Fazla b vitamini almanın herhangi bir yan etkisi/zararı var mıdır?

Odios01

Hectopat
Merhaba. Red Bull almıştım bugün, onda da mesela B12 vücudun ihtiyacının %200'ünü karşılıyor. Ondan sonra üstüne kilo için içtiğim Progainer'da da vitaminler var, biliyorsunuzdur. Bugün her ikisini de içtim. Herhangi bir yan etkisi/zararı olur mu? Mesela redoxon Pro'da 9 mcg B12 içeriyor. Normal ihtiyacın fazlası.

Son düzenleyen: Moderatör:
hap olarak mı kullanıyorsun hocam b12 yi?
Hayır hocam. Normalde ProGainer kullanıyorum, onda da 1 porsiyonunda (yani içinden çıkan kaşıkla 5 kaşık) 1 mcg bulunuyormuş. Redbullda da 100 mL'sinde 2 mcg, 250 mL (tek kutuda) büyük ihtimalle 4 ya da 4,5 mcg bulunuyor bu da
vücudun %200'ünü karşılaması anlamına geliyor ama bu zararlı mıdır? Ve tabi başka b vitaminler de var.
B grubu ve C vitaminleri vücutta toksik düzeyde birikmez.
Hmm, sağolun hocam.

benexol tarzı bir ilaç kullanıyorsa ve 3-4 tablet içtiyse o gün içerisinde yan etkilerine maruz kalabilir diye düşünüyorum. Çünki benexolün 1 tableti bile sapsarı bir idrara sebep oluyor.
Yok hocam, o tür haplar kullanmıyorum.

B vitaminleri suda çözünür, depolanmadan atılır. Ama siz de gereğinden fazla almamaya çalışın.

Mesela red bull da %200 olmaz, o paket iki porsiyon falandır, hepsini tek seferde içmeyin.

Hayır hocam. Normalde ProGainer kullanıyorum, onda da 1 porsiyonunda (yani içinden çıkan kaşıkla 5 kaşık) 1 mcg bulunuyormuş. Redbullda da 100 mL'sinde 2 mcg, 250 mL (tek kutuda) büyük ihtimalle 4 ya da 4,5 mcg bulunuyor bu da
vücudun %200'ünü karşılaması anlamına geliyor ama bu zararlı mıdır? Ve tabi başka b vitaminler de var.

Hmm, sağolun hocam.

Yok hocam, o tür haplar kullanmıyorum.
Dostum bu kadar kasmana gerek yok idrarla atarsın fazlasını büyük ihtimalle :D , kafanı yorma gramın binde birinden bahsediyoruz illaha ki atacaksın idrarla. Kaldı ki vücut sindirdiği her şeyi emebilen bir şey de değil bu yüzden b vit eksikliğinde benexol 1 ayda 60-70 arttırırken , dodex iğnesi 3-4 vuruşta 400-500 arttırır. Yani kanına almadıktan sonra o mg yi takma.

benexol tarzı bir ilaç kullanıyorsa ve 3-4 tablet içtiyse o gün içerisinde yan etkilerine maruz kalabilir diye düşünüyorum. Çünki benexolün 1 tableti bile sapsarı bir idrara sebep oluyor.
İdrar ile atılıyor ya hocam bu vitaminler o sebeple idrarda renk değişikliğine yol açıyor. Suda çözünen vitaminlerin zehirlenmesi kolay kolay olacak şeyler değil ama dikkat etmek gerekiyor elbette.

Geri
Yukarı