Farklı gerceklikler olabilir mi?

Elementor

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Mardin
Dünya algısı ve gerçekliği sadece başlama ve bitmektir. Bunun ötesinde bir gerçeklik daha olabilir, hatta bir sürü farklı gerceklikler.
Göremediğimiz, algılayamadığımız, düşünemediğimiz, hayal bile edemediğimiz.
Bahsettiğim şey paralel evren değil, farklı dünya kopyası değil. Tamamen daha farklı gerceklikler. Bambaşka bir dünya.
Çünkü dünya algısına göre bir kişinin hep var olması gerekiyor, olması gerek ki diğerlerini var edebilsin. Bir başlangıca ihtiyac duymayan bir varlığın bambaşka bir hikayesi olması gerek. Başka bir gerçeklikten gelmesi gerek, yaratılışa ihtiyaç duymayan bir gerçeklik. Eğer bu tanrıysa, bize bu gerçeklikten bahsebilmesi gerek.
Ya da dediğim gibi, bir tanrıya bile ihtiyaç duymayan farklı bir gerçeklik olabilir.

Ben böyle bir şeyin olabileceğini düşünüyorum.
Sizce böyle bir şey mümkün mü, olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dünya algısı ve gerçekliği sadece başlama ve bitmektir. Bunun ötesinde bir gerçeklik daha olabilir, hatta bir sürü farklı gerceklikler.
Göremediğimiz, algılayamadığımız, düşünemediğimiz, hayal bile edemediğimiz.
Bahsettiğim şey paralel evren değil, farklı dünya kopyası değil. Tamamen daha farklı gerceklikler. Bambaşka bir dünya.
Çünkü dünya algısına göre bir kişinin hep var olması gerekiyor, olması gerek ki diğerlerini var edebilsin. Bir başlangıca ihtiyac duymayan bir varlığın bambaşka bir hikayesi olması gerek. Başka bir gerçeklikten gelmesi gerek, yaratılışa ihtiyaç duymayan bir gerçeklik. Eğer bu tanrıysa, bize bu gerçeklikten bahsebilmesi gerek.
Ya da dediğim gibi, bir tanrıya bile ihtiyaç duymayan farklı bir gerçeklik olabilir.

Ben böyle bir şeyin olabileceğini düşünüyorum.
Sizce böyle bir şey mümkün mü, olabilir mi?
Dorime.

"Gerçek" diye ifade ettiğiniz "var olan" dır ve bilinçle alakalı bir olgu değildir. Insanın gerçek zannettiği ise kendi yorumudur. Bu yorumun gerçekle örtüşebilmesi de insanın aklına ket vuran bütün olgulalardan sıyrılması ile mümkündür. Bir insanı en çok oyalayan ise yine kendi aklıdır. Bundan sıyrılmadan gerçeğe gerçekten ulaşmak mümkün değildir. Farklı gerçeklikler olarak ifade ettiğiniz eğer farklı bilinçlerin kabulleri ise onlar başta da ifade ettiğim gibi sadece yorumlardır. Ortada sadece bir gerçek vardır o da insandan uzaktadır.

@Andar Han E ben farklı bir şey anlatmadım ki zaten.

Bu bedenle algılamadığımız, belki de farkı bir şey olursa algılıyabileceğimiz farklı gerceklikler, boyutlar. Ya da bir renk olabilir.
Ben sana bahsetmek istediğim, farklı bir algıyla, algılıyabileceğimiz bir algısal faktör..

Sen bana gerçeklik olabilmesi için, gerçek olabilmesi gerek diyorsun. Ben sana onun bir gerçeklik olabileceğini varsay diyorum. Olayı farklı yorumlamaya gerek yok..

Son düzenleme:
@Andar Han E ben farklı bir şey anlatmadım ki zaten.

Bu bedenle algılamadığımız, belki de farkı bir şey olursa algılıyabileceğimiz farklı gerceklikler, boyutlar. Ya da bir renk olabilir.
Ben sana bahsetmek istediğim, farklı bir algıyla, algılıyabileceğimiz bir algısal faktör olabilir.

Sen bana gerçeklik olabilmesi için, gerçek olabilmesi gerek diyorsun. Ben sana onun bir gerçeklik olabileceğini varsay diyorum. Olayı farklı yorumlamaya gerek yok..
"Gerçeklikler" diye bir tabir olamaz diyorum ben de.

"Gerçeklikler" diye bir tabir olamaz diyorum ben de.
İmzanda ne yazıyor? Her şeyi bilmeden bildiğin her şey inanaçtır. Ben de sana her şeyi bilmediğini varsayıyorum. Belki farklı bir bilinç seviyesiyle, bu dünyadan, algıdan, titreşimler dünyasında bile farklı bambaşka bir gerçeklik veya gerçeklikler olabilir. Her şeyi bilmiyoruz, her şeyi bilmediğimiz için ancak varsayabiliriz.

Farklı bir şekilde anlatamadığım için, onu ancak gerçeklik diye anlatabilirim, okuyabilirim.

Ayrımı nedir bu gerçekliklerin?
Hah, ben de bunu sormanı bekliyorum zaten.

Öyle bir şey ki göremiyorsun, algılıyamıyorsun, hissedemiyorsun, düşünemiyorsun. E bunu böyle varsayarsak, bizim gördüğümüz renk, şekiller, titreşimlerden öte bir şey.

Böyle bir algıya ne örnek olabilir;

Gözlerimizin fark edemediği nesne, renk, canlı, düşünce, titreşim. Hislerimizin hissedemediği, matematiksel yapısının görmeye kodlanmadığı faktör.

Hani sen her şeyi bilmiyoruz diyorsun ya, ben de sana her şeyi bilebileceğimiz bir inanç sunuyorum. Belki o inancı yaşıyabilirsen, görebilirsen, bildiğin her şey inançtan öte gerçeklik, hayat olur.

Belki de dünya gibi, yaşam gibi, hayat gibi bir sürü farklı algı olabilir. Onlar da acaba başka algılar var mı diye düşünüyor olabilir.. Ama kabaca bakarsak, bir algının bütün sorulara cevap vermesi gerekir. İşte o algıyı da göremediğimiz için varsayıyoruz, inanıyoruz. Ancak ona kavuşursak her şey inançtan öteye gider..

Geri
Yukarı