Fazla b vitamini almanın herhangi bir yan etkisi/zararı var mıdır?

Mesela red bull da %200 olmaz, o paket iki porsiyon falandır, hepsini tek seferde içmeyin.
Küçüğünde zaten 100 mL mesela 2 mcg b12 içeriyormuş, 250 mL'sinde de 4 falan diye düşündüm. Yani işte %200 diye düşündüm.
İki porsiyon derken 500lük falan mı?
Dostum bu kadar kasmana gerek yok idrarla atarsın fazlasını büyük ihtimalle :D , kafanı yorma gramın binde birinden bahsediyoruz illaha ki atacaksın idrarla. Kaldı ki vücut sindirdiği her şeyi emebilen bir şey de değil bu yüzden b vit eksikliğinde benexol 1 ayda 60-70 arttırırken , dodex iğnesi 3-4 vuruşta 400-500 arttırır. Yani kanına almadıktan sonra o mg yi takma.
Hocam haklısınız ama işte bazı şeyleri fazla takıyorum. Redoxonda bile 9 mcg b12 içeriyor, onda bir şey olmazsa 4, 5 mcgden hiçbir şey olmaz büyük ihtimalle. Benim b12'im sınırlardaydo ama biraz yükseğe yakındı. Yüksek değildi ama sınırda biraz. O yüzden korktum aslında.
Teşekkürler.

Küçüğünde zaten 100 mL mesela 2 mcg b12 içeriyormuş, 250 mL'sinde de 4 falan diye düşündüm. Yani işte %200 diye düşündüm.
İki porsiyon derken 500lük falan mı?

Hocam haklısınız ama işte bazı şeyleri fazla takıyorum. Redoxonda bile 9 mcg b12 içeriyor, onda bir şey olmazsa 4, 5 mcgden hiçbir şey olmaz büyük ihtimalle.
Teşekkürler.
9mg b12 olacağını sanmıyorum hocam. Benexolde bile 1mg b12 var. Büyük ihtimalle B vitamin grubunun toplamı 9mg olarak yazılmıştır B/B6/B12 hepsi birliktedir yani bu yüzden %200 almış olmuyorsun. 1 tablet Benexol 250mg B , 250mg B6 , 1mg B12 içeriyor zaten.

İdrar ile atılıyor ya hocam bu vitaminler o sebeple idrarda renk değişikliğine yol açıyor. Suda çözünen vitaminlerin zehirlenmesi kolay kolay olacak şeyler değil ama dikkat etmek gerekiyor elbette.
Zehirleneceğini ben de düşünmüyorum sadece 1 günlük böbreklerini fazla çalıştırır onu da fazla su içerse gün içerisinde toparlar zaten.

9mg b12 olacağını sanmıyorum hocam. Benexolde bile 1mg b12 var. Büyük ihtimalle B vitamin grubunun toplamı 9mg olarak yazılmıştır B/B6/B12 hepsi birliktedir yani bu yüzden %200 almış olmuyorsun. 1 tablet Benexol 250mg B , 250mg B6 , 1mg B12 içeriyor zaten.
Belki de ben yanlış hesaplamışımdır redbull'da ki B12yi. Çok fazla kafama takmamam gerek, sadece fazla su içsem yeter.

Belki de ben yanlış hesaplamışımdır redbull'da ki B12yi. Çok fazla kafama takmamam gerek, sadece fazla su içsem yeter.
Evet her şey için geçerli bu kafaya takmama durumu ne kadar obsesyon yaparsan o kadar hayatını zorlaştırırsın. Koyver gitsin bazı şeyler , kendine iyi bak çok fazla kafaya takmamaya calis. Hoşça kal iyi forumlar.

Evet her şey için geçerli bu kafaya takmama durumu ne kadar obsesyon yaparsan o kadar hayatını zorlaştırırsın. Koyver gitsin bazı şeyler , kendine iyi bak çok fazla kafaya takmamaya calis. Hoşça kal iyi forumlar.
Teşekkürler hocam, size de iyi forumlar. :)
Bu arada şimdi buldum da, burda da dediğim şeyler yazıyor ama ne kadar doğrudur bilmem. Yani bu site yüzünden birçok şeyi kafaya takmaya başladım nedense.

B ve C vitaminin fazlası idrarla atılır. Tabi vitamin zehirlenmesi durumları da olabilir. En doğru cevabı doktor verir. Burada kimse doktor olmadığına göre burda yazılan yorumların hiçbirini dikkate alma.

B ve C suda çözünen viteminlerdir bu yüzden bir sıkıntı yaratmaz idrarla atılır şöyle düşünün 2 portakal yediniz ve 3 saat sıklıkla tuvalete gittiniz aynı yan etkidir ama her yılbaşı paketten çıkıyor içiyorum tadı leş gibi içilmez yan etki görmedim.

B ve C suda çözünen viteminlerdir bu yüzden bir sıkıntı yaratmaz idrarla atılır şöyle düşünün 2 portakal yediniz ve 3 saat sıklıkla tuvalete gittiniz aynı yan etkidir ama her yılbaşı paketten çıkıyor içiyorum tadı leş gibi içilmez yan etki görmedim.

İdrarla atılması için önce kanda bulunması lazım. Bu yüzden aşırıya kaçmamak en iyisi.

Yeni konular

Geri
Yukarı