Fazla güvenlik kullanıcı dostu değil

Sevimli Tilki

Hectopat
Daha fazla  
Normalde Note 5 marka bir cihaz kullanıyordum. 2019'da aldığı güncellemeyle birlikte güncel olan çoğu şeyi telefonda rahatça yapabiliyordum. Kuzenimin biri yeni telefon aldıktan sonra anneme eski iPhone 6 cihazını hediye etti. Annem teknolojiyi yeni Android bir telefondan öğrendiği için oldukça zorlandı, eski telefonuna geçmek istedi. Eski telefonu da çok yavaş olduğu için gönlüm elvermedi. Ben de Note 5 ile iPhone 6'yı değiştirelim dedim. Zaten 2021'in içinde yeni telefon almayı düşünüyordum. iPhone ben ilk kez kullanmadım fakat ilk iPhone telefonum olmuş oldu. Açıkçası Note 5 ile hemen hemen çıkmış olmasına rağmen özellikleri bariz geride ve telefon yavaş. Oysa telefon iyi kullanılmış, birkaç çizik harici bir şey yok. Buraya kadar anlattığım kısım çok önemli değil.

Kendime iCloud ve iPhone kimliği oluşturup telefonu kullanmaya başladım. App Store'dan Netflix indiremedi çünkü telefonun sürümü yetmiyormuş. Ben şaşırdıktan sonra neyse eski sürümünü indiririm dedim. Sonra bir baktım ne telefona APK indirebiliyorum ne de eski sürümünü indirebiliyorum. Birkaç video izledim bunun hakkında ve öğrendiğim şey şu; eğer telefonunuz tabletinizin sürümü eskiyse bu uygulamaların eski sürümünü indirebilmenin tek yolu daha önceden indirilmiş bir Apple kimliğine sahip olmak. Bu ne saçma şey kardeşim? Daha sonra iPhone kullanan bir arkadaşımı aradım, tamam dedi. Sonrasında o kadar güvenlik önlemiyle karşılaştık ki tam bir felaket. Benim iPhone kimliğim askıya alındı. Zar zor Netflix'i indirebildim. 3 saat telefonda konuşa konuşa yapabildim. Hesabı arkadaşımın izniyle dahi almam 3 saat sürdü ki o da çok şaşırdı. Kendisi hep Apple marka telefon kullanmış birisi. Sadece bu da değil, maalesef genel olarak bu telefonla alakasız bütün Apple cihazlarda bir işlem yaparken sürekli bir güvenlik var, sürekli onay veriyor musun diye sorması, onaylatması, parmak izi olsa bile beni kanser etmeye yetiyor. İşin özü başlıkta. Dediğim gibi fazla güvenlik kullanıcı dostu değil. Bunu sadece Apple için söylemiyorum.

Okumaya üşenenler için özet hizmeti:

"6 sene önce çıkmış bir telefonu elime aldım ve günümüz teknolojilerini kullanmaya çalıştım. Çalışmadı, sorun çıkarttı ben de iPhone'u kötülüyorum."

Benim 7 yıldır kullandığım iPad var ve kesinlikle şunu söyleyim. Dördüncü senesinde bile performansı mükemmeldi ancak taaki yeni güncellemeler gelene kadar. Pili 10000 Mah olmasına rağmen cidden sanki 3000 veya 4000 Mah gibi cidden baya bir düşüş oldu. Aynı zamanda aşırı derecede kasmaya başladı. Hala öyle. Üstelik neredeyse 6 hatta 7 saatte tam şarj oluyor. Şonuç olarak aslında cidden çok iyi bir tablet. Çünkü normalde telefonlar ve tabletler o kadar ömürleri olmuyor ancak almış olduğum iPad cidden iyi iş çıkardı. Bu durumu iPhone için diyemem ancak.

Apple'ı biraz araştırmak gerekiyor bu tür durumlarda. Güvenlik senin eğlenceni kısıtlamak için yapılmıyor zaten Apple bununla bilinir. APK yüklenmiyor diye yapabilecek bir durum yok. Ayrıca bahsettiğiniz kullanıcı dostu olmayı Android de desteklemez, iOS da başka işlerim sistemleri de.

Bence en kısa zamanda Note 5'e geçmelisin.

Yeni konular

Geri
Yukarı