Farklı ülkelerde aynı isme sahip 2 şirket olabilir mi?

ShinobiTech

Femtopat
Bir iş yapmayı ve bunun için şirket kurmayı planlıyorum, orijinal bir şirket adı seçtim. Web sitemi ve sosyal medya hesaplarımı açtım ancak bugün bir araştırma yaptığımda benim seçtiğim isme sahip bir Amazon satıcısı ve yabancı bir ülkede bir seyahat firması varmış.
(Sitelerini bulamadım sadece Facebook sayfaları var, küçük ve yerel bir firmaya benziyorlar.)
Gelecekte şirketimin dünya çapında işler yapmasını hedefliyorum, bu durum bir sorun yaratır mı?
Şirket adımın başına bir kelime eklesem sorun çözülür mü?
Mesela şirket adı "a" diyelim, ben diğerlerinden farklı olması için "the a" yapsam sorun çözülür mü?

Eğer o şirket ismin haklarını almadıysa kullanabilirsiniz ama isim haklarını satın almışsa başınıza iş çıkartabilirler. Eğer isimi satın almadılarsa karışmaması için başına the gibi kelimeler koyabilirsiniz.

Bildiğim kadarı ile şirket ismin evrensel ve onu senden başkası alamıyor diye biliyorum yani aynı ismi kullanamazsın ama dediğin gibi bir ekleme ile kullanılabilir. Eskiden örnek vermek gerekirse NVDIA ismini "NVDIA." olarak kullanabiliyordun ama artık öyle bir şey yok diye biliyorum.

Bildiğim kadarı ile şirket ismin evrensel ve onu senden başkası alamıyor diye biliyorum yani aynı ismi kullanamazsın ama dediğin gibi bir ekleme ile kullanılabilir. Eskiden örnek vermek gerekirse NVDIA ismini "NVDIA." olarak kullanabiliyordun ama artık öyle bir şey yok diye biliyorum.
Her şeye en baştan başlamam gerekiyor yani...
Sinirim bozuldu, o kadar siteyi açtım, sosyal medya hesapları açmıştım.
Ben başına The ekleyerek devam edeceğim, umrumda değil, gelecekte ne olursa olsun.

Haklarını alıp almadıklarını öğrenebilmem mümkün mü?

Şöyle bir site buldum bu siteden bir inceleyin ama sitenin sertifikası yok.
Bu işlerle TÜBİTAK ilgileniyor diye biliyorum bir gidip sorgulama yapabilirsiniz. ( yanlış biliyorsam dikkate almayın bu son cümlemi)

Her şeye en baştan başlamam gerekiyor yani...
Sinirim bozuldu, o kadar siteyi açtım, sosyal medya hesapları açmıştım.
Ben başına The ekleyerek devam edeceğim, umrumda değil, gelecekte ne olursa olsun.
Bilen birine sorman daha iyi olur tam bir bilgim olmadığı için seni yanlış yönlendirmek istemem.

Her ülkenin hukuku farklıdır. Marka meselesinde, sizin markanız ya da onların markası uluslararası iş yapmıyorsa sıkıntı olmaz. Ayrıca şirketlerin yaptığı iş birbirinden çok farklı ise de sıkıntı olmaz. Ancak iki şirket de uluslararası çalışıyor ve benzer sektörlerde ise işte o zaman sıkıntı. Diğer şirket tescil yapmamış olsa bile markanın kendisine ait olduğunu kanıtlayabilir. İnternet siteleri, reklamları vardır önceden, onlarla markanın kendilerine ait olduğunu ispat edebilir.

Geri
Yukarı