Farklı ülkelerde aynı isme sahip 2 şirket olabilir mi?

ShinobiTech

Femtopat
Bir iş yapmayı ve bunun için şirket kurmayı planlıyorum, orijinal bir şirket adı seçtim. Web sitemi ve sosyal medya hesaplarımı açtım ancak bugün bir araştırma yaptığımda benim seçtiğim isme sahip bir Amazon satıcısı ve yabancı bir ülkede bir seyahat firması varmış.
(Sitelerini bulamadım sadece Facebook sayfaları var, küçük ve yerel bir firmaya benziyorlar.)
Gelecekte şirketimin dünya çapında işler yapmasını hedefliyorum, bu durum bir sorun yaratır mı?
Şirket adımın başına bir kelime eklesem sorun çözülür mü?
Mesela şirket adı "a" diyelim, ben diğerlerinden farklı olması için "the a" yapsam sorun çözülür mü?

Her ülkenin hukuku farklıdır. Marka meselesinde, sizin markanız ya da onların markası uluslararası iş yapmıyorsa sıkıntı olmaz. Ayrıca şirketlerin yaptığı iş birbirinden çok farklı ise de sıkıntı olmaz. Ancak iki şirket de uluslararası çalışıyor ve benzer sektörlerde ise işte o zaman sıkıntı. Diğer şirket tescil yapmamış olsa bile markanın kendisine ait olduğunu kanıtlayabilir. İnternet siteleri, reklamları vardır önceden, onlarla markanın kendilerine ait olduğunu ispat edebilir.
Peki bir iki kelime ekleyerek bu sorunu ortadan kaldırabilir miyim?

Diğer şirkete bağlı. Apple gibi bir markanın yanına the ekleyerek kurtulamazsınız. Ancak Kardeşler Market markasına Özkardeşler Market yazsanız kimsenin umurunda olmaz.
Diğer şirket çok dandik bir şeye benziyor, adını ilk defa duyduğum fakir bir Güney Amerika ülkesinin toplu taşıma firmasıymış ve okuduğum haberlere göre durumları iyi değilmiş, belki firma batar. :D
Ve bir şey daha buldum, belki işe yarar bir bilgidir. Benim belirlediğim şirket ismini bu adamlar kısaltma olarak kullanıyorlarmış, asıl isimleri çok daha uzun bir şeymiş. Bu bilgi durumu değiştirir mi?
Uluslararası boyut nasıl bilemiyorum ancak siz firmanıza verdiğiniz ismi tescilletin. Bir şikayet vs olursa hukuki dayağınız olur.
Araştırayım bunu, hiç bilgim yok bu konuda.

Yeni konular

Geri
Yukarı