Fenix Laptop GPU2 (onboard) kullanımını nasıl engellerim?

Bios üzerinden kapatmak istiyor arkadaş
Aslına bios olmak zorunda değil herhang bir yol kabulum.
Aygıt yöneticisinden sağ tıklayıp cihazı devre dışı bırak diyemiyor musunuz?
Buradan tümleşiği devre dışı bırakmayı dener misiniz? Eğer olmazsa BIOS ayarlarından kapatabilirsiniz.

Eki Görüntüle 717331
Denedim. Sonuç Afterburner da GPU1 görünüyor ve GPU2 devre dışı kaldı, buraya kadar herşey güzel ama oyunlar 5dk da anca açıldı ve fps 5-7 arası oldu. Görüntü;
1603840192388.png

Son düzenleme:
Aslına bios olmak zorunda değil herhang bir yol kabulum.

Denedim. Sonuç Afterburner da GPU1 görünüyor ve GPU2 devre dışı kaldı, buraya kadar herşey güzel ama oyunlar 5dk da anca açıldı ve fps 5-7 arası oldu. Görüntü;
Eki Görüntüle 717336
BIOS üzerinden yapılamıyorsa bu sanırsam modelden modele değişiyor, başka yolu yok gibi.

Sizden bir şey isteyeceğim, laptop altına kod yazması lazım onu paylaşabilir misiniz ? Mesela benim laptopumda gk7cp7s yazıyor. Buda TongFang ürünü olduğunu gösteriyor. Bu şekilde bakarak ben kendi laptopumda ekran ayrıntısından gizli özelliklerine kadar her şeyi bulmayı başardım.

Ayrıca çoğu cihazda GPU2 yi kapatma seçeneği bulunmaz genellikle daha üst seviye laptoplarda olur. Üst seviye derken e bunun fiyatı 13 bin lira nasıl daha üst olur demeyin. İşte Asus'un, MSI'ın laptoplarında var bu özellik. Özellikle MSI çoğu laptopunda kullanıyor. Şimdi burada da 2. problem geliyor. Sizin bilgisayarınız da dış görüntü anlamında MSI a benziyor ama iç bileşenler anlamında bir bilgimiz yok. Burada da PC altında bulunan kod işimize yarayacak. Kısaca kodu bulup buraya yazın bende elimden geldiğince yardım etmeye çalışacağım...
Hocam bir HDMI kabloyla GPU2 kullanımını engelleyebiliyorsak bununda vardır elbet çözümü. Bakalım uğraşmaya devam...
HDMI kablo ile engellemenizin sebebi şudur. Laptoplarda işlem birimi her ne kadar Nvidia GPU olsa bile bu işlemi çevirip görüntü olarak size gösteren birim işlemci içinde yer alan GPU2 dir. Siz kablo taktığınızda ise direkt Nvidia birimine takarsınız. Bu sebeple FPS'niz daha yüksek olur çünkü arada geciktirecek bir işlem yoktur.

1603863552178.png

Sizde bulunan laptop Muxless yapıda yani çoğu modern laptop gibi. Bu durumda yapacağınız bir şey yoktur. Tabi gene her şey dediğim şu koda düşüyor. Mesajınızı bekliyorum...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı