Fiat Egea vs Renault Clio

TaiLung

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, çok yakında 1.3 Egea alacağım kriterlerime uyan bir araç buldum ancak aracın diğer araçlara göre karşılaştırmalarını merak ediyorum.
Mesela Egea ve Clio desek hangisini neden tercih edersiniz, Egea'nın artıları ve eksileri nelerdir? Clio'nun artıları ve eksileri nelerdir?
Egea kullanırken bilmem gereken şeyler nelerdir? Şimdiden cevap vereceklere teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Vallahi eğri oturup doğru konuşmak gerekirse ikisi de aynı klasmanda araç. İkisinin de parçaları ucuz bakımları masrafsız ve uzun süre parça desteği alacak. Zaten bir motor tutturmuşlar hep aynı iki firmada da bütün klasmanlarında aynı motorları kullanıyorlar, fakat burada keşke aracın yaşını ve diğer bir etmen olan tramer kayıtlarını falanda karşılaştırsaydınız. Sıfır almayacaksanız iki araçta sütten çıkmış ak kaşık olmayacaktır.

Merhaba, çok yakında 1.3 Egea alacağım kriterlerime uyan bir araç buldum ancak aracın diğer araçlara göre karşılaştırmalarını merak ediyorum.
Mesela Egea ve Clio desek hangisini neden tercih edersiniz, Egea'nın artıları ve eksileri nelerdir? Clio'nun artıları ve eksileri nelerdir?
Egea kullanırken bilmem gereken şeyler nelerdir? Şimdiden cevap vereceklere teşekkür ederim.
Mümkünse 1.3 TCe Clio, şaka makinesi. Arkandan 2.0T bir araba gelmezse 160-170'e kadar oyuncak gibi oynarsın. Kasa hafif ve motor güçlü, az yakıyor. Parçası zaten ganimet. Abim Egea kiraladı, Adana otobanında şarj dinamosu yerinden çıkmış. Devirdaim çalışmayınca araba yolda bıraktı. Öyle dandirik bir araba Egea. Yıllardır Renault kullanırız Fluence ve Megane şeklinde, hiç yolda bırakmadı. Üzmedi de.

Fluence'de 98HP çıkmıştı. Ufak yazılım vardı sanırım aşırı ufaktan. Manyak gidiyordu ya, özledim yine.

Hangi yıl ve hangi donanımları kapsayacak paketleri alacaksanız? 2019 ve öncesi 1.4 Easy Fire ve altını alacaksanız donamımdanda motordan Clio'dan geride kalacak. Clio için 0.9 TCe 2020 ve öncesi 2020 ve sonrası için 1.0 TCe ya da 1.3 TCe almalısınız. Turbo beslemeli Egea benzin motorlardan çok daha performanslı araçlar. Clio 1.0 Sce alırsanız 70bg bu hepsinden kötü olacak. Clio 5 kasa düşünüyorsanız bütçeniz uygunsa 1.0 TCe İcon paket alabilirsiniz. Biraz daha zorlayacaksanız R.S Line paket alabilirsiniz. Egea'dan çok daha iyi bir araç olduğunu kullanıcısı olarak söyleyebilirim.

İkisini de kullandım. Motor kalitesi, şanzıman kalitesi, çok az farkla yalıtım ve sürüş kalitesi bakımından Clio önde. Bagaj hacmi olarak sınıfının en iyisi hüçük hatchback için. 1.3 Tce motor performans ve tüketim olarak gerçekten şaşırtıcı bir araba Clio.
Egea iç hacim olarak öne çıkıyor. Aileler için özellikle Clio ya kıyasla daha tercih edilebilir. Yakıt tüketimi de iyi ancak benzinli motorların performansı gerçekten çok düşük. Multijet motorlar verimli ve kullanılabilir ancak benzinlisini tavsiye etmem. Tüplü olanları yakıt ekonomisi için iyidir ama o da performans düşük olduğu için çok basıp çok yaktırıyor. Clionun orta-üst paketlerine nispeten yalıtımı ve malzeme kalitesi düşük. Aralarında aman aman bir fark yok. Biraz tercih oluyor açıkçası. Sedan ihtiyacı varsa eksiklerine rağmen özellikle dizel olanları için söylüyorum Egea daha iyi bir seçenek. Bekarsanız, HB araç yeterli ise motor ve şanzıman kalitesi nedeniyle Clio tavsiye ederim.

Mümkünse 1.3 TCe Clio, şaka makinesi. Arkandan 2.0t bir araba gelmezse 160-170'e kadar oyuncak gibi oynarsın. Kasa hafif ve motor güçlü, az yakıyor. Parçası zaten ganimet. Abim Egea kiraladı, Adana otobanında şarj dinamosu yerinden çıkmış. Devirdaim çalışmayınca araba yolda bıraktı. Öyle dandik bir araba Egea. Yıllardır Renault kullanırız fluence ve Megane şeklinde, hiç yolda bırakmadı. Üzmedi de.

Fluence'de 98HP çıkmıştı. Ufak yazılım vardı sanırım aşırı ufaktan. Manyak gidiyordu ya, özledim yine.

O kadar boş bir yorum ki. Abin Egea kiraladı şarj dinamosu yerinden çıktı diye Egea kötü araç mı oldu şimdi? Kriter bu mu? 0km bayiden BMW Mercedes alıp 2.000km geçmeden motor yiyeni şanzıman kitleyeni var. Abin bunlara binip bu durumu yaşasa sana göre bunlarda çöp araba yani.

Zaten adamın sorusuna 1.3TCe Clio şaka makinesi diye cevap vermenden az çok bilgi seviyen belli oluyor. Adam ralliye çıkmak için İstanbul piste çıkmak için araç sormamış. 1.6mjet soran adama 1.3TCe'yi önermeni anlarım onu da herkese saplarsın ooo hooo diye değil mantık çerçevesinde önermeni anlarım.

Egea 1.3 ile kıyaslayacağın Clio 1.5dCi olur. Yakıt olarak 1.5dCi çok önde. Ses anlamında da özellikle motor sesinde 1.3mj bariz yüksek ve rahatsız edebilir. Heleki daha önce dizel araç aşinalığınız yok ise.

Yol tutuş olarak Clio 95-100km hızda dahi bana en ufak bir güven vermedi. Korka korka giriyorsun virajlara. 2004 fiestamla bile çok daha rahat giriyordum. Egea daha oturaklı olacaktır.

Boş paket Clio alacaksınız büyük ihtimalle. Bu doğrultuda tavsiyem %100 Egea olur. Orta paket Clio düşünüyorsanız yine de %70 Egea derim :)

O kadar boş bir yorum ki. Abin Egea kiraladı şarj dinamosu yerinden çıktı diye Egea kötü araç mı oldu şimdi? Kriter bu mu? 0km bayiden BMW Mercedes alıp 2.000km geçmeden motor yiyeni şanzıman kitleyeni var. Abin bunlara binip bu durumu yaşasa sana göre bunlarda çöp araba yani.

Zaten adamın sorusuna 1.3TCe Clio şaka makinesi diye cevap vermenden az çok bilgi seviyen belli oluyor. Adam ralliye çıkmak için İstanbul piste çıkmak için araç sormamış. 1.6mjet soran adama 1.3TCe'yi önermeni anlarım onu da herkese saplarsın ooo hooo diye değil mantık çerçevesinde önermeni anlarım.

Egea 1.3 ile kıyaslayacağın Clio 1.5dCi olur. Yakıt olarak 1.5dCi çok önde. Ses anlamında da özellikle motor sesinde 1.3mj bariz yüksek ve rahatsız edebilir. Heleki daha önce dizel araç aşinalığınız yok ise.

Yol tutuş olarak Clio 95-100km hızda dahi bana en ufak bir güven vermedi. Korka korka giriyorsun virajlara. 2004 fiestamla bile çok daha rahat giriyordum. Egea daha oturaklı olacaktır.

Boş paket Clio alacaksınız büyük ihtimalle. Bu doğrultuda tavsiyem %100 Egea olur. Orta paket Clio düşünüyorsanız yine de %70 Egea derim :)

BMW ve Mercedes gibi markalar kendini kanıtlamıştır, 50.000 km'de dinamo kıran Fiat ise asla. "Tavsiyesi %100 Egea olurmuş" dediğine bak. Bu araçların ekonomi ağırlıklı olduğunu hatta ona göre üretildiğini "varsayarak" o yorumu yaptım ben. Yeri geldiğinde iyi performans göstermesi çok önemli.

Nedenmiş? 530i, E350 CDI, Taycan, A6 2.0 TF'si alanlar her gün ralliye mi çıkıyor?

Ha bu arada neden TCe motorlar ile karşılaştıramıyormuşum? Fiat dandik benzinli motor yapıyorsa benim suçum değil. Bal gibi de araya TCe motorları sokarım.

BMW ve Mercedes gibi markalar kendini kanıtlamıştır, 50.000 Km'de dinamo kıran Fiat ise asla. "tavsiyesi %100 Egea olurmuş" dediğine bak. Bu araçların ekonomi ağırlıklı olduğunu hatta ona göre üretildiğini "varsayarak" o yorumu yaptım ben. Yeri geldiğinde iyi performans göstermesi çok önemli.

Nedenmiş? 530i, E350 cdı, Taycan, A6 2.0 TF'si alanlar her gün ralliye mi çıkıyor?

Ha bu arada neden TCe motorlar ile karşılaştıramıyormuşum? Fiat dandik benzinli motor yapıyorsa benim suçum değil. Bal gibi de araya TCe motorları sokarım.

Kendini kanıtlamasının ne önemi var? Demek ki bu bahsettiğin saçma olay Egea'ya özgü bir konu değil. Mercedeste'de olabilir BMW'de de. Abin Egea alıp 600.000km boyunca sorunsuz kullansaydı Egea muazzam bir araç mı olacaktı sana göre?

Verdiğin örnekler bile konuyla alakasız. 530i, Taycan tarzı araç kullananlar acaba 1.3 Egea mı yoksa Taycan mı alsam diye düşünmüyor. Acaba 530i mi alsam yoksa Taycan mı alsam diye düşünüyor.
Neden TCe motorlar ile karşılaştıramıyorsunuzu da anlattım aslında. O aracın fiyat/performans olarak önerebileceğin rakibi 0.9TCe veya 1.0TCe olabilir. 1.3TCe, 1.6Multijet'e karşın sunabilirsin.
Adam elma almayı düşünüyorum ama armutta olabilir diyor. Sen elmayla armut yerine elmayla karpuzu kıyaslıyorsun adama.

Konuyla Fiat'ın benzinli motorunun alakasını da anlayamadım :D

1.3 Egea eğer Easy paket alınmıyorsa çok güzel bir araba. Easy pakette çok fazla eksik var, en önemlisi perde hava yastıkları yok.
Onu bir kenara bırakırsak Egea ile Clio birbirinin pek alternatifi olabilecek araçlar değil. Evet ikisi de benzer fiyatlarda, ikisi de yerli üretim, ikisinin de parçası ucuz ve bol v.b v.b ama Egea boyut olarak tam bir C sınıfı boyutlarında. Clio ise safkan bir B sınıfı. Yani Egea'nın sunduğu genişliği Clio sunamaz. Clio biraz daha kaliteli olabilir ancak Egea ile aynı amaca hizmet etmez. Clio ufak araba ihtiyacı varsa tercih edilir.

1.3 Multijet motor yabancıların tabiri ile tam bir "Workhorse". Türkçe'ye çevirecek olursam tam bir katır. Performansı yeterlidir, uçmaz kaçmaz ama kesinlikle üzmez de. Yakıt makuldür, motor dayanıklıdır v.b yani kesinlikle alınacak bir motor. Egea'nın kendisi de aslında tam Türkiye arabası. Altı yerden yüksek, normal C sınıflarının tamponu, altını sürteceği yerlerden güle oynaya geçer, yürüyeni sağlamdır kolay kolay bozamazsınız v.b

Ayrıca çok kullanışlı arabadır. Urban paket için konuşuyorum, yol bilgisayarı çok rahattır, Trip A ve Trip B olarak iki farklı kayıt tutar. Birini yakıttan yakıta sıfırlarsınız birini hiç sıfırlamayıp uzun dönem takip edebilirsiniz v.b klima kumandaları aşırı rahattır (Megane'da fan kademelerini açmak ve kapatmak için tık tık tık tık tık tık tık diye 6-7 kere basmak gerekiyor, Egea'da tek bir çeviriş yetiyor) kliması üşütecek kadar iyi soğutur.

Egea'nın dayanıklılığına laf söyleyen taş olur. Özellikle 1.3 Multijet motor taksicilerin altında 700-800 bin km'leri sorunsuz görmekte. Motorun bu dayanıklılığına araba da eşlik ediyor tabii ki.

Kısaca Egea alınabilecek en mantıklı araçlardan birisi. Sadece bütçeyi zorlayıp en az Urban alın.

Yeni konular

Geri
Yukarı