Fanlarımı nasıl ayarlamalıyım?

erenhstprk

Femtopat
Daha fazla  
Yeni sıvı soğutucu aldım fan yönleri bu şekilde. İşlemcimin ısısı istediğim gibi düştü lakin 40 derecede çalışan ekran kartı 52-55 derecede çalışıyor. Ne yapmam lazım? Çok yardımınıza ihtiyacım var. Radyatörü mecbur öne koydum yukarıya sığmıyor...

Dosya Ekleri

• İCERİÜFÜREN.png
    İCERİÜFÜREN.png
    24,3 KB · Görüntüleme: 48
Sıvı soğutmanın fanları dışarı bakmalı diye biliyorum. Sıcak havayı ieri veriyor. Şu an sistemde sadece işlemci soğuk çalışır. Bir de sıvı soğutmayı üste diğer fanları öne neden takmadınız, şu an sıvı soğutma dışarı baksa bile arka egzoz fanı havayı bölecektir.

Sıvı soğutucu fanları sıcak havayı dışarıya atması gerekli. Tabi sistem yoğun bir işlem yapıyorsa mesela bir video editör ile uğraşıyorsanız, 3d grafik işleme yapıyorsanız, gibi. Üstteki iki fan içeriye hava üflemeli ki sıcak hava tahliyeleriyle birlikte içerisindeki diğer parçaları da soğutabilsin. Mesela RAM, Anakart köprü bileşenler vs. gibi. Basit gibi gözükebilir ama yoğun kullanımda çok sıcağa maruz kalan donanım bileşenleridir.

Yeni sıvı soğutucu aldım fan yönleri bu şekilde. İşlemcimin ısısı istediğim gibi düştü lakin 40 derecede çalışan ekran kartı 52-55 derecede çalışıyor. Ne yapmam lazım? Çok yardımınıza ihtiyacım var. Radyatörü mecbur öne koydum yukarıya sığmıyor...

Tavan fanlarını içeriden dışarı üfleyecek şekilde çevirin. Ekran kartının ısınan havasını baskılıyorsunuz. Normalde kule tipi olsaydı bu sefer de ısınan havayı tavana doğru çekeceği için kule bloğu ısıtıp CPU ısınırdı. Sizin radyatör önde o yüzden çok sorun olmaz.

Tavan fanlarını içeriden dışarı üfleyecek şekilde çevirin. Ekran kartının ısınan havasını baskılıyorsunuz. Normalde kule tipi olsaydı bu sefer de ısınan havayı tavana doğru çekeceği için kule bloğu ısıtıp CPU ısınırdı. Sizin radyatör önde o yüzden çok sorun olmaz.
fanları radyatöre vurcak şekilde çevirdim başka değişiklik yapmadım ekran kartı halen 50 derece sıcaklıkta siz tam olarak ne öneriyorsunuz yazar mısınız radyatör fanları içeri bakarsa içeri sıcak hava vurmaz mı ?

Fanları radyatöre vurcak şekilde çevirdim başka değişiklik yapmadım ekran kartı halen 50 derece sıcaklıkta siz tam olarak ne öneriyorsunuz yazar mısınız radyatör fanları içeri bakarsa içeri sıcak hava vurmaz mı?

Benim önerdiğim bu şekilde hocam. Hatta radyatör fanları da arkasına değil önüne takılı olacak(Radyatör fanı aldığı soğuk havayı radyatörün içinden geçirmeli, radyatörün içinden geçen havayı fanlar almamalı.)Ama önce tavanları çevirin. Gerisi aynen kalsın bu şekilde deneyin. Kırmızı ile değişikliği işaretledim.

Edit: Bir de tavan fanlarını iptal edin. Hiç dönmesinler önden 2 arkadan 1 şekilde olsun. Bir de öyle bakın. Önden gelen havayı direk tavandan çeken bir vakum etkisi de oluşabiliyor kasanın dizaynına göre ve bu iyi bir şey değil.

Dosya Ekleri

• İCERİÜFÜREN.png
    İCERİÜFÜREN.png
    18,7 KB · Görüntüleme: 21
Benim önerdiğim bu şekilde hocam. Hatta radyatör fanları da arkasına değil önüne takılı olacak(Radyatör fanı aldığı soğuk havayı radyatörün içinden geçirmeli, radyatörün içinden geçen havayı fanlar almamalı.)Ama önce tavanları çevirin. Gerisi aynen kalsın bu şekilde deneyin. Kırmızı ile değişikliği işaretledim.

Edit: Bir de tavan fanlarını iptal edin. Hiç dönmesinler önden 2 arkadan 1 şekilde olsun. Bir de öyle bakın. Önden gelen havayı direk tavandan çeken bir vakum etkisi de oluşabiliyor kasanın dizaynına göre ve bu iyi bir şey değil.
yalnız radyatör kasanın önünde fanlar kasanın içinde doğru anladınız değil mi beni fanları dışarı koyamıyorum

Yalnız radyatör kasanın önünde fanlar kasanın içinde doğru anladınız değil mi beni fanları dışarı koyamıyorum.

Resimde anlatmaya çalıştım. Siz diyorsunuz ki soldaki gibi olmuyor. Sağdaki gibi ise radyatör sağda fanlar solda oluyor anladığım kadarıyla. Eğer önde takılı olacaksa yönünü belirttim. Tavana konacaksa radyatör yönler tam tersi olmalı.

Dosya Ekleri

• İCERİÜFÜREN.png
    İCERİÜFÜREN.png
    12,5 KB · Görüntüleme: 21
Resimde anlatmaya çalıştım. Siz diyorsunuz ki soldaki gibi olmuyor. Sağdaki gibi ise radyatör sağda fanlar solda oluyor anladığım kadarıyla. Eğer önde takılı olacaksa yönünü belirttim. Tavana konacaksa radyatör yönler tam tersi olmalı.
tamamdır tavan fanlarınıda dışarı vurcak şekilde yapıyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı