Fanlar hangi yöne bakmalı?

ArdaStrix

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Corsair H150i Elite Capellix sıvı soğutmama 6 tane fan takacağım. Radyatörün altındaki fanları nasıl takmam gerektiğini biliyorum.(logo aşağı bakacak şekilde)
Radyatörün üstündeki fanları nasıl takacağım?

Radyatörü kasanın üst kısmına koyduğunu farz edelim. Kasa içine bakan yani radyatörün altındaki fanların logoları görünecek yani ön kısımları görünecek şekilde montelenmeli. Diğer arka kısmına takacaklarının da arkaları görünecek şekilde monte etmelisin. Yani alttakiler havayı radyatöre itecek, arkadakilerde radyatörden havayı emerek kasanın dışına üfleyecek. Tek bir yönde hava kasanın içinden dışına doğru hareket etmeli.

Kasa önüne takacağın durumlarda da tam ters. Kasanın önünden havayı çekerek kasa içine verecek şekilde konumlandırılmalı.

Radyatörü kasanın üst kısmına koyduğunu farz edelim. Kasa içine bakan yani radyatörün altındaki fanların logoları görünecek yani ön kısımları görünecek şekilde montelenmeli. Diğer arka kısmına takacaklarının da arkaları görünecek şekilde monte etmelisin. Yani alttakiler havayı radyatöre itecek, arkadakilerde radyatörden havayı emerek kasanın dışına üfleyecek. Tek bir yönde hava kasanın içinden dışına doğru hareket etmeli.

Kasa önüne takacağın durumlarda da tam ters. Kasanın önünden havayı çekerek kasa içine verecek şekilde konumlandırılmalı.
Kasanın üstüne takacağım. İkisini de aynı pozisyonda logo aşağı bakacak şekilde mı takmalıyım?

Kasanın üstüne takacağım. İkisini de aynı pozisyonda logo aşağı bakacak şekilde mı takmalıyım?
Aynen öyle hocam. Ben de aynı şekilde kullanıyorum.

11.jpg

Aynen öyle hocam. Ben de aynı şekilde kullanıyorum.

Eki Görüntüle 1653121

Anladım hocam sağ olun. Benim sıvı soğutmanın içinden çıkan ML120 model fanlar var. Bir de ayrı satın aldığım ML120 Pro RGB var.
Pro RGB olanın RGB'si daha güzel. Onu radyatörün altına taksam diğerini üstüne taksam olur mu?
Sıvı soğutmanın içinden çıkanın CFM'si daha iyidir muhtemelen. CFM'si iyi olan üstte kalmış oluyor bu mantıkla.

Daha güçlü fanı radyatör altına takman tabii ki daha iyi. Diğer fan havayı her türlü çekecektir ama esas radyatöre havayı iten fanların daha güçlü olması termal açıdan daha olumlu olur.

Daha güçlü fanı radyatör altına takman tabii ki daha iyi. Diğer fan havayı her türlü çekecektir ama esas radyatöre havayı iten fanların daha güçlü olması termal açıdan daha olumlu olur.

RGB'si iyi dediğim fanın CFM'si 47.3, RPM'si 1600.
Eğer bu yeterli olursa RGB'si iyi olanın altta olmasını istiyorum. İşlemcim 13900k, kasa ROG STRIX Helios gx601.

Çok düşük bir CFM değeri. Radyatör fanlarında 70 altına düşmemek gerek CFM olarak. Görsellikten azıcık ödün verip performansa yönelmeni öneririm.

Hocam yalnız görüntü şahane 😄
Teşekkürler Hocam. Elimden geldiğince el emeği ve zaman içinde yaptığım yatırımlarla geliştirip bu hale getirdim. Gençlere de ilham olması amacıyla fırsat buldukça paylaşıyorum. Eğer biraz bilgi sahibi olunur ve araştırılırsa bir çok dokunuş yarı maliyetine gelebiliyor.

2022-10-19 20.55.03.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı