Farklı RAM çipleri kullanılırsa Dual-channel çalışır mı?

mikailll

Decapat
Daha fazla  
Daha önce bende olan RAM'in aynısından bir tane daha aldım barkod numaraları vs. her şeyi aynı. Dual channel çalışıyor mu diye bakmak isterken şöyle bir şey fark ettim sebebi nedir? RAM'ler Dual channel çalışıyor mu şu an?

1681054777394.png

1681054797660.png

Birinde Samsung (yeni taktığım) yazarken diğerinde Micron Technology(daha önce bende olan) yazıyor.

1681054909670.png

Dual yazıyor bu Dual channel çalıştığı anlamına mı geliyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha önce bende olan RAM'in aynısından bir tane daha aldım barkod numaraları vs. her şeyi aynı. Dual channel çalışıyor mu diye bakmak isterken şöyle bir şey fark ettim sebebi nedir? RAM'ler Dual channel çalışıyor mu şu an?

Eki Görüntüle 1733790

Eki Görüntüle 1733792

Birinde Samsung (yeni taktığım) yazarken diğerinde Micron Technology(daha önce bende olan) yazıyor.

Eki Görüntüle 1733793

Dual yazıyor bu Dual channel çalıştığı anlamına mı geliyor?

Evet Dual çalışıyor gözüküyor.

Genellikle, farklı RAM çipleri kullanıldığında, dual-channel çalışması mümkün olmayabilir. Dual-channel, bellek modülleri arasında senkronizasyon gerektirir, bu nedenle bellek modülleri aynı kapasiteye, saat hızına ve zamanlamaya sahip olmalıdır. Farklı RAM çipleri, farklı özelliklere sahip olabilir ve bu nedenle birlikte çalıştıklarında stabilite sorunlarına neden olabilirler.

Ancak, bazı durumlarda farklı RAM çiplerini kullanarak dual-channel çalışması mümkün olabilir. Örneğin, aynı saat hızına ve zamanlamaya sahip olan farklı marka ve modelleri kombinasyonu ile çalışma durumunda dual-channel işlevi sağlanabilir. Ancak, bu yöntem tamamen güvenilir değildir ve sistem istikrarı konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz.

Genellikle, farklı RAM çipleri kullanıldığında, Dual-channel çalışması mümkün olmayabilir. Dual-channel, bellek modülleri arasında senkronizasyon gerektirir, bu nedenle bellek modülleri aynı kapasiteye, saat hızına ve zamanlamaya sahip olmalıdır. Farklı RAM çipleri, farklı özelliklere sahip olabilir ve bu nedenle birlikte çalıştıklarında stabilite sorunlarına neden olabilirler.

ancak, bazı durumlarda farklı RAM çiplerini kullanarak Dual-channel çalışması mümkün olabilir. Örneğin, aynı saat hızına ve zamanlamaya sahip olan farklı marka ve modelleri kombinasyonu ile çalışma durumunda Dual-channel işlevi sağlanabilir. Ancak, bu yöntem tamamen güvenilir değildir ve sistem istikrarı konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz.

RAM'larin modelleri komple aynı ama anlamadım

Geri
Yukarı