Felsefe okumaya nereden başlanmalı?

Doğru fakat inançlı bir insanda felsefe yapabilir.

Tuttuğun takımın maçında rakibin ne düşündüğü seni ne derece ilgilendirir? Felsefe sonucu değil düşünürken ki anı baz alır. Bir yere varmak isteyen kimseler bu yola çıkmasın çünkü sonu yok.

Tuttuğun takımın maçında rakibin ne düşündüğü seni ne derece ilgilendirir? Felsefe sonucu değil düşünürken ki anı baz alır. Bir yere varmak isteyen kimseler bu yola çıkmasın çünkü sonu yok.
Demek istediğim, Kierkegaard gibi filozoflar kendilerini ve inançlarını acımasız şekilde eleştirmiştir ve objektif olmuşlardır. Ben ne kadar inançsız isem Kierkegaard'da o kadar objektifti ve benim düşüncemden yanaydı. Bu yüzden seviyorum Kierkegaard'ı..

Din felsefeside yapılır evet fakat tamamen sorgulayan fiziksel kanıtlar arayın bir insan dini sorgulayıp inanmayabilir, genelide o şekilde bende zamanında çok fazla sorguladım dinden çıkma safasına dahi gelmiştim kişisel tercih bunlar.

Sokrates'in Savunması-Devlet-Descartes Felsefenin İlkeleri-Denemeler-Prens-Kant ve Nietzsche'nin kitapları.

Dönemsel isteklerime göre gitmiştim ben, bundan ayrı olarak öyle tek okuyuşta anlayacağın kitaplar olmuyorlar zaten. Kişisel başlangıcım cioran ile olmuştu. Çok yüzeysel olarak "hayat da boş be abi" kafası olunca sempatik gelmişti sadece. Sonra schopenhauer, kierkegaard, nietzsche falan derken ilerledim bir şekilde.

O kafayı tahminimce ben de severim. Acaba hangi kitabını okudunuz? Beğendiniz mi?

O kafayı tahminimce ben de severim. Acaba hangi kitabını okudunuz? Beğendiniz mi?
Cioran'ın dili biraz ağır. Nihilist ve uyku hastaligi ceken biri. Uyuyamadiginda yazmaya baslamis.

Umutsuzlugun Doruklarinda ve Çürümenin Kitabi'ni cok onceden okumustum. Su siralar bir daha okuyacagim. Hangisi iyidir degildir yorum yapmam yanlis olur. Not alirken Umutsuzlugun Doruklarinda kitabi bana daha fazla yardimci olmustu sadece.

Geri
Yukarı