Fay hattının yayılma deprem haberi doğru mudur?

Dostlar deprem sadece fay hattının üzerinde mi oluşur yoksa farklı etmenler de var mı?

Yer çökmeleri, büyük patlamalar, yanardağlar, meteor vb. bunların hepsi deprem yapar fay hattı olmaksızın. 2 gün önce Kağıthane merkezli deprem çökme depremiymiş mesela. Fay yok çünkü. Ayrıca normalde çok büyük depremlerde duyulan deprem seside 3 küsür şiddetinde olduğu halde şiddetli bir şekilde duyuldu.

Sabaha kadar sokaktayız. Büyük geçmiş olsun herkese.

Dosya Ekleri

• 8AE3955E-479D-4625-827C-053F4CECE291.jpeg
    8AE3955E-479D-4625-827C-053F4CECE291.jpeg
    126,7 KB · Görüntüleme: 35
Hocam bir şey soracağım. Bina depremde sallaniyorsa saglamdir, titriyorsa kalitesizdir diye bir şey dogru mu?

Sallanma-titreme olayı hakkında pek bir bilgim yok. Ancak binanın deprem esnasında ufak tefek esnemesi normaldir, bu hesaplanan bir şeydir. Bir binanın bütün sorunu kolonlarındadır, kolonlar direnç gösteremez ve yıkılır, bina da kolonlara dayalı olduğu için bina tamamen yıkılır. Eğer kolonlar yeterince dirençliyse bina az hasarla atlatabilir depremi.

Hocam, keşke bilinçli bir balyoz olarak dünyaya gelseydim. Birilerinin kafasını ezmeden öğretemeyeceğiz bu millete. Ayakta uyuyorlar a...

Biz ayakta uyumuyoruz, zorla uyutulduk. 20 yıl önce birileri bizi gittikçe fakirleştirdi, fakirleştirmenin sonucunda yolsuzluklar, düzenbazlıklar ortaya çıktı. Sonra ucuz ve kalitesiz mala yöneldik ve sonuçlarını 20 yıl sonra çektik.

O zaman fay hattı olmayan şehirler güvenli sınıfına alınabilir değil mi?
Pek değil, şehrin kendisinde fay olmasa da komşu illerdeki büyük faylar görüldüğü üzere büyük tehlike. Şahsen ben Türkiye'de kendini güvende hissetmiyorum. Ama netice olarak Konya'da yaşamak Bingöl'den iyidir...

Türkiye fay haritası.jpg

Geri
Yukarı