Felsefi argüman kullanmayan kişiler uyarı alsın

Mali the Perfect

Hectopat
Daha fazla  
Felsefe bölümündeki inanan-inanmayan kavgalarını biliyorsunuz. Ben felsefe bölümüne baktığımda birkaç konu haricinde felsefi argümanların genel olarak kullanılmadığını görüyorum. Ne bir tümevarım var, ne bir dedüksiyon var, ne de bilindik filozoflardan alıntı var. "Neden kimse düşünemiyor?" dediğim de de kızıyorsunuz. Sanırım 4532. kez "Tanrı var mı?" konusu kilitlendi. Ben şunun yardımını istiyorum moderatörlerden; "Tanrı var mı?" ya da din gibi konularda, felsefi argüman kullanmayan kişilere uyarı (bu gereksiz mesaj uyarısı da olabilir) ya da felsefe bölümünden süreli ban gibi cezaların verilmesini istiyorum.

Yani madem felsefe bilmiyor ya da sonuç çıkarmayı bilmiyor, cevap vermesin. Bu kadar basit. "Toplum katildir." konusunda fikri olmayan, "Tanrı var mı?" konusunda "sizi maymun severler, tanrı yoksa, bu dağlar..." diye aslan kesiliyor. Dediğim gibi, ne bir tümevarım var, ne de bir dedüksiyon.. Tanrı anlayışı, fikri olan filozoflar var ve adamın onlardan haberi yok. Bari onlardan alıntı yap. Sonra gelmiş bana ahkam kesiyor paşam. Artık birkaç kişiye yetki mi verirsiniz yoksa siz mi yaparsınız bilmem. Ama rahatsız etmeye başladı. Ya da "Tanrı var mı?" konusunu yasaklayın. Yanlış anlaşılmasın, ben dahil bu tam tersi grup için de geçerli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Zaten halihazırda Felsefe bölümünde paylaşılmış konularda kendi argümanı olmayıp da direkt olarak Ayet ya da Sure paylaşan üyelere verdiğimiz uyarı mevcut. Şimdiye kadar birçok üye bu konu hakkında zaten uyarıldı ve uyarılmaya da devam ediyor.

Ayrıca din konuları zaten açılmıyor. Din ile bağlantısı olan herhangi bir konuyu çok uzun zaman önce açmayı bıraktık ve bu konularda da Ayet paylaşan üyelere uyarı veriyoruz. Felsefi ve bilim ağırlıklı konularda bu tarz mesajlar görmeniz durumunda rapor göndermeniz yapabileceğiniz en iyi şey. Raporladığınız her içeriğe bakıyoruz ve siz bu rapor hakkında bildirim alsanız da almasanız da biz gerekli işlemi uyguluyoruz.

Felsefe ve bilim konularında seviyeli ve kanıt olduğu durumda her üye tartışmaya katılabilir ve kendi fikirlerini belirtebilir. Bu durumda uyarı alabilecek mesajları birbirinden ayırt etmek bir hayli zor oluyor.

Bizler sizin bu konuda bahsettiğiniz isteğinizi zaten uzun zamandır uyguluyoruz. Sosyal'in çok yoğun olduğu dönemlerde gözden kaçabilecek mesajlar olabileceğini ve raporlara da geç işlem yapılabileceğini de unutmamanızı istiyoruz.

Sağlıklı günler dileriz,
Moderasyon Ekibi

Sorun zaten ayet paylaşmaları değil. Bence ayet paylaşsalar daha kolay bu kişileri elemine ederiz. Çünkü, "Aslında din böyle değil." dediğinde, fikrini destekleyecek bir ayet bulamayacak. Tam tersine bu durumda, "aslında öyle" diyenler bir argüman sunamayacak ya da "aslında öyle değil." diyenler bir argüman sunamayacak ve iki taraf da bol keseden, kimse bilmediği için sallayabilecek.

Demek istediğim olay burada ayet değil. Burada inancı gereği evrime sallayanlar ya da fikri gereği dini hor görenler var. Ayet paylaşmayı yasakladınız ve hâlâ birbirlerini yerebiliyorlar. Neden mi? Felsefi argüman kullanmıyorlar. Felsefi bir fikir, felsefi bir anlayış olsa, birbirlerini yermekten vazgeçerler.

Bu şekilde burada hem felsefe öğrenilebileceğini hem araştırma yapılabileceğini hem de toksik kişilerin buradan uzaklaşacağını düşünüyorum. Yaptığınız düzenlemeleri gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha önce de söylendiği gibi üyeler tartışmaya ve kışkırtmaya yer vermeyen her türlü fikri belirtebilirler. Yanlış ya da kışkırtıcı olmadığı sürece herhangi bir problem görmüyoruz ancak aksi durumdaki tüm yorumları raporlarsanız her türlü işlem göreceklerdir.

Bizler elimizden geldiğince bu tarz tartışmalara zemin olabilecek konulara izin vermemeye çalışıyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı