Farklı mavi ekran hataları

Swingy

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Yeni bir sistem topladım ancak ilk haftadan beri çeşitli mavi ekran hataları almaktaym. Genelde Chrome'da sörf yaparken karşılaştım. İlk olarak driver not less or equal hatasıyla başladı. Daha sonra farklı hatalar aldım. Memtest86 ile RAM'leri gözden geçirdim. Sorun çıkmadı. DDU kullanarak ekran kartı driverını silip tekrar kurdum. Yine çözüm olmadı. En son olarak ilk defa oyun oynarken(Frostpunk) DPC watchdog violation mavi ekranı ile karşılaştım. Minidump dosyalarını bırakıyorum. Yardımcı olan olursa şimdiden çok teşekkürler.

Bunlar ilk karşılaştığım hatalar.

Bu da son mavi ekranın dosyası.

sistem.
Motherboard:
Gigabyte B450M S2H 3600MHz(OC) DDR4 socket am4.
CPU: AMD Ryzen 5 3500X MPK 3.6GHz 35MB 6 Core AM4 7nm.
GPU: Gigabyte GeForce GTX 1660 Super OC 6 GB GDDR6 192 Bit.
RAM: 2x8GB XPG Gammix D30 3000MHz CL16 DDR4 Single kit.
SSD: Seagate 480GB Barracuda Q1 SATA 3.0 2.5"
case: Power Boost VK-G3701B 550W 80+ ARGB.

Ekran kartı sürücüsünü tekrar DDU ile kaldırıp farklı bir sürüm yükleyin. İlk olarak sürücüyü indirin, sonra güvenli modda DDU ile kaldırıp yükleyin sürücüyü. DDU üzerinde güvenli modda başlatma seçeneğinin olması lazım.
Onun dışında MSI kombustor ile VRAM'i test etmeyi deneyin. Emin olmak için bellekleri de XMP kapalı iken Memtest86 ile test ederseniz iyi olur.

F710 yüzünden olduğunu düşünmüyorum. Yine de çıkarın isterseniz birkaç gün boyunca.

Ekran kartı testini gerçekleştirdiniz mi?
Sizin için sorun olmayacaksa format atmayı deneyebilirsiniz.

30 dakikalık bir OCCT stres testi yaptım. Herhangi bir sorun çıkmadı. Sistem zaten birkaç aylık hataları ilk almaya başladığımda Memtest ile RAM'leri test ettim ve yaklaşık 5, 5 saat sürmüştü. Hiçbir hata çıkmadı, SSD testleri de yaptım aynı şekilde sorun yok, 2 kez DDU ile ekran kartı ve ses kartı driverlarını silip farklı driverlar kurdum, BIOS'u bir önceki sürüme düşürdüm. Denemediğim şey kalmadı ancak sorun nedir anlayamadım.

RAM'lerin tekini çıkarıp bir süre sistemi kullanın.
Kombustor ile VRAM seçeneğini yükseltip de test yapın. Sanki ekran kartında bir sorun varmış gibi geliyor bana.
Olabilir. Son canlı yayında Recep abi Memtest86'da hata olmasa bile bazen sorun çıkarabiliyorlar demişti. Öyle bir durum da olabilir.
Şu an format atmayı erteleyebilirsiniz ayrıca.

Kombustor ile VRAM seçeneğini yükseltip de test yapın. Sanki ekran kartında bir sorun varmış gibi geliyor bana.

Hangi modda test edeyim? Bildiğin üzere 6144MB VRAM var.

Olabilir. Son canlı yayında Recep abi Memtest86'da hata olmasa bile bazen sorun çıkarabiliyorlar demişti. Öyle bir durum da olabilir.
Ramlerle oynamaya pek hevesli değilim :D Kısa devre yaptırıp falan masraf çıkarmayayım.

Tam hatırlamasam da sahip olunan VRAM üstünde seçince uyarı veriyordu sanırım. Uyarı verene kadar yükseltin.

10 dakikalık bir test yapmıştım az önce 5680 MB kadar VRAM kullandı. Sanırım bir sorun yok.

Olabilir. Son canlı yayında recep abi Memtest86'da hata olmasa bile bazen sorun çıkarabiliyorlar demişti. Öyle bir durum da olabilir.

Az önce yine YouTube'da video izlerken videoyu yön tuşundan geri sararken bilgisayar takıldı. Ancak hiçbir hata vermedi sadece kalakaldı. Power tuşuna basarak kapatmak zorunda kaldım ve sinirlenip RAM'in birini söktüm.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı