Farklı gerceklikler olabilir mi?

Bu zaten an içinde insan için geçerli bir durum duyulara indigenmiş bir gerçeklik algısı mevcut. VR gibi teknolojiler ile bunun aldatılması da mümkün oluyor. En başta ifade ettiğim nefs de bu aldatılmaya yatkınlığı içinde barındırıyor. Açıkça ifade edersem insanın algısı gerçeğe ulasmak için yetersiz ya da yeterli ama oyalayıcı çok.

Bu zaten an içinde insan için geçerli bir durum duyulara indigenmiş bir gerçeklik algısı mevcut. VR gibi teknolojiler ile bunun aldatılması da mümkün oluyor. En başta ifade ettiğim nefs de bu aldatılmaya yatkınlığı içinde barındırıyor. Açıkça ifade edersem İnsanın algısı gerçeğe ulasmak için yetersiz ya da yeterli ama oyalayıcı çok.
Oyalayıcı etkenler; Florur, pusulanı bozar. Göremediğin, algılıyamadığın bir gercekliği hissedebilmeni engeller. Belki de görebildiklerin hissettiklerinden ibarettir. Hisler onları sayılara, renklere bölüp karşına sunandır.. Böyle de olabilir. Hisleri körelmiş bir varlık, ne görebilir? Ancak bir sürüngen gibi birbirini kemirir.

Belki de bambaşka algıya gideceğin etkenler vardır; İnsan bedenini bir aracı olarak düşünebiliriz. Mesala LSD aldıktan sonra dünyayı algılayışın değişiyor.
Gercekliklerin aslında bir uyuma sevk edildiğini anlıyorsun. Aslında hepsi birbirinden bağımsız, aynı yerde dönen olaylar..

Farklı şeylerin olma ihtimali, hiçbir şeyin olmama ihtimali ile eşit midir? Elimizde farklı gerçekliğin olduğunu veya olmadığını gösteren kanıt bulunmadığı için sadece varsayımsal konuşuruz ki bu da bana bazen zaman kaybı gibi geliyor. Bunu paralel evrenlere ilgi duyan teorik fizikçiler yerine fantastik edebiyata ilgisi olanların yönelmesi daha doğru olacaktır çünkü araştırılması günümüz için imkansız bir mevzu.

Farklı şeylerin olma ihtimali, hiçbir şeyin olmama ihtimali ile eşit midir? Elimizde farklı gerçekliğin olduğunu veya olmadığını gösteren kanıt bulunmadığı için sadece varsayımsal konuşuruz ki bu da bana bazen zaman kaybı gibi geliyor. Bunu paralel evrenlere ilgi duyan teorik fizikçiler yerine fantastik edebiyata ilgisi olanların yönelmesi daha doğru olacaktır çünkü araştırılması günümüz için imkansız bir mevzu.
Farklı şeylerin olabilme imkanını ne kadar savunuyorum, olabilme ihtimalini neye bağlıyorum diye soruyorsan eğer;

LSD var mesala, bu tetikleyici madde dünyayı algılayış biçimini değiştirir. Dünya bir uyumdan, bir rastgele bağımsız bir nesneye dönüşür. Buna örnek olarak verebileceğim bir video var, Black Mirror Bernardeschi'i izliyebilirsin.
LSD;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mesala bazı canlılar bizden daha az renk tonunu fark eder, bazı canlılar ise bizden daha fazla renk tonunu fark eder. Belirli bir gelişmişliğe ulaşmadığımızı, tetikleyinin olmadığını varsayarsak, algılıyabileceğimiz farklı gercekliklerin olabileceğinin kanıtıdır. Hatta bunun ötesi bile olabilir. Bu bedenlerle, bu dünyayla hiç fark edemiyeceğimiz bir gerçeklik.

Bunlara da bir gerçeklik diyemediğimiz için ancak gerçeklik diye varsayabiliriz. Bir faktör, algısal faktör diyelim.

LSD olayını biliyorum. Çocukken ilgimi çekmişti ve hatta sesleri indirip dinlemiştim. Ya benim üzerimde bir işe yaramadı ya da LSD aslında paralı ulaşılan bir içerik ve piyasada dolaşan dosyalar sahte ve etkisi olmayan sesler olarak hazırlanmış birer kandırmaca.

Işığın dalga boylarını da biliyorum. Kızılötesi ve morötesi, x ışınları, gama ışınları gibi bunlar bizim gözümüzün algılayabileceği ışık tayflarını dışında kalıyor evet.

Bunlara farklı bir gerçeklik olarak bakmak ne kadar doğrudur bilemiyorum. Çünkü ilki bireysel olarak kalıyor. Rüya görmek gibi. Rüyada da farklı bir gerçeklikte gibi oluyorsun ama olay hiçbir zaman Matrix'e dönüşmüyor. İkincisi ise sadece beynin görsel korteks gelişmişliği ile alakalı.

LSD olayını biliyorum. Çocukken ilgimi çekmişti ve hatta sesleri indirip dinlemiştim. Ya benim üzerimde bir işe yaramadı ya da LSD aslında paralı ulaşılan bir içerik ve piyasada dolaşan dosyalar sahte ve etkisi olmayan sesler olarak hazırlanmış birer kandırmaca.

Işığın dalga boylarını da biliyorum. Kızılötesi ve morötesi, x ışınları, gama ışınları gibi bunlar bizim gözümüzün algılayabileceği ışık tayflarını dışında kalıyor evet.

Bunlara farklı bir gerçeklik olarak bakmak ne kadar doğrudur bilemiyorum. Çünkü ilki bireysel olarak kalıyor. Rüya görmek gibi. Rüyada da farklı bir gerçeklikte gibi oluyorsun ama olay hiçbir zaman Matrix'e dönüşmüyor. İkincisi ise sadece beynin görsel korteks gelişmişliği ile alakalı.
LSD gibi bir sürü tetikleyici var. Ayahuasca çayı var, ekşi sözlük gibi bir sürü yerde deniyemleyen insanlarını yorumlarını görebilirsin. Bu da gerçek olduğunun kanıtıdır. Tabii kendin keşfetmiyene kadar kesin bir gözüyle bakmıyacaksın, ona saygım sonsuz.

İşte ben de diyorum ki, bu ya algılıyebileceğimizden çok uzak bir noktada. Gün ve gün buna yaklaşıyoruz. Ya da öyle bir algı ki hiçbir zaman yaklaşıyamacağız bile. Bu dünya düşüncesiyle bile oranın bir mekansal çizimini yapmak bile saçma kalabilir.

Dediğin gibi biraz fantastik kaçıyor. Böyle şeyleri seviyorum, olabileceğini varsayıyorum. Çünkü halen daha keşfedemediğimiz bir sürü şey var.

Geri
Yukarı