Farenin FPS Oyunculuğa Etkisi Var mıdır?

kyoraku

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
.
FPS oyunlarda mouse, oyunculuğa nasıl etki eder? Ya da eder mi?
Mesela Logitech G102 150 TL, Logitech G502 550 TL.
Bu iki fareyi örnek olarak yazdım. Herhangi 200 liralık fare ile 800 liralık fare için de sorularım geçerli.
1000 DPI civarı FPS oyunlar oynayan biriyim.
  1. *Pahalı olanda daha iyi sensör vardır muhtemelen, ki G102 sensörü de çöp değil.
  2. *İkisi de optik sensörlü.
  3. *Pahalı olan 12.000 DPI'a kadar çıkıyor, bana gerekli değil. 1 milyon DPI'da olsa 1000 DPI ile oynayacağım.
  4. *İkisinde de bildirim hızı 1ms.
Peki bu 3 katından fazla fiyat farkı neden?
Bilmediğim özellikler mi var?
FPS oyuncusu için 2 fare arasında performans farkı olur mu?

FPS oyunlarında kullanacağın mouse oyunculuğa etki eder ancak bunu farklı şeylerle karıştırmayın. Oyunu oynamanız için gereken yetenek %70 ise ekipman etkisi %30dur. Mouse, klavye ve kulaklık, yeteneğinizin yanında bir tamamlayıcı görevi görür.

Öncelikle satılan ürünlerin işçilik kalitesi ve kullanılan malzeme kaliteleri farklı oluyor. Daha yüksek DPI ve Hertz aralığı destekleyebiliyor. Daha fazla fonksiyonel tuşu olabiliyor ve son sürüm sağladığı yazılımlarıyla daha stabil çalışıyor. Bir de marka değeri var. Satın aldığınız ürünün üzerine basılan logoya da para ödüyorsunuz, malzemenin en az %40ı kadar ödüyoruzdur herhalde.

FPS oyuncusu için iki fare arasında tabi fark olur. Sebebi en başında ödediğiniz paradan geliyor. Genelde daha fazla para ödediğiniz ürün daha gelişmiş olur. (Her ürün için bu geçerli değildir)

Örnek olarak G502 400 IPS tarama yaparken G102 200 IPS tarama yapabiliyor. G502 40G hızlanmaya ulaşabilirken G102 20G hızlanmaya ulaşabiliyor.

Bahsettiğiniz iki farenin kendi sitesinde teknik özellikleri açıklanmış, teknik detayları inceleyebilirsiniz.

Halen yeni bir fare arayışı içerisindeyseniz Razer DeathAdder Elite önerebilirim. Kendim halen kullanmaktayım. Benim kullandığım fare de 16.000 DPI desteğine sahip ancak ben 3000 DPI kullanıyorum.

Son düzenleme:
FPS oyunlarında kullanacağın mouse oyunculuğa etki eder ancak bunu farklı şeylerle karıştırmayın. Oyunu oynamanız için gereken yetenek %70 ise ekipman etkisi %30dur. Mouse, klavye ve kulaklık, yeteneğinizin yanında bir tamamlayıcı görevi görür.

Öncelikle satılan ürünlerin işçilik kalitesi ve kullanılan malzeme kaliteleri farklı oluyor. Daha yüksek DPI ve Hertz aralığı destekleyebiliyor. Daha fazla fonksiyonel tuşu olabiliyor ve son sürüm sağladığı yazılımlarıyla daha stabil çalışıyor. Bir de marka değeri var. Satın aldığınız ürünün üzerine basılan logoya da para ödüyorsunuz, malzemenin en az %40ı kadar ödüyoruzdur herhalde.

FPS oyuncusu için iki fare arasında tabi fark olur. Sebebi en başında ödediğiniz paradan geliyor. Genelde daha fazla para ödediğiniz ürün daha gelişmiş olur. (Her ürün için bu geçerli değildir)

Örnek olarak G502 400 IPS tarama yaparken G102 200 IPS tarama yapabiliyor. G502 40G hızlanmaya ulaşabilirken G102 20G hızlanmaya ulaşabiliyor.

Bahsettiğiniz iki farenin kendi sitesinde teknik özellikleri açıklanmış, teknik detayları inceleyebilirsiniz.

Halen yeni bir fare arayışı içerisindeyseniz Razer DeathAdder Elite önerebilirim. Kendim halen kullanmaktayım. Benim kullandığım fare de 16.000 DPI desteğine sahip ancak ben 3000 DPI kullanıyorum.
Detaylı cevabınız için teşekkürler.
Mesela bahsettiğiniz şu özellik:
"G502 400 IPS tarama yaparken G102 200 IPS tarama yapabiliyor. G502 40G hızlanmaya ulaşabilirken G102 20G hızlanmaya ulaşabiliyor."
Kağıt üstünde 2 kat fark var, bunu oynayışta hissedebilir miyiz?

Daha önce Logitech ürünü kullanmadığım için bu konuda yorum yapamayacağım. Ancak firmaların belirli itibarları var, yalan yanlış teknik özellikler yazacaklarını düşünmüyorum. Burada bahsi geçen özelliklerde yarı yarıya fark hissedilir. Senin mouse'da ne aradığına ve beklentine göre de değişebilir. İyi mouse satın alıp çok daha iyi oynama beklentisi varsa en pahalı mouse ile en ucuz mouse arasında çok fazla detay ve fark hissedemezsin.

Ben alt-orta segment bir fareden daha iyi bir fareye geçiş kararı aldığımda referans aldığım şey şuydu; daha uzun ömürlü ve kaliteli işçilik, daha gelişmiş mouse özellikleri. Bu yüzden satın aldığım mouse beklentilerimi fazlasıyla karşılamış oldu.

Farelerde IPS değerini genelde göz önünde bulunduruyorum. DPI'a önem vermiyorum çünkü 16000 de olsa benim için bir şey ifade etmiyor.

MMO oyunlarda daha çok butonlara önem verilirken FPS oyunlarda farenin tepkime süresi, optiği, IPS değeri vs. önemlidir.

Mesela HyperX Pulsefire Surge veya HyperX Pulsefire FPS PRO modellerini inceleyebilirsiniz. Ben Surge modelini sipariş etmeyi düşünüyorum, birçok yabancı sitede ve forumda bu fareler FPS oyunları için önerilmektedir.

IPS değerleri 450, DPI değerleri 16000 ve sensörü piyasadaki en iyi sensörlerden birisi olan Pixart 3389.

Hocam her şeyden önce G102 küçük eli olan kullanıcılara daha uygun. G502 ise küçük eller için kullanılabilir ama daha çok orta-büyük eli olan kullanıcılara daha uygun. Bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. G502' de baş parmak yere değmesin diye çıkıntısı var. Aynı zamanda sağ ve sol tarafında parmaklar iyi kavrasın diye farklı bir malzeme kullanılmış. G102' de bu dediğim özellikler yok. Ben G502 kullanıyordum. FPS oyunlarında elim biraz küçük olduğu için G102' ye geçtim. Arada bir konfor farkı var. G502 daha konforluydu ama elim küçük olduğu için G102 kullanırken daha rahat nişan alabiliyorum. G502 tuş sayısı olarak fazlaca üstün. Eğer G102 tutuş açısından sizin için daha iyi diyorsanız Logitech G Pro' ya da bir göz atın.

Hocam her şeyden önce G102 küçük eli olan kullanıcılara daha uygun. G502 ise küçük eller için kullanılabilir ama daha çok orta-büyük eli olan kullanıcılara daha uygun. Bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. G502' de baş parmak yere değmesin diye çıkıntısı var. Aynı zamanda sağ ve sol tarafında parmaklar iyi kavrasın diye farklı bir malzeme kullanılmış. G102' de bu dediğim özellikler yok. Ben G502 kullanıyordum. FPS oyunlarında elim biraz küçük olduğu için G102' ye geçtim. Arada bir konfor farkı var. G502 daha konforluydu ama elim küçük olduğu için G102 kullanırken daha rahat nişan alabiliyorum. G502 tuş sayısı olarak fazlaca üstün. Eğer G102 tutuş açısından sizin için daha iyi diyorsanız Logitech G Pro' ya da bir göz atın.
Aslında küçük farelere daha yatkınım. Önceki fare de G300'dü, diğerleri elime büyük geliyor.
Birkaç tane daha ekstra tuşa ihtiyaç duyuyorum ve almışken IPS hızı daha yüksek bir model bakıyorum ama hem küçük, hem IPS hızı yüksek, hem de fazla tuşlu aklıma yatan bir model bulamadım.

O zaman Corsair M65 Pro size göre. Küçük yapısı, yüksek IPS değeri ve konforlu bir yapısı var.
IPS 400 16000 DPI ve tuş sayısı da yeterli.

Fiyatı en son 300-400 TL arasiydi. Göz atabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı