Fazla RAM kullanımı takılmalara yol açar mı?

emiryasa

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhabalar.

i5 4590.
GTX 980.
8 GB RAM
Windows 10.

Sistem bu şekilde. Herhangi bir oyun vb şey açık değilken RAM kullanımı 2.1 gözüküyor, kullanılabilir 5.8, 6 civarı seyrediyor.
Oyun'a girdiğim zaman belli bir müddet sonrasında 7.8 7.9 olduğunu görüyorum. 5.8 kullanılabilir RAM olduğu halde 7.8 7.9'a çıkması normal mi?
Üstüne bir 8 GB daha eklemeyi düşünüyorum. Ayrıca oyunumda bir anda 120 140 FPS'den 50 60 FPS'e düşüyor. Bu dropları yeme sebebim RAM'in az olmasından kaynaklı mıdır? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl 95'e çıkmadıkça 4 GB RAM'im var drop yememin nedeni RAM değil mi yani diğer donanımlar iyi. RAM 85 90 civarlarında.

Darboğaz yapan ekran kartı değil o zaman disk, işlemci veya ekran kartı. Ne yaptığınıza hangi oyunu oynadığınıza bağlı bu üçünden biri olabilir. Ama yine de RAM'i 4 GB arttırma iyi olur bence.

Evet. Drop yemenizin en büyük sebebi "RAM"
Gününüz oyunları için ideal 16 GB RAM.
Yalnız size şunu belirteyim, sadece tek bir oyunda drop yiyiyorum. Diğer oyunlarda League of Legends, Counter Strike, GTA 5 gibi oyunlarda hiç bir sorun yok. Sadece Escape From Tarkov ' da yapıyor bunu.
RAM'de %95 kapasitenin üstüne çıkmadıkça drop olmaz lakin 12 GB RAM'e upgrade tavsiye ederim. 16'ya gerek duyan bir sistem değil kanımca. Yeni sistem toplarsanız onun için 16 alırsınız.
%98 bile görüyorum o derece kullanıyor. Bazen alt + tab yaptığım zaman oyun'a dönmeye çalışınca 3-5 sn yanıt vermiyor hatası bile alıyorum.
Bir tanesi 1600, bir tanesi 1866 MHZ olduğu için kasılmalara neden oluyormuş. 16 yaptım şuan mis gibi oldu. teşekkürler herkese :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı