Fenix Laptop GPU2 (onboard) kullanımını nasıl engellerim?

Hyouka55

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese selamlar. Yakında Game Garaj-Fenix ile ilgili bir inceleme konusu paylaşacağım. Fakat şu olayı atlatabilirsem daha temiz bir konu ortaya çıkacaktır.
Öncelikle 2 oyunu örnek vermek istiyorum. Death Strading ve PUBG ikiside ultra-1080p ayarlarda. İnternette mevcut olan i7 10750h ve 2070 ekran kartlı modellerle kıyaslama yoluna gittim. Tek farkı bendeki single channel 16GB. Dual-Single olayı için 7-13fps 'lik bir pay bırakıyorum lakin Death Streading videosunda gördüğünüz gibi 110-125fps arası değer alıyorlar ben ise 85 civarı.
Ayrıca belirteyim ayarları videolardaki ayarlarla bire bir yaptım. PUBG'de aynı şekilde.
DEATH STRANDING
Referans video;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ayarlarım;
1603733895414.png

1603733912463.png

1603733927333.png

Aldığım değer;
1603733798415.png

Görüyorsunuz GPU2 'yi kullanıyor ve FPS değerim videodakinden 20-30 fps daha az. Oyunu HDMI ile başka ekrana takmayı denedim ve FPS değerim birden videodaki referans aralığa yükseldi ayrıca GPU2'de kullanım oranı %0 oldu. Resimde de gördüğünüz gibi.

Harici monitör görüntüsü;
1603735085665.png

PUBG
Refereans Video;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Aldığım değer;
1603734587651.png

Yine GPU2 kullanımı mevcut. Resim mevcut değil fakat harici ekranda 110-130fps arası değerler alıyorum ve GPU2 %0 orada da.

Şimdi benim sıkıntım laptopun kendi ekranında oyunlarda GPU2 kullanımını nasıl devre dışı bırakabilirim ? Şimdide teşekkürler.
Arkadaşlar görüşlerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Yok hocam. Bende şüpheye düşmüştüm max-q mu diye ama AIDA64 ve gpu-z programlarında 2070 olduğunu teyit ettim. Ama şu gpu2'nin laptopun kendi ekranında iken devre dışı bırakmanın bir yolu olmalı hocam. Bulamadım hala.

Bu videoyu ben çektim sizin değerleriniz yakın mı karşılaştırabilirsiniz herşey fullde

Yok hocam. Bende şüpheye düşmüştüm max-q mu diye ama AIDA64 ve gpu-z programlarında 2070 olduğunu teyit ettim. Ama şu gpu2'nin laptopun kendi ekranında iken devre dışı bırakmanın bir yolu olmalı hocam. Bulamadım hala.

Çözümü bulduğunu zaman yazın, takipteyim.
Hocam ben 98'de kullanmaya başladım bu bilgisayarı. Derim yazılım ve donanım bilgim yok ama kullanmam gereken bir şey olursa veya bir problem ile karşılaşırsam hızlı öğrenir uygularım. Şu ana kadar internetten bakarak olsun başkalarına danışarak olsun çözemediğim sorun bakın samimi söylüyorum bir elin parmağını geçmez. Ama yok hocam olmuyor bu. Ama arayış içerisindeyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı