FC 24 oynanışını ve içeriğini öğrenmek

LuciFeriaNx

Hectopat
Öncellikle hepinize merhabalar. Gördüğüm ve izlediğimde videolar üzerine ilk defa FC24 oynamaya başladım ve Ultimate Team hakkında hiçbir bilgim de yoktu. Bir şekilde başladım ve ilk haftamda kendimi geliştirmek için hücum, savunma vb antrenmanlar üzerinde sonrasında klasik maçlar ile geliştirmeye çalıştım. An itibariyle Ultimate Team oynamaya başladım. Anları oynayarak başladımm ve sonrasında Squad Battles oynayarak ilk haftamı Seçkin 3 derecesinde tamamladım.

Tabi bu süre zarfında bolca paket geldi ve açtım. Zaman zaman kiralık oyuncular geldi onları kullandım. Zaman zaman oyuncuların sözleşmelerini yenileyerek ve kimyaya pek dikkat etmeyerek kendimce kadro kurmaya çalıştım ancak kafamda çok fazla soru işareti var ve yanlış adım atmamak için bazı sorularımı sorma ihtiyacı hissettim.

1) Öncelikle oyunda anladığım kadarıyla kartlar alınıp satılabiliyor ancak bazı kartların satılamadığını, bazı kartların ise satılabildiğini öğrendim ancak her ne kadar açılan paketlerin altında satılamaz ibaresi yazsa da kartlar çıktıktan ve envantere eklendikten sonra hangisinin satılabilir veya satılamaz olduğunu anlayamıyorum. Nitekim satılamaz olan kartların bir bölümünü kadro kurma görevlerinde değerlendirmek istiyorum lakin hangisi satılamaz ayırt edemediğim için bu görevleri tamamlayamadım.

2) Kadroma dahil ettiğim bir kısım oyuncuların belli süre sonra sözleşmelerinin bittiğini ve yenilemem gerektiğini fark ettim ve bu şekilde yenileyerek devam ediyorum ancak bazı kartların sözleşmelerini uzatamıyorum. Uzatsam bile bu sözleşme uzatmalarını ne karşılığında yaptığımı ve ne kadar süre ile uzatabildiğimi daha doğrusu kaç kere daha uzatabileceğimi nasıl öğrenebilirim? Bununla ilgili herhangi bir kıstas veya kısıtlama mevcut mudur? Bu sorumun cevabını bilmediğim için kadro ile de sorularım oluşuyor kafamda. misal ben kimyası tutmuş ve yüksek dereceli bir takım kurduğumda bu kadrom ile sabit bir şekilde sürekli oynayamayacak mıyım?

3) Oyundaki hangi kart türünün hangi kart türünden daha değerli olduğunu anlayamıyorum. Değişik şekilli ve göze hoş gelen bir takım kartlar var ancak bu kartların daha mı iyi yoksa daha mı kötü olduğunu anlayamıyorum.

4) Oyunla ilgili kafamdaki her soruma cevap alabileceğim ayrıca bir konusu, forumu vb bir sitesi mevcut mudur?​

Oyunda çok iyi değilim ama bildiğim kadarı ile cevaplayayım.

1- Her oyuncunun profiline girerek ilk sayfada satılabilir yada satılamaz olduğunu, maç istatistiklerini vs görebilirsin sağ üst tarafta yazar. Ayrıca transfer bölümüne girip tüm oyuncuları listelediğinde yine oradan tek tek üzerine tıklayarak satılabilir olduğuna bakarsın satılamaz olursa 0 yazar satılabilir olanlarda hızlı satma değeri kadar coins fiyatı yazar. Bunun dışında satılabilir ve satılamaz kartları listeleyebildiğin bir bölüm yok bildiğim kadarıyla. Mesela satılabilir olanları transfer listesine koyar satışa koymadan bekletebilir satılamaz olanları kadro kurma görevinde kullanabilir transfer listesine koyduğun oyuncuları tekrar kulübe gönderebilirsin.

2- Oyun bazen bize kiralık oyuncular verir bunlar 1,3 veya 7 maçlık olabiliyor kartın sağ alt kısmında mavi daire içerisinde yazar o kiralık süresi kadar oynadıktan sonra kullanamazsın ve sözleşmesini arttıramazsın ancak tekrar aynı oyuncudan kiralık gelirse o zaman tekrar o kiralık süresi bitene kadar kullanabilirsin. Onun dışında diğer satılabilir veya satılamaz sana ait tüm oyuncularına sözleşme uzatabilir ve oynatabilirsin. Bazı paketler sana sözleşme kartı verir oyuncu profiline girdiğinde sözleşme kısmında elinde ne kadar sözleşme kartı var görebilirsin istediğin oyuncuya istediğin kadar sözleşme yapabilirsin. Mesela ben bir 11 oluşturdum hepsine ortalama 40-50 maç sözleşme yapıyorum bunlar 5-10 civarına düşünce tekrar uzatıyorum bu döngü böyle devam eder. Kendine bir takım kurup sürekli onlara sözleşme yapar oynarsın zaman ilerledikçe kadrona farklı oyuncu koyar ona da sözleşme yapar devam edersin.

3- Oyunda bahsettiğin gibi çeşitli kart türleri var genel anlamda bronz, gümüş ve altın kartlar birde özel kartlar var şu ara öncü kartlar var mesela her hafta haftanın takımı kartları yayınlanır. İkonlar var mesela emekli olmuş değerli oyuncular vs hangi kartın hangi karttan değerli olduğuna sen karar vereceksin oyun tarzına göre oyuncu profiline girerek beceri ve zayıf ayak kullanımı, oyuncunun koşu hızı, dribbling'i, bitiriciliği, gücü, dayanıklılığı ve bu sene oyuna eklenen oyun tarzlarında ne gibi özellikleri var bakarak kadronda ki oyuncu ile karşılaştırıp hangisi iyiyse kimyana da uygunsa koyar oynatırsın. Her özel kart normal altın karttan iyi diye birşey yok özel kartlarda da düşük özellikli oyuncular ve yüksek özellikli oyuncular var özelliklerine bakıp karar vereceksin.

4- Bunu bilmiyorum ama oynadıkça ve alıştıkça buna pek ihtiyaç duymazsın.

Oyunda çok iyi değilim ama bildiğim kadarı ile cevaplayayım.

1- Her oyuncunun profiline girerek ilk sayfada satılabilir yada satılamaz olduğunu, maç istatistiklerini vs görebilirsin sağ üst tarafta yazar. Ayrıca transfer bölümüne girip tüm oyuncuları listelediğinde yine oradan tek tek üzerine tıklayarak satılabilir olduğuna bakarsın satılamaz olursa 0 yazar satılabilir olanlarda hızlı satma değeri kadar coins fiyatı yazar. Bunun dışında satılabilir ve satılamaz kartları listeleyebildiğin bir bölüm yok bildiğim kadarıyla. Mesela satılabilir olanları transfer listesine koyar satışa koymadan bekletebilir satılamaz olanları kadro kurma görevinde kullanabilir transfer listesine koyduğun oyuncuları tekrar kulübe gönderebilirsin.

2- Oyun bazen bize kiralık oyuncular verir bunlar 1,3 veya 7 maçlık olabiliyor kartın sağ alt kısmında mavi daire içerisinde yazar o kiralık süresi kadar oynadıktan sonra kullanamazsın ve sözleşmesini arttıramazsın ancak tekrar aynı oyuncudan kiralık gelirse o zaman tekrar o kiralık süresi bitene kadar kullanabilirsin. Onun dışında diğer satılabilir veya satılamaz sana ait tüm oyuncularına sözleşme uzatabilir ve oynatabilirsin. Bazı paketler sana sözleşme kartı verir oyuncu profiline girdiğinde sözleşme kısmında elinde ne kadar sözleşme kartı var görebilirsin istediğin oyuncuya istediğin kadar sözleşme yapabilirsin. Mesela ben bir 11 oluşturdum hepsine ortalama 40-50 maç sözleşme yapıyorum bunlar 5-10 civarına düşünce tekrar uzatıyorum bu döngü böyle devam eder. Kendine bir takım kurup sürekli onlara sözleşme yapar oynarsın zaman ilerledikçe kadrona farklı oyuncu koyar ona da sözleşme yapar devam edersin.

3- Oyunda bahsettiğin gibi çeşitli kart türleri var genel anlamda bronz, gümüş ve altın kartlar birde özel kartlar var şu ara öncü kartlar var mesela her hafta haftanın takımı kartları yayınlanır. İkonlar var mesela emekli olmuş değerli oyuncular vs hangi kartın hangi karttan değerli olduğuna sen karar vereceksin oyun tarzına göre oyuncu profiline girerek beceri ve zayıf ayak kullanımı, oyuncunun koşu hızı, dribbling'i, bitiriciliği, gücü, dayanıklılığı ve bu sene oyuna eklenen oyun tarzlarında ne gibi özellikleri var bakarak kadronda ki oyuncu ile karşılaştırıp hangisi iyiyse kimyana da uygunsa koyar oynatırsın. Her özel kart normal altın karttan iyi diye birşey yok özel kartlarda da düşük özellikli oyuncular ve yüksek özellikli oyuncular var özelliklerine bakıp karar vereceksin.

4- Bunu bilmiyorum ama oynadıkça ve alıştıkça buna pek ihtiyaç duymazsın.
Detaylı cevabınız için teşekkür ederim. Oynadıkça öğreniyorum ben de dediğiniz gibi. Şu aşamada gerçekten zevkli de geliyor.​

Geri
Yukarı