Geleceğimiz distopik olabilir mi?

Yedinci Mühür

Decapat
90'lı yıllardan beri hatta biraz iyimser olursak 95-2000 yıllarından sonra dünyanın gidişatı çok farklı yönde. Teknoloji çok hızlı gelişti ve gelişmeye de devam ediyor. Değerler, amaçlar, anlamlar da buna göre şekilleniyor.

Teknolojiyle bu denli haşır neşir olmamız, yalnız kalamamamız ileride ne gibi sorunlara yol açabilir?

Bu kadar fazla seçeneğin bulunması bireyde kararsızlık yaratıyor bunun yanında belirsizlik, anlamsızlığa da yol açıyor gibi.

Her geçen gün gizliliğimiz azalıyor. Mahremiyet dediğimiz olay pek kalmayacak gibi. Iş sektöründe birçok iş makinelere yüklenecek ve birçok insan işsiz kalacak. Ayaklanmalar, isyanlar olacak fakat makine çağına geçiş durdurulamayacak. Mühendislik gibi yapmaya/üretmeye/geliştirmeye dayalı meslekler ayakta kalacak diye düşünüyorum. Ileride nüfus büyük ihtimal kontrol altına alınacak. Günümüzde dahi Aile kavramınım yavaş yavaş kaybolmaya başladığını düşünürsek çocuk yapmak isteyen kişiler azalacaktır. Ileride olması muhtemel VR ve tam dalış sistemleri nedeniyle insanlar bu dünya yerine sanal dünyalarda zaman geçirecek. Buda nüfusun artmasını durduracaktır. Ileride birçok hastalıklara çare bulunacak ömrümüz daha uzayacak. Gelişen teknoloji ile birlikte elektronik insan uzuvları yapılacak. Hatta insanlar kendi uzuvlarını kestirip daha iyi olan bu elektronik uzuvlara geçecektir diye düşünüyorum. Detroit: Become Human oyunu aslında sizin sorunuzu yanıtlar nitelikte. Makineler ve Insanlar arasındaki çatışmayı çok farklı bir bakış açısıyla işliyor. Oynamanızı tavsiye ederim. Oynayamıyorsanız izlemenizi tavsiye ederim. Eğer gelecekteki distopik Dünya'yı anlatan bir kitap okumak isterseniz Aldous Huxley'in Cesur Yeni Dünya adlı kitabını önerebilirim.

Her geçen gün gizliliğimiz azalıyor. Mahremiyet dediğimiz olay pek kalmayacak gibi. Iş sektöründe birçok iş makinelere yüklenecek ve birçok insan işsiz kalacak. Ayaklanmalar, isyanlar olacak fakat makine çağına geçiş durdurulamayacak. Mühendislik gibi yapmaya/üretmeye/geliştirmeye dayalı meslekler ayakta kalacak diye düşünüyorum. Ileride nüfus büyük ihtimal kontrol altına alınacak. Günümüzde dahi Aile kavramınım yavaş yavaş kaybolmaya başladığını düşünürsek çocuk yapmak isteyen kişiler azalacaktır. Ileride olması muhtemel VR ve tam dalış sistemleri nedeniyle insanlar bu dünya yerine sanal dünyalarda zaman geçirecek. Buda nüfusun artmasını durduracaktır. Ileride birçok hastalıklara çare bulunacak ömrümüz daha uzayacak. Gelişen teknoloji ile birlikte elektronik insan uzuvları yapılacak. Hatta insanlar kendi uzuvlarını kestirip daha iyi olan bu elektronik uzuvlara geçecektir diye düşünüyorum. Detroit: Become Human oyunu aslında sizin sorunuzu yanıtlar nitelikte. Makineler ve Insanlar arasındaki çatışmayı çok farklı bir bakış açısıyla işliyor. Oynamanızı tavsiye ederim. Oynayamıyorsanız izlemenizi tavsiye ederim. Eğer gelecekteki distopik Dünya'yı anlatan bir kitap okumak isterseniz Aldous Huxley'in Cesur Yeni Dünya adlı kitabını önerebilirim.
Peki bunların gerçekleşmesine bir tarih verin dersem tahmini olarak ne zaman olabilir?

Çünkü ben bu tür şeylerin olma ihtimalinin olduğu kanısındayım ama uzunca bir süre 100 yıldan öncesine pek ihtimal veremiyor gibiyim. Lakin daha erkende olabilir bilemeyiz.

Bizim köye daha geçen sene sokak lambası takmışlar xd.

Peki bunların gerçekleşmesine bir tarih verin dersem tahmini olarak ne zaman olabilir?

Çünkü ben bu tür şeylerin olma ihtimalinin olduğu kanısındayım ama uzunca bir süre 100 yıldan öncesine pek ihtimal veremiyor gibiyim. Lakin daha erkende olabilir bilemeyiz.

Bizim köye daha geçen sene sokak lambası takmışlar xd.
2050 civarına dediğim şeylerin çoğunun olması muhtemel. Belki cyborg olan insanlar veya nüfus azalması 2100'e kadar devam edebilir.

Milyonlarca üretilmiş gelecek senaryoları var. Kimisi ütopik kimisi distopik. Bence zaten bu dünyanın ömrü sayılı. Fakat diğer gezegenlerde kurulacak hayat (eğer kurulabilirse) bence daha ütopik olacak. Çünkü insan denen varlık hatalarından hareket ederek bir düzen oluşturacaktır. Ya da oluşturmak zorunda kalacaktır. Ütopik dediğim de yani daha verimli ve doğa ile barışık bir yaşam tarzı olacak. Yani derelerden şarap veya bal ve süt akmayacak tabii;)

Dediklerinizin çoğunluğu Cesur Yeni Dünya ve 1984 kitaplarında geçiyor.

1984'ü okuduğumda ilk başlarda olayın rehavetine kapılarak böyle bir şeyin çok da mümkün olmadığı düşünmüştüm ancak kitabı biraz sindirdikten sonra aslında böyle bir geleceğin bize çok da uzak olmadığını düşündüm. Zaten her geçen gün otomatik sistemler çoğalıyor gelecekte birçok alanda robotların insan iş gücünün yerini alacağını da varsayarsak çok daha kötü günler bizi bekliyor diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı