Farede LOD nedir?

Bilmiyorum da LOD ne anlama geliyor ve zararları nedir?

Hocami fareyi yerden kaldırmanıza rağmen sensör algılayıp hareket ettiriyor ben düşük sens'te oynadığım için fareyi mouse Pad'den kaldırmam gerekiyor kaldırırken de istemediğim hareketlere yol açıyor. Lod'un açılımı ise lift of distance demek.

Son düzenleyen: Moderatör:
LOD, mouse sensörünün takip edebildiği azami yüksekliğe denir.

Farenizi zeminden havaya kaldırdığınız anda okumayı bırakması gerekir. Yani ben öyle rahat ediyorum. Lod dediğiniz şey fareyi kadlırdığınızda okumayı bırakması için gereken mesafe. Bazı farelerde bu ayarlanabiliyor. Lod ayarlanmıyor ve çok yüksekten de okumaya devam ediyorsa çok rahatsız edici oluyor. Sanırım G102 ile yaşamıştım bunu internet cafede.

Farenizi zeminden havaya kaldırdığınız anda okumayı bırakması gerekir. Yani ben öyle rahat ediyorum. Lod dediğiniz şey fareyi kadlırdığınızda okumayı bırakması için gereken mesafe. Bazı farelerde bu ayarlanabiliyor. Lod ayarlanmıyor ve çok yüksekten de okumaya devam ediyorsa çok rahatsız edici oluyor. Sanırım G102 ile yaşamıştım bunu internet cafede.

Evet bir FPS oyununda kaldırırken aim bozuluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açılımı "lift of distance"dir, fareyi zeminden kaldırdığınızda farenin zemini algılama mesafesini belirtir. Ölçmek istiyorsanız farenin ayaklarının altına CD koyarak mesafeyi ölçebilirsiniz. Bir CD 1.2mm kalınlığındadır, bir CD mesafede algılama yapmayan fareler lod konusunda oldukça başarılı sayılırlar. CD sayısını fare zemine algılama yapmayana kadar arttırarak yaklaşık Lod'u tespit edebilirsiniz.

Zararları konusuna gelirsek, kimisine göre hiç umursanmayacak bir durumdur. Ne zaman umursanması gerektiğini bir senaryo üzerinden anlatayım: CS2 oynuyorsunuz ve ani olarak fareyi zeminden kaldırıp daha yakındaki bir konuma taşımanız gerekti. Fareyi kaldırırken ve indirirken ekranınızda lod kaynaklı bir titreme meydana geldi ve anlık olarak karşıdaki rakibi vuramadınız. Böyle bir durumda sorun sizde değil farede oluyor.

Biraz ezberden yazdım, eksiğim varsa kusura bakmayın lütfen.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı