Fanları boştayken 2000 RPM'de çalıştırmak fan ömrünü kısaltır mı?

Saltopat

Decapat
Makaleler
10
MSI Alpha 15 modelli laptopumda fan hızını Advanced'e aldım ve boşta çalışma hızını 2000 RPM'de sabitledim. Cihaz 35 dereceye kadar çıkıyor en fazla ama acaba fanın sürekli dönmesi bir problem yaratır mı diye size danışmak istedim.

Yüksek devide sürekli çalışma fanın kendini soğutma alanını kısaltır dolayısı ile fan motoru ısınmaya başlar bir süre sonra kalibrasyonu kayar ve hiç hareket edemez hale gelir.

Kısaca fan ne kadar düşük devirde çalışırsa o kadar ömrü uzar tabii burada düşük devirden kastımız sistem ısısını düşürecek kadar.

Yüksek devide sürekli çalışma fanın kendini soğutma alanını kısaltır dolayısı ile fan motoru ısınmaya başlar bir süre sonra kalibrasyonu kayar ve hiç hareket edemez hale gelir.

Kısaca fan ne kadar düşük devirde çalışırsa o kadar ömrü uzar tabii burada düşük devirden kastımız sistem ısısını düşürecek kadar.

Peki sizce kaç RPM'de çalıştırmalıyım?

Peki sizce kaç RPM'de çalıştırmalıyım?

Mümkün ise otomatik ayarda kalması en doğru tercih olacaktır eğer manuel ayarlamak zorunda iseniz ses yapmayacak ve sistem ısısını stabil tutabilecek seviyeyi deneyerek bulabilirsiniz her kasanın hava akış oranı aynı olmadığı için size net bir sayı söylemem yanlış olur.

Bende de aynı laptop var. Bugün birşey oldu virüs mü girdi nedir bilmiyorum ama herşey kapalı sadece dragon center açıkken fan1 2245 rpmde çalışıyor mod ayarlamadım extreme performance ve balance modda böyle. Slience moduna alınca fan 0 rpm e düşüyor. Hafif de ses var 2200 rpm de dönerken ve gece sessizliğinde duyuluyor. Ayrıca arada sanki harddiskten ses gelir gibi bi çıt sesi geliyor işlemci tarafından bir de laptobu kapatırken 1-2 adını bilmediğim program çıktı kapanmaya zorlanıyor, yarım bırakmak istemiyorsanız geri dönün gibisinden. Daha 5 günlük bilgisayar ssdyi komple biçimlendirip sıfırdan temiz windows 10 kurmayı düşünüyorum. Ne dersiniz arkadaşlar nedir bu durum ?

Bende de aynı laptop var. Bugün bir şey oldu virüs mü girdi nedir bilmiyorum ama her şey kapalı sadece Dragon Center açıkken fan1 2245 RPM'de çalışıyor mod ayarlamadım Extreme performance ve balance modda böyle. Slience moduna alınca fan 0 RPM'e düşüyor. Hafif de ses var 2200 RPM de dönerken ve gece sessizliğinde duyuluyor. Ayrıca arada sanki hard diskten ses gelir gibi bir çıt sesi geliyor işlemci tarafından bir de laptopu kapatırken 1-2 adını bilmediğim program çıktı kapanmaya zorlanıyor, yarım bırakmak istemiyorsanız geri dönün gibisinden. Daha 5 günlük bilgisayar SSD'yi komple biçimlendirip sıfırdan temiz Windows 10 kurmayı düşünüyorum. Ne dersiniz arkadaşlar nedir bu durum?

Bende de aynı problem var çözebildiniz mi?

Geri
Yukarı