Fay hattı olmayan yerde deprem olur mu?

Türkiye Deprem Haritasına göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman'dır
Bu aralarındaki illerden çok fazlası şuanda yıkıma gidiyor.

Ankara taş üzerine oturtulmuş bir şehir, deprem olsa dahi derinlik fazla olacağından en fazla 3.5 hissedilir. Fay hattı az ve ufak olduğu için çok bir risk oluşmaz Ankara'da.

Ankara'dan fay hattı geçmediği sürece ve fay hattının yeri değişmediği sürece ki bu imkansız süphelenmeye çok da gerek yok.

Karaman, Mersin tarafı en güvenilir yerler. Fay hatlarına uzaklar. Yakın yerlerde deprem olsa da çok büyük felaket olmaz. O yüzden yetkililerin tavsiyesi o bölgelere yatırım yapılmasıdır.

Ne kadar saçma Japonya'nın her bölgesi deprem ama adamlar her şehirlerine yüklü miktarda yatırımlar yapıyorlar eğer ki depreme açık yerlere bina vesaire yapılacaksa Japonya örnek alınması gerek ülkelerden sadece birisidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ankara'dan fay hattı geçmediği sürece ve fay hattının yeri değişmediği sürece ki bu imkansız süphelenmeye çok da gerek yok.
40-50 yıllık, herhangi bir deprem yönetmeliğiyle yapılmamış, 8 kat+1 kot altı olmak üzere toplamda 9 kattan oluşan bir binada oturuyorsanız; hele de sallantı sonrası duvarda boya çatlakları oluşuyorsa şüphelenmek gayet doğal. Bina Söğütözü'nde bu arada. Ben de zaten Ankara'ya geri döndüm şimdi.

40-50 yıllık, herhangi bir deprem yönetmeliğiyle yapılmamış, 8 kat+1 kot altı olmak üzere toplamda 9 kattan oluşan bir binada oturuyorsanız; hele de sallantı sonrası duvarda boya çatlakları oluşuyorsa şüphelenmek gayet doğal. Bina söğütözü'nde bu arada. Ben de zaten Ankara'ya geri döndüm şimdi.

Binaların neredeyse geneli yeni dahi olsa deprem yönetmeliğini çok da umursamıyorlar müteahhitler malzemeden çalarak asbest katarak işi kolay hallediyor.

Binaların neredeyse geneli yeni dahi olsa deprem yönetmeliğini çok da umursamıyorlar müteahhitler malzemeden çalarak asbest katarak işi kolay hallediyor.
Zaten şehir dışına çıkmamın sebebi müteahhitliğini bizim yaptığımız 2 katlı binaya taşınmaktı. Artçıların azaldığını varsayarak (zaruri durumlar da oluştuğu için tabi) geri döndüm.

Tektonik depremlere göre bunların etki çapı çok daha düşük kalıyor. Yüzeysel sismik sarsıntılar ile bu tür depremleri karşılaştırmak pek mantıklı değil.

Başka tür depremler olabilir. Çökme, patlama vb. 2-3 gün önceki Kağıthane depremi gibi.
Küçük yüzeysel sarsıntıları saymadım sadece tektonik depremlerden bahsettim. Bir de o mesaja volkanik depremleri de yazsam iyi olurmuş aslında.

Geri
Yukarı