FFB direksiyon seti yapımı için malzeme önerisi

Serush

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 7600X, MSI PRO B650-P WIFI, * Sapphire Pulse ITX Radeon RX 570 8GB * Kingston DDR5 32GB(2x16GB) 5600MHz CL36 Fury Beast, Sharkoon SS-COOLZERO-750 750W, Arctic LIQUID FREEZER II 240, DeepCool CC560
Sistem analizi dersim için FFB'li bir direksiyon yapacağım. Encoder, motor, motor sürücü olarak neler kullanabilirim?

Konuları araştırırken @Akif9748 hocamı gördüm. Hocam bilginiz var mı?

FFB yapmak zorunda mısınız? Malzeme ve yapım zorluğunu baya etkiliyor. Biz de yeniden direksiyon yapmaya başladım 3d baskılarla, yazılımını baştan yazdık FFB hala zorluyor.

Motor sürücüsü olarak BT7960 genelde kullanılıyor, yeterli. Motor herhangi 12V direksiyonu döndürecek güçte olması yeter. Zaten genel olarak çarklarla desteklenir motor.
Ayrıca 12V motora gücü yetecek güç kaynağı gerekir. Motor anlık vurup bırakacağı için akımı fazla çekebiliyor.

Bu kısım FFB içindi.
FFB dışı en az 1 adet leonardo veya benzeri kendini usb olarak gösterebilen kart lazım.
Pedaller için potansiyometreler lazım, dışı da baskı almanızı öneririm.

Vites düşünüyorsanız yeni bir rehber hazırlıyorum. Direkt sadece 1 adet joystickle hallediliyor. Yine dışı için baskı gerekebilir daha iyi olur ama tahta vs de zorlamaz doğru kesilirse.

Son olarak direksiyonun kendi gövdesi için encoder lazım dediğiniz gibi. Encoder yerine çark sistemiyle potansiyometre kullanılabiliyor sorunlu olmuyor ama encoder istiyorsanız 400ppr üstü olur. Rotary olanla da yapan var ama onunla ilgili bilgim çok değil.

FFB yapmak zorunda mısınız? Malzeme ve yapım zorluğunu bayağı etkiliyor. Biz de yeniden direksiyon yapmaya başladım 3D baskılarla, yazılımını baştan yazdık FFB hala zorluyor.

Motor sürücüsü olarak BT7960 genelde kullanılıyor, yeterli. Motor herhangi 12v direksiyonu döndürecek güçte olması yeter. Zaten genel olarak çarklarla desteklenir motor.
Ayrıca 12v motora gücü yetecek güç kaynağı gerekir. Motor anlık vurup bırakacağı için akımı fazla çekebiliyor.

Bu kısım FFB içindi.
FFB dışı en az 1 adet leonardo veya benzeri kendini USB olarak gösterebilen kart lazım.
Pedaller için potansiyometreler lazım, dışı da baskı almanızı öneririm.

Vites düşünüyorsanız yeni bir rehber hazırlıyorum. Direkt sadece 1 adet joystickle hallediliyor. Yine dışı için baskı gerekebilir daha iyi olur ama tahta vs de zorlamaz doğru kesilirse.

Son olarak direksiyonun kendi gövdesi için encoder lazım dediğiniz gibi. Encoder yerine çark sistemiyle potansiyometre kullanılabiliyor sorunlu olmuyor ama encoder istiyorsanız 400ppr üstü olur. Rotary olanla da yapan var ama onunla ilgili bilgim çok değil.

O kadar düzgün bir FFB'ye gerek yok, yoldayken titremesi ve kendini toparlaması yeterli. Leonardo alırım, encoder sadece rotary var Türkiye içi galiba. Motor olarak 12v yerine 24v almayı planlıyorum. 12vlar çok ısınıyor.

Pedallar için İlge İpeğin pedallarını kullanabilirim. Yay bulurum bir şekilde. Pot elimde dolu var zaten.

O kadar düzgün bir FFB'ye gerek yok, yoldayken titremesi ve kendini toparlaması yeterli. Leonardo alırım, encoder sadece rotary var Türkiye içi galiba. Motor olarak 12v yerine 24v almayı planlıyorum. 12vlar çok ısınıyor.

Pedallar için İlge İpeğin pedallarını kullanabilirim. Yay bulurum bir şekilde. Pot elimde dolu var zaten.
Yay bulamazsanız yay parçaları da olmadan sert mandal yayıyla oluyor. FFB'de öyle özellik aranmıyor. Yaptıysanız çalışır yapmadıysanız çalışmaz. Direkt 24V motorla yapabilirsiniz o halde güç kaynağı sorun olmazsa.

Yay bulamazsanız yay parçaları da olmadan sert mandal yayıyla oluyor. FFB'de öyle özellik aranmıyor. Yaptıysanız çalışır yapmadıysanız çalışmaz. Direkt 24V motorla yapabilirsiniz o halde güç kaynağı sorun olmazsa.
Encoder önerebilir misiniz peki?

Encoder önerebilir misiniz peki?
Hocam ben hiç internetten almadım yazıcılardan vs teman ettim hem maliyet hem hassasiyet açısından. 400ppr üstü herhangi bir encoder olur ama bir bakayım. Rotaryler hakkında bilgim olsa direkt onu önerirdim ama kendim denedim. @Affansen belki biliyordur ona göre davranalım hocam.

1000ppr bir encoder buldum ama iyi midir bilmiyorum.
400, 600 lira aralığında vardı hocam encoderler onlara bakın isterseniz. Dediğim gibi 400 üstü yetiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı