Farklı RAM kanalları sorun yaratır mı?

Onur58

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 2.5-3 yıl önce toplama bilgisayar yaptığım zaman RAM'im G.Skill 2x4GB CL15 3000 MHz idi sonrasında ekleme yaptım.
Ve G.Skill 4 GB CL15 2800 MHz RAM aldım ve şimdi yine RAM almak istiyorum bu sefer G.Skill 8 GB CL16 3000 MHz RAM buldum. Sizce kanal farklılığı MHz farklılıkları sorun yaratır mı?

Not: Dual Channel olarak kullanabilecek miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, 2.5-3 yıl önce toplama bilgisayar yaptığım zaman RAM'im G.Skill 2x4GB CL15 3000 MHz idi sonrasında ekleme yaptım.
Ve G.Skill 4 GB CL15 2800 MHz RAM aldım ve şimdi yine RAM almak istiyorum bu sefer G.Skill 8 GB CL16 3000 MHz RAM buldum. Sizce kanal farklılığı MHz farklılıkları sorun yaratır mı?

Sıkıntı yaratabilir şans işi biraz ama sıkıntı yaratmasa bile CL15'te çalışır üçüde.

Dual Channel çalışması için aynı marka ve modelde olması lazım. DDR4'te pek uyumsuzluk olmaz anakart hepsine uyumlu bir frekans ve CL değeri atar.

Bildiğim kadarıyla MHz'i en düşük RAM hangisiyse hepsi onun MHz'inde çalışıyordu. Ama RAM işi sonuçta bu sorun olabilir belki. Riske atmayıp bilgisayarınızdaki RAM'lerin hepsinin aynı olmasına özen gösterin bence.

Sorun olmaz ama performans kaybı yaşarsınız.
Her iki ramde en düşük değerlerde çalışır.

Bildiğim kadarıyla MHz'i en düşük RAM hangisiyse hepsi onun MHz'inde çalışıyordu. Ama RAM işi sonuçta bu sorun olabilir belki. Riske atmayıp bilgisayarınızdaki RAM'lerin hepsinin aynı olmasına özen gösterin bence.

G.Skill CL 15 satan bir yer yok maalesef.
Sorun olmaz ama performans kaybı yaşarsınız.
Her iki RAM'de en düşük değerlerde çalışır.

Şu an ki RAM'lerimin değerleri.
2x4 GB RAM 3200 MHz.
4 GB RAM 2800 MHz.

Ayarlara girip RAM hızını 2900-3000 arası bir şeye ayarlamıştım ve sorunsuz çalışıyor.

Geri
Yukarı