Felsefe hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Felsefe aslında güzel birşey, fakat okullarda çok yüzeysel anlatılıyor. Çoğu ders eksik ve yetersiz işleniyor zaten. Felsefe dersi genellikle konuşma üzerine kurulu bir ders olmasına rağmen, öğretmenimiz sadece yazdırıyor.

Neden unlu felsefeciler hep eskiden yasamis. Neden simdi unlu felsefeciler yok. Vardir mutlaka da, benim gibi alakasiz kisiler bilmiyorsa, yok demektir. Scwhapanur gibi kisilikler.

2 yıl bölümde okuduktan sonra bıraktım. Her alanda olduğu gibi temelinden tamamen uzak bir eğitim sistemi var. Felsefe maalesef ezberden ibaret bir bölüm. Kendi fikrinizi yazığınızda asla puan alamadığınız ve ders geçemediğiniz bir sistem var.

Bunun dışında her insanın arada sırada bir paragraf dahi olsa okuması gerek.

Neden unlu felsefeciler hep eskiden yasamis. Neden simdi unlu felsefeciler yok. Vardir mutlaka da, benim gibi alakasiz kisiler bilmiyorsa, yok demektir. Scwhapanur gibi kisilikler.
Bu fikrinize istinaden adını hatırlayamadığım biri tarafından; Platon, felsefe hakkında söylenebilecek her şeyi söylemiştir. Bu yorumu Platon okursanız çok daha iyi anlayacaksınızdır. Platon sonrası bütün felsefeciler ondan yola çıkarak bir yerler ulaşır.

Ben bunu düşündüğümde hep sonucunu gündelik hayatın hızlanışı olarak bir sonuç buluyorum. Hatta bu forumda biraz daha önce zamandan bi cevabım vardı onda bir örnekle de gündelik hayatın hızlanışını örneklemiştim isteyen olursa bulurum. Artık sistemler arasında yuvarlanıp gidiyoruz ve kısalıyoruz. Sonuç olarak ne düşünmeye ne de bu düşündüklerimizi bir sanat yapıtına aktarmaya yetecek vakit var. Buna anlamın ölümü diyorlardı sanırım buna.

Vardir mutlaka da, benim gibi alakasiz kisiler bilmiyorsa, yok demektir.

Öyleyse, sadece sizin için yoktur. Felsefe ile iştiraksiz bünyenin argümanı. Sartre bile 1980'de vefat etti. Chomsky ise hâlâ yaşıyor.

Mantık konusunda, bilebileceklerinizden Aristoteles işinize yarayabilir.

Felsefe dediğiniz düşünsel hareket, insanın anlam arayışıdır. Bu arayış da anlamlar, kavramlar ile örtüşmediği müddetçe devam edecektir. Her insanın; ucundan kıyısından bile olsa, dokunması gereken bir eylemdir. İlgilenilir ya da ilgilenilmez ayrı mevzu ama ilgilenilmeyen konu hakkında; mesnetsiz, kallavi lafların da edilmemesi gerekir.

Son düzenleme:
2 yıl bölümde okuduktan sonra bıraktım. Her alanda olduğu gibi temelinden tamamen uzak bir eğitim sistemi var. Felsefe maalesef ezberden ibaret bir bölüm. Kendi fikrinizi yazığınızda asla puan alamadığınız ve ders geçemediğiniz bir sistem var.

Bunun dışında her insanın arada sırada bir paragraf dahi olsa okuması gerek.

Bu fikrinize istinaden adını hatırlayamadığım biri tarafından; Platon, felsefe hakkında söylenebilecek her şeyi söylemiştir. Bu yorumu Platon okursanız çok daha iyi anlayacaksınızdır. Platon sonrası bütün felsefeciler ondan yola çıkarak bir yerler ulaşır.
İlk felsefe sınavında bu ezber fikirlerin yazılacağını bilmiyordum ve kendi fikirlerimi yazdım. Tek 50 altı olan ve doğal olarak da 10. sınıftaki en düşük notumu bu lanet dersten aldım (46).

Yeni konular

Geri
Yukarı