Farklı marka RAM kullanılır mı?

Bütçe
-

NierWP

Kilopat
Anakart
Gigabyte B550M Aorus Elite
İşlemci
Ryzen 5 5600
Merhaba, elimde 2x8 GB olmak üzere Corsair Vengeance RAM bulunmakta. Sistemimi 32 GB RAM yapmak istiyorum ben de 2. el RAM fiyatlarına baktım. Patriot Viper 4400 MHz PE000599 kodlu 2x8 GB RAM'ini buldum. Sistemimdeki Corsair RAM'ler ile uyumlu bir şekilde çalışır mı? Uyumlu çalıştığı sürece MHz önemli değil. Teşekkürler.

MHz'yi BIOS'tan uyumlu bir ayara getirdikten sonra çalışır zira bende kullanmıştım 2x4 8 GB 2 side farklı markaydı.
2 RAM'ında MHz'si aynı olmak zorunda.

Merhaba, elimde 2x8 GB olmak üzere Corsair Vengeance RAM bulunmakta. Sistemimi 32 GB RAM yapmak istiyorum ben de 2. el RAM fiyatlarına baktım. Patriot Viper 4400 MHz PE000599 kodlu 2x8 GB RAM'ini buldum. Sistemimdeki Corsair RAM'ler ile uyumlu bir şekilde çalışır mı? Uyumlu çalıştığı sürece MHz önemli değil. Teşekkürler.

Bilgisayarın garantisi bozulabilir.

CL değeri gecikme değeri de önemli. MHz önemli değil zira otomatik olarak ayarlıyor genelde BIOS. Ama en kötü ihtimalle sen ayarlarsın. Örnek 3200MHz destekliyorsa diğer hepsi o şekilde çalışır.

Mesela garantide bilgisayar bozulunca o markaya ücretsiz 6 ayda bir tamir ettirebiliyorsun. Eğer farklı bir marka bilgisayara farklı bir marka donanım eklersen garanti bozulur.

Hocam laptopmu bu? 😑

Mesela garantide bilgisayar bozulunca o markaya ücretsiz 6 ayda bir tamir ettirebiliyorsun. Eğer farklı bir marka bilgisayara farklı bir marka donanım eklersen garanti bozulur.
hocam o dediğin laptoplarda ya da kompakt marka bilgisayar kasalarında mevcut. tek tek aldığım ürünlerin yanına farklı marka koydum diye neden garantisi bozulsun :D

Hocam o dediğin laptoplarda ya da kompakt marka bilgisayar kasalarında mevcut. Tek tek aldığım ürünlerin yanına farklı marka koydum diye neden garantisi bozulsun :D

Bende cevaplayayım. Farklı RAM'lar XMP ve manual OC yaparken genelde sorun çıkartıyor sizin için en hızlısı ve en sağlıklısı 3600 CL16 2x16 Dual channel RAM alıp takmaktır. En iyi performansı bu şekilde elde edersiniz. :) aynı RAM'leri kullanmaya devam edin derim eğer durumunuz kısıtlıysa. Farklı çiplerden dolayı şu anda sorun yaşayan birisi olarak Samsung b-die çipli bir RAM alırsanız hiç sıkıntı yaşamazsınız.

B-die çipli RAM'leri bu siteden bakabilirsiniz.

F4-3600C16D-32gtzr

Çok kalitelidir ben ince ayara girmeyeceğim sadece XMP'ya da stock derseniz.

F4-3600C16D-32gvkc
Alabilirsiniz. Ya da anakartınızın uyumluluk listesinden dediğim kriterlerde (3200MHz CL16 2x16'da olur) bir RAM bakabilirsiniz Dual channel olmasına dikkat edin iyi günler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı