Farklı RAM'ler birlikte kullanılırsa ne olur?

fatihege

Femtopat
Hazır bir sistem almayı düşünüyorum. RAM'i 8 GB. Bunu daha sonradan gerektiğinde yükselteceğim. Sistemdeki RAM "Crucial Ballistix 8 GB 3000MHz DDR4 CL15". Ben zamanı gelince RAM'imi 16 GB yapmak için aynı RAM'i mi almalıyım yoksa farklı bir RAM'de alınabilir mi?

Hazır bir sistem almayı düşünüyorum. RAM'i 8 GB. Bunu daha sonradan gerektiğinde yükselteceğim. Sistemdeki RAM "Crucial Ballistix 8 GB 3000MHz DDR4 CL15". Ben zamanı gelince RAM'imi 16 GB yapmak için aynı RAM'i mi almalıyım yoksa farklı bir RAM'de alınabilir mi?
Aynısını alman uyumluluk açısından daha mantıklı olur.

Hocam merhaba. RAM seçiminde CL değerleri ve MHz değerleri çok önemlidir.
Aynı frekans aynı CL değerine sahip RAM'ler birlikte olunca daha iyi çalışırlar. Ama bir mecburiyetten dolayı farklı bir RAM almak zorunda kaldıysanız BIOS'a girip iki RAM'in frekans değerlerini eşitleyin ve öyle kullanın. Eğer CL değerlerinde de çok büyük farklılıklar yoksa aynı MHz'de çalışabilirler.
Bu işlemleri uyguladıktan sonra bir de Memtest yaparsınız. Orada da bir sıkıntı çıkmaz ise rahatça kullanabilirsiniz.

Aynı RAM'i alsan da sorun çıkartma ihtimali vardır. Kimse %0 ihtimal diyemez. Bu yüzden kit bellek satın almanızı tavsiye ediyoruz. Çok düşük de olsa böyle bir ihtimal var.

Farklı RAM'den almak yerine aynı RAM'den alırsan daha iyi olacaktır ama.

Yeni konular

Geri
Yukarı