Fazladan Mac adresi

DocPill

Hectopat
Herkese merhaba, tenda V300 modemini yeni aldık. Modemin arayüzünü karıştırırken Mac adreslerinin olduğu bir yer buldum. 4 tane adres vardı. Deneme yanılma ile üçünün aile cihazı, birinin bulamadığım bir Mac adresi olduğunu gördüm. Sizce bu nedir, ne yapmam gerekir?

Not: 3 mobil cihaz, 1 Ethernet ile bağlı masaüstü var. Mobil cihazların Wi-Fi'sini kesince Mac adreslerinin yazılı olduğu yerdeki adreslerden biri gidiyor. Ancak masaüstünün Ethernet kablosunu çıkartınca hiçbir Mac adresi eksilmedi, acaba fazladan olan masaüstünün olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir de masaüstünden bahsetmişsin Ethernet kartı ağ bağdaştırıcısının da Mac adresine bakmanı tavsiye ederim.
Eğer eşleşmeyen bir Mac adresi var ise tüm cihazların Mac adreslerini kontrol et eşleşmeyen Mac adresi var ise tabii varsa Wi-Fi şifresini değiştir muhtemelen başkası senin nete bağlanmış olabilir wps devre dışı bırak bu arada şifreyi de büyük küçük harf sayı ve simge kombinasyonu olan bir şey seç.

Her bir adaptörün MAC adresi vardır. Evde wi-fi içerip de aynı zamanda ethernet ile bağlı olan cihaz varsa iki tane gözükebilir. (TV, masaüstü bilgisayar vs.) Çünkü MAC adresleri cihazlara değil ağ adaptörlerine aittir. Dikkatlice kontrol ediniz.

Ayrıca cihazların MAC adreslerini görmek için Android cihazlarda Wi-Fi menüsünden ek ayarlara bakın. Windows'da komut istemcisini açıp ipconfig /all yazın.

Modem arayüzü adresi IP adresidir.
MAC adresi değil. Aynı olmaz zaten.
Cihazınızın markası nedir?
Tenda V300.
Bir de masaüstünden bahsetmişsin Ethernet kartı ağ bağdaştırıcısının da Mac adresine bakmanı tavsiye ederim.
Eğer eşleşmeyen bir Mac adresi var ise tüm cihazların Mac adreslerini kontrol et eşleşmeyen Mac adresi var ise tabii varsa Wi-Fi şifresini değiştir muhtemelen başkası senin nete bağlanmış olabilir wps devre dışı bırak bu arada şifreyi de büyük küçük harf sayı ve simge kombinasyonu olan bir şey seç.
Lan bağlantısını kopardım, Maç adresinde eksilme olmadı. Az önce şifre yeniledim, özel simge, sayı, büyük harf, küçük harf hepsini yaptım.
Her bir adaptörün MAC adresi vardır. Evde wi-fi içerip de aynı zamanda ethernet ile bağlı olan cihaz varsa iki tane gözükebilir. (TV, masaüstü bilgisayar vs.) Çünkü MAC adresleri cihazlara değil ağ adaptörlerine aittir. Dikkatlice kontrol ediniz.

Ayrıca cihazların MAC adreslerini görmek için Android cihazlarda Wi-Fi menüsünden ek ayarlara bakın. Windows'da komut istemcisini açıp ipconfig /all yazın.
Öyle bir cihaz yok.

Maç adreslerinin listeli olduğu yerde "İlgili" ibaresi olunca şifre girmiş, doğrulamasını bekliyor aşamasında oluyor. "Yetkili" ise ağa bağlanan cihazları gösteriyor. Bahsettiğim fazladan Mac adresi arada bir "İlgili" kısmında görünüyor, yanı şifre deniyor ama yanlış çıkıyor. "Yetkili" aşamasına henüz geçemedi. Büyük ihtimalle bir tane arkadaş Wi-Fi'ye girmeye çalışıyor gibi.

O zaman kırılma riskini düşürmek hatta ortadan kaldırmak için beyaz liste ile MAC filtrelemesi açmayı tavsiye ederim. Sizin bildiğiniz ve beyaz listeye MAC adresini yazarak izin verdiğiniz cihazların bağlantı taleplerini kabul edip diğerlerini reddecektir. Parolayı bilseler dahi bağlanamazlar. Ayrıca WPS özelliği açıksa devre dışı bırakmayı şiddetle tavsiye ederim.

O zaman kırılma riskini düşürmek hatta ortadan kaldırmak için beyaz liste ile MAC filtrelemesi açmayı tavsiye ederim. Sizin bildiğiniz ve beyaz listeye MAC adresini yazarak izin verdiğiniz cihazların bağlantı taleplerini kabul edip diğerlerini reddecektir. Parolayı bilseler dahi bağlanamazlar. Ayrıca WPS özelliği açıksa devre dışı bırakmayı şiddetle tavsiye ederim.
WPS'nin açık olup olmadığına nasıl bakabilirim, bir de açık olursa ne olur?

Geri
Yukarı