Farklı parça numaralı RAM'lar ile çift kanal kullanılır mı?

ArdaCoskun7

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Cooler Master Masterbox TD500Mesh
Cooler Master MWE 750W PSU
MSI MAG B550 Tomahawk AM4 DDR4 5100MHZ
AMD RYZEN 5 3600X 3.80GHZ
Kingston HyperX Fury 16GB 3600MHZ 1x16Gb
NVİDİA GTX 1660 SUPER Gaming X 6GB
Samsung Evo 860 Ssd 500GB
Samsung xxx Hdd 320GB
Anakart
MSI MAG B550 Tomahawk
İşlemci
Ryzen 5 3600x 3.80Ghz
Öncelikle herkese merhaba. Yapacağım imla hatalarından dolayı herkesden özür diliyorum mümkün olduğunca anlaşılır ve kısa tutmaya çalışacağım. Zamanında bilgisayarımı toplarken 1x16 GB HyperX Fury Kingston SK Hynix KHX3600C18D4/16GX parça numaralı RAM'den almıştım sonrasında aynısından bir adet daha alıp çift kanal yaparım diye düşünmüştüm. Şimdi almayı kesinleştirip internette gezindiğimde ya aynı parça numaralı RAM'ı bulamıyorum bulsam da absürt fiyatlara (8500TL gibi emsalleri 1500 2000TL civarı) satılıyor. Soruma gelecek olursak, farklı parça nolu aynı çalışma frekansına ve aynı CL değerine sahip bir RAM'i (yine HyperX Fury olacak sadece CPU Z uygulamasındaki parça numarası farklı gözükecek) alıp taksam herhangi bir sorun yaşar mıyım? Çift kanala sıkıntısız uyum sağlar mı? Teşekkürler.

Kit almadığın sürece her zaman uyum sorunu yaşayabilirsin. Kingston HyperX markasını sattığından artık serinin ismi değişti. Kingston Fury Beast diye geçiyorlar. Rastgele bir markadan bellek almak yerine bunu alman daha iyi olur.

Kit almadığın sürece her zaman uyum sorunu yaşayabilirsin. Kingston HyperX markasını sattığından artık serinin ismi değişti. Kingston Fury Beast diye geçiyorlar. Rastgele bir markadan bellek almak yerine bunu alman daha iyi olur.

Bunu almayı düşünüyordum. Bendeki ramle dış görünüş olarakta mhz ve cl değeri olarakta aynı değere sahip sadece seri no farklı

Bunu almayı düşünüyordum. Bendeki ramle dış görünüş olarakta mhz ve cl değeri olarakta aynı değere sahip sadece seri no farklı

Benim attığımın aynısı zaten bu. D&R daha ucuza satıyor.

Kanal sorunu olmaz ama MHz CL değeri nasıl olur XMP açıp açılmayacağını bilemeyiz.
Yine 3600mhz ve 18 cl değerli kendi ramimin değerlerinin aynısı bir ram alacağım yinede xmp de sıkıntı yaratabilir mi ?

Benim attığımın aynısı zaten bu. D&R daha ucuza satıyor.
Dış görünüşü benim ramimle aynı diye bunu düşünmüştüm. Aynı ise sizin attığınızı almak en mantıklısıymış. Teşekkürler.

Geri
Yukarı