Fanlar havayı içine mi çeker?

• Konuyu başlatan g100
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 4
  • Görüntüleme 6B

g100

Kilopat
Yer
Türkiye, Eskişehir
Daha fazla  
Arkadaşlar başlıktaki gibi işlemci ve ekran kartı fanları havayı dışarı mı yoksa gpu-cpu üzerine mi üfler ? Ve bir kasada kaç adet fan olmalı ve hangi yönlere bakmalıdır biraz detaylı anlatırsanız sevinirim aklımda soru kalmaması için.

Ekran kartı ve işlemci fanları dışarı itmelidir çünkü ısı borularının emdiği sıcaklığı uzaklaştırabilsin. Sonra kasada en az 4 olmalıdır. ( Bana göre öyle kişiden kişiye değişe bilir. ) Öndeki fanlar havayı içeri çekerken arka fan ve yan fan dışarı itmelidir.

İşlemci ve ekran kartı fanı havayı dışarı atar. Bazı kasalarda önde fanlar vardır onlar içeri arkadaki fanlar ise dışarı atar egsoz görevi yapar yani.
Bazı kesim kasalarda ise arkada ve kasa kapağında vardır. Bunlar havayı dışarı atar. Kasa içine hava almak için bir fan uygulaması yapılmaz hava delikleri mevcuttur.
Kasanın içindeki fan sayısıda sana kalmıştır O.C yapacak isen güçlü bir soğutma sistemin olmalıdır. Sıvı soğutma vb uygulanabilir. Benin kasamda işlemci dahil olmak üzere 3 fan var Core 2 işlemci kullanıyorum yetiyor.

Ekran kartı ve işlemci fanları dışarı itmelidir çünkü ısı borularının emdiği sıcaklığı uzaklaştırabilsin

Iııı... hayır :) Doğal olarak işlemcilerin üzerine, içeri doğru itmelidir. Oraya çarpan hava ısıyı alır ve yanlardan çıkar. Diğer türlü fanın emiceği bir hava olmadığı için işlemci üzerinde boşuna dönmüş olucaktır.

Konu hortlayacak ancak internet bu sorularda ikiye bölünmüş durumda, kimileri işlemci ve ekran kartı fanları dışardan soğuk havayı alıp içeriye üflemeli ve böyle oluyor diyor, kimileri ise içeride oluşan sıcaklığı dışarıya üfler/atar diyor, yokmu şunu teknik verilerle açıklayacak birisi merak ettim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı