Fanların RGB'si Senkronize çalışmıyor

cahhlama2

Hectopat
Yaklaşık 2 hafta önce yeni bir kasa aldım. Kasa da 4 tane Frisby RGB fan vardı. İlk 4 gün içerisinde RGB'ler sorunsuz bir şekilde çalıştı ama 5. Gün 1 fanın yarısı beyaz yanıyor. 2. Fanın yarısı mavi yanıyor. 3. Fanın yarısı kırmızı yanıyor. Diğerlerinde hiçbir şekilde RGB çalışmıyor. Kumanda ile değiştirmeye çalışıyorum, değişmiyor. Fan kontrolcüsünden kabloları sok çıkar yaptım hiçbir değişiklik olmadı. Ne yapmam lazım? Fan kontrolcüsü bozulmuş olabilir mi? Yeni alsam düzelir mi?

Kasa Linki:

Son düzenleyen: Moderatör:
Kontrolcü bozulmuş olabilir veya kumandanın pili bitmiş olabilirmi ? Gözle görmeden net birşey söylemek zor led şerit satan bir elektriciye baktırabilrisin

Ledlerde bozulmuş olabilir kontrolcude. Aldığım Aigo fanların ledlerini yakmistim, 5m şerit LED alıp içlerini değiştirdim. Fakat bu ledler adreslenebilir olmadigindan her biri tek tek renklendirilmiyor. Hepsi aynı anda aynı renk oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu şekilde ise benim anladığım kontrolcü modlarından birisi bir sorun yok gibi geldi.

mod olmadığından eminim çünkü kumanda ile değişmiyor
Ledlerde bozulmuş olabilir kontrolcude. Aldığım Aigo fanların ledlerini yakmistim, 5m şerit LED alıp içlerini değiştirdim. Fakat bu ledler adreslenebilir olmadigindan her biri tek tek renklendirilmiyor. Hepsi aynı anda aynı renk oluyor.
ledler bozulmuşsa baya koyar :D

Muhtemeldir ki bozulan ledlerinizdir. Fanların kontrolcüye giren pinleri anakartta da mevcutsa direk anakarta bağlayarak denenebilir. Fakat ledlere, fanlara göre bu pinler isimlendirildiğinden bir sakıncası olur mu emin olamam, bir araştırma yapmanız gerekecektir.

Peki kumanda hiç bir değişiklik yapabiliyor mu?
En azından kapatıp açma ya da ışık şiddetini ayarlama gibi.
dediğim gibi bir fanın yarısı kırmızı yanıyor 2. fan yarısı mavi 3.fanın yarısı sarı bunların küçük bir kısmı değişiyor kumanda ile kapatıp açma olmuyor
Yaklaşık 4 5 gündür böyle duruyor ve değişmiyor bazen başka yerler böyle yanıyor ve kumanda ilr değişmiyor bence kontrolcü bozuk

Dosya Ekleri

• 15646801444084447628125772683569.jpg
    15646801444084447628125772683569.jpg
    885,8 KB · Görüntüleme: 292
Kumandanın alıcısı gibi bir şey olması lazım. Onu da bir çıkartıp takın. Bir de kumandanın çalıştığından nasıl emin oldunuz. Telefondan kamera uygulamasını açıp kameraya doğru tutup düğmelere basın, telefon ekranında kumandanın ucundaki led yanıyor ise kumanda sağlam demektir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı