Felsefe okumaya nereden başlamalı?

MUZAFFERENES

Centipat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Mimarlık Öğrencisi
Bir mimarlık 2. sınıf öğrencisi olarak çevremde gördüğüm ve son derece ilgi çekici bulduğum bu denize dalma fikri beni benden alıyor ama hangi kıyısından girsem bilemiyorum. Siz abilerimin bana bu konuda bir yön gösterici olacağını düşünüyorum. Belki bir kitap ismi. Bilmiyorum nasıl başlanır, nasıl ilerletilir. Cevaplarınızı bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
BERWAR' ın da dediği gibi "Sofie' nin Dünyası" iyi bir başlangıç olacaktır. Ama sadece başlangıç. Felsefe ve filozoflar hakkında bu temelleri attıktan sonra Nietzsche, Sartre, Kant, Hume, Schopenhauer gibi filozofların düşüncelerini içeren eserlere yönelebilirsin. Kitap önerisi verecek olursam; tamamen sade bir üslup ve akıcı bir dille yazılmış şu eserleri söyleyebilirim:

Carl Sagan-Tanrının Kapısını Çalan Bilim
Friedrich Nietzsche-Böyle Söyledi Zerdüşt
Jean Paul Sartre-Bulantı
Albert Camus-Veba, Yabancı (edebiyatçı kimliğiyle bilinmesine rağmen aynı zamanda filozof da sayılabilir çünkü eserlerinde edebiyatla felsefeyi çok güzel harmanlamıştır)

BERWAR' ın da dediği gibi "Sofie' nin Dünyası" iyi bir başlangıç olacaktır. Ama sadece başlangıç. Felsefe ve filozoflar hakkında bu temelleri attıktan sonra Nietzsche, Sartre, Kant, Hume, Schopenhauer gibi filozofların düşüncelerini içeren eserlere yönelebilirsin. Kitap önerisi verecek olursam; tamamen sade bir üslup ve akıcı bir dille yazılmış şu eserleri söyleyebilirim:

Carl Sagan-Tanrının Kapısını Çalan Bilim
Friedrich Nietzsche-Böyle Söyledi Zerdüşt
Jean Paul Sartre-Bulantı
Albert Camus-Veba, Yabancı (edebiyatçı kimliğiyle bilinmesine rağmen aynı zamanda filozof da sayılabilir çünkü eserlerinde edebiyatla felsefeyi çok güzel harmanlamıştır)
Çok teşekkür ederim ilgili mesajlarınız için. Gerçekten çok yardımcı oldunuz.

Biraz gecikmiş bir mesaj olsa da konuya yeni bakanlar için Nigel Warburton'un:
  • Felsefenin kısa tarihi.
  • Felsefe okuma rehberi(felsefe kitaplarının nasıl okunmasına dair güzel bir giriş)
Ve biraz da kapsamlı olarak Umberto Eco'nun.
  • Felsefe tarihi serisi okunabilir (görseller ile zenginleştirilmiş bir anlatım)

Şu post yardımcı olabilir:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı