsüne bağlıyken BIOS'tan optimum moddan performans moduna getirdim ve senin dediğin gibi anakarttan ayar çektim. Bunu senden duyunca hata yaptığımı anladım haklıymışsın. Senin dediğin şekilde o zaman aklıma gelmedi. Gelseydi hiç öyle bir şey yapmazdım. Şimdi olay nasıl gelişti onu anlatayım. Merak ettim ve optimum moddan performans moduna getirdim. Daha sonra zaten BIOS 'tan kaydedip çıktım ve bilgisayar masaüstüne geldi. Daha sonra bir baktım ki ön kasa fanı işlemci fanına taktığım ek fan ve üstteki kasa fanı çalışmıyor. Çalışan fanlar sadece arka egzos fanı ve işlemci soğutucusunun asıl fanı. İşlemciye taktığım ek fan ile kasa fanları fan kontrolcüsüne bağlıydı. diğer fanlar zaten anakartın fan portlarına takılıydı. Daha sonra kontrolcüyü bir sona çevirdim bir başa ancak değişen bir şey olmadı. Fan hızı ne düşüyor ne yükseliyor. Şuan bile fanlar hızlı döndüğü için biraz ses çıkarıyor. Neyse daha sonra aklıma bende kullanmadığım şu fan çoklayıcı aklıma geldi. Aşağıdakinin aynısı bende var. Bu çoklayıcıyı fan kontrolcüsüne bağlı olan fan girişlerini kontrolcüden çıkarıp bu fan çoklayıcıya taktım. Sonra kasayı çalıştırdığım an fanlar çalıştı ve arızanın fan kontrolcüsünden kaynaklı olduğunu tespit ettim. Pişman oldum keşke böyle bir şey yapmasaydım. Şuan fan kontrolcü düğmesii soğuk yani çalışmıyor çalışsaydı sıcak olurdu üstü. Hocam sizce kısa devre mi yaptı? Az önce de hepsiburada.com'a mesaj göndermiştim bize kasayı gönderin diyor sizce göndereyim mi? Yoksa bir elektrikçiye kasanın ön maskesini söküp götürüp yaptırayım mı? Galiba fan kontrolcü devresi ön maskesine bağlı. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Ekran Alıntısı.JPG

Son düzenleme:
Gayet bilinçli bir biçimde yapılması gerekenleri yapmışsınız. Sorun fan kontrolcüde olmalı.
Kendinize kızmayın, BIOS'da yaptığınız ayarın fan kontrolcüsünün bozulmasıyla hiçbir alakası yok.

Bana sorarsan hiç düşünmeden servise yolla, güzelim kasayı elektrikçilerde dolaştırma.
Uzay montajın ne olduğunu bilirsin. 1-2 hafta boyunca uzay montaj olarak kullanırsın. Fazla sürmez yani.

Servis onu alır, elindeki alet edevat ile nereye ne kadar voltaj gittiğine bakar, parçaların görevini yapıp yapmadığına bakar. Gerekli bölgeye gerekli işlemi yapar.
Zaten ellerinde bir algoritma vardır :) Sorunun nerede olduğu ve ne yapılacağını o dakika bulurlar.

Ancak elektrikçi o cihaz ile ilk defa karşılaşır. Acaba şu şöyle mi diye sorar kendisine.
Hem lehimi bastı, kurcaladı diyelim. Sorunun da o çevirdiğin şeyden çıktığını farz edelim.
Servis kabul eder mi ? Sen buna basmışsın lehimi vermişsin odunu, tabi bozulur demez mi ? Kullanıcı hatası kardeşim, sen bunu kurcalamışsın demez mi ?

Elektrikçiye götürebilirsin ancak lehimi basmadan önce kontrol etmesi şartıyla. Sen bunu yapabilir misin diye sor. Elinde alet edevat var mı bir bak.
Kafasına göre oraya buraya lehim vuran elektrikçiler de var, işini adam akıllı yapan da.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı