Çözüldü Fanlari uzun süre %100 çalıştırmak fanlara zarar verir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba. Argus monitör üzerinden CPU ve kasa fanlarımın hepsini elle %100 hızda çalıştırıyorum. Normalde boşta 44-46 arası çalışan işlemcim boşta 32-34 derecelere kadar düşüyor. Fan hızım ise kasa fanları %40'ta iken 1500 RPM de çalışırken %100'e alınca 2500-2600RPM'leri görüyor. Tabii bu sırada kasadan gelen ses te artıyor. CPU fanını, 3. kasa fanını ve 4. kasa fanının kaç RPM olduğu yazmıyor net bir şey diyemeyeceğim. Sürekli bu hızda çalıştırmak fana zarar verir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Özellikle boşta olmak üzere sürekli %100 hızda kullanmak fan ömrünü azaltabilir. Yükte iken bu hıza almanız çok daha uygun olur, boşta iken 44-46 sıcaklık çok doğal.
Ömrünü kısaltır fanların uzun vade de. Bende hızlar ayarlanamıyor. Fanın kendi hızı ise 2200 RPM civarında. 12 yıldır bu şekilde sorunsuz çalışıyor. Sizin de en az 10 yıl çalıştırabileceğinizi düşünüyorum. Tabi buna fanın kalitesi vb. etki edebilir. Benim bahsettiğim fan kasa fanıydı tabi ben ekran kartında fan olmadığından onu soğutmak için altına koyduydum bu fanı. İşlemci fanım da 1800 RPM civarı o da aynı süredir sorunsuz çalışıyor.

Boşta 44,46 derece işlemci sıcaklığı doğal demişler ama, hiç de doğal değil. Boşta 44,46 derece sıcaklığın neresi doğal arkadaşlar lütfen yani. Rahatsız olmuyorsan fanı son devir de kullan dostum, ömrü nereye kadar giderse yeni alır değiştirirsin. Benim PC'nin sıvı soğutmasının radyatörlerinin 8 adet RGB fanı var, fanlarını son devir de çalıştırıyorum daha önce de kasa fanlarımdı, şimdi sıvı soğutmanın üzerindeler. 3 sene olmuştur toplam da kullanalı, üzerine bir de su ile yıkayıp kuruluyor geri takıyorum ve turp gibiler. Belki bozulmaları umurum da olmadığı için hiç bir şey olmuyor. Boşta 44,46 derece hiç normal değil. Benim boşta 29 derece normal mi anormal mi artık sen karar ver? Sıvı soğutma olması gerekmiyor boşta bu değeri yakalamak için.

Yeni konular

Geri
Yukarı