Fiber altyapı sorgulama sonucu nasıl yorumlanır?

johnwick_72

Femtopat
Daha fazla  
Mahallemde rastgele adres sorgularken karşılaştım. Ne anlama geliyor? Fiber altyapı var ancak kullanılmıyor mu? Yakınımda fiber kullanan tanımıyorum, tip 7 kabin ile çoğu kişi vdsl kullanıyor.

Dosya Ekleri

• 1711312490883.png
    1711312490883.png
    27,1 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleme:
Mahallemde rastgele adres sorgularken karşılaştım. Ne anlama geliyor? Fiber altyapı var ancak kullanılmıyor mu? Yakınımda fiber kullanan tanımıyorum, tip 7 kabin ile çoğu kişi VDSL kullanıyor.

Bu ekran görüntüsündeki adreste 1000 megabit GPON internet oldugunu gösteriyor sorunuzu net anlayamadım.

Oturduğum mahallede , mahalleyi geçtim ilçemde fiber nadir yerlerde bulunuyor hocam o yüzden merak etmiştim. Çok yakınımda bulunduğu için olamayacağını düşündüm.

Mahallemde rastgele adres sorgularken karşılaştım. Ne anlama geliyor? Fiber altyapı var ancak kullanılmıyor mu? Yakınımda fiber kullanan tanımıyorum, tip 7 kabin ile çoğu kişi vdsl kullanıyor.
Bu adreste Türk Telekom'un fiber altyapısı olduğu anlamına geliyor. Kullanılıp kullanılmadığını altyapı sorgu sonucundan anlayamayız. O adresteki vatandaşlara sormanız lazım ki çok anlamsız bir şey olur bu. Kullanıp kullanmamak kişiye bağlı. Evinde sabit İnternete ihtiyacı vardır kullanır, ihtiyacı yoktur kullanmaz.

Bu ekran görüntüsündeki adreste 1000 megabit GPON internet oldugunu gösteriyor sorunuzu net anlayamadım.
Sadece altyapı sorgulamayla 1000 megabit GPON olduğu sonucunu çıkaramayız. FTTB-Eth dediğimiz binaya kadar fiber altyapısı da olabilir. Çünkü FTTH (eve kadar fiber) ve FTTB-Eth (binaya kadar fiber, dairelere CAT kablo) altyapıları her ikisi de PON (passive optical network) şebekeye bağlı. Bu sebeple altyapı sorgu sonuçlarında her ikisi de FTTH imiş gibi görünüyor.
Ben şu senaryoyla çok karşılaştım: Arkadaş altyapısını sorguluyor, sonucun böyle çıktığını görünce altyapısını FTTH sanıyor. Foruma falan soruyor, yine buradaki arkadaşlar da 1000 Mbps olduğunu söylüyorlar. Bu arkadaş müşteri temsilcisine de soruyor. Müşteri temsilcileri de esasen bizim gördüğümüzden farklı bir şey görmediği için onlar da 1000 Mbps'lik bir altyapı sanıyor ve 1000 Mbps başvurusunu kabul edip kurulum için adrese ekip yolluyor. Ama kuruluma gelen ekip görüyor ki altyapı FTTH değil FTTB-Eth. Kurulum ekibi "burada 1000 Mbps verilmez" diyerek teknik sebeplerden dolayı başvuruyu iptal ediyorlar. Arkadaş da şaşırıyor "herkes 1000 dedi, niye olmadı" diye. Çünkü herkesin 1000 demesiyle 1000 olmuyor.
Türk Telekom, FTTB-Eth altyapısında asla ve kat'a ve zinhar 100 Mbps üstünde hız vermiyor bakınız:

100+ FTTH.png

+100 FTTH.png

Bu adreste Türk Telekom'un fiber altyapısı olduğu anlamına geliyor. Kullanılıp kullanılmadığını altyapı sorgu sonucundan anlayamayız. O adresteki vatandaşlara sormanız lazım ki çok anlamsız bir şey olur bu. Kullanıp kullanmamak kişiye bağlı. Evinde sabit internete ihtiyacı vardır kullanır, ihtiyacı yoktur kullanmaz.

Sadece altyapı sorgulamayla 1000 megabit GPON olduğu sonucunu çıkaramayız. FTTB-ETH dediğimiz binaya kadar fiber altyapısı da olabilir. Çünkü FTTH (eve kadar fiber) ve FTTB-ETH (binaya kadar fiber, dairelere CAT kablo) altyapıları her ikisi de PON (passive optical network) şebekeye bağlı. Bu sebeple altyapı sorgu sonuçlarında her ikisi de FTTH imiş gibi görünüyor.
Ben şu senaryoyla çok karşılaştım: Arkadaş altyapısını sorguluyor, sonucun böyle çıktığını görünce altyapısını FTTH sanıyor. Foruma falan soruyor, yine buradaki arkadaşlar da 1000 Mbps olduğunu söylüyorlar. Bu arkadaş müşteri temsilcisine de soruyor. Müşteri temsilcileri de esasen bizim gördüğümüzden farklı bir şey görmediği için onlar da 1000 Mbps'lik bir altyapı sanıyor ve 1000 Mbps başvurusunu kabul edip kurulum için adrese ekip yolluyor. Ama kuruluma gelen ekip görüyor ki altyapı FTTH değil FTTB-ETH. Kurulum ekibi "burada 1000 Mbps verilmez" diyerek teknik sebeplerden dolayı başvuruyu iptal ediyorlar. Arkadaş da şaşırıyor "herkes 1000 dedi, niye olmadı" diye. Çünkü herkesin 1000 demesiyle 1000 olmuyor.
Türk Telekom, FTTB-ETH altyapısında asla ve Kat'a ve zinhar 100 Mbps üstünde hız vermiyor bakınız:

Yanlış biliyorsam düzeltin yeni hükümlülüklere göre binaya kadar fiber zorunlu hale gelmedimi Türk Telekom nezlinde artık FTTB kullanılmıyor yani gereksiz görülüyor diye biliyorum.

Yanlış biliyorsam düzeltin yeni hükümlülüklere göre binaya kadar fiber zorunlu hale gelmedimi Türk Telekom nezlinde artık FTTB kullanılmıyor yani gereksiz görülüyor diye biliyorum.
Yok herhangi bir zorunluluk söz konusu değil. Ama bahsettiğiniz şeyi biliyorum. Başka arkadaşların da çokça karıştırdığını, yanlış anladığını gördüm zaten. Bilmiyorum okur musunuz ama ben yine de link vereyim. Şu mesajımda anlatmıştım meseleyi: Fibere geçiş nasıl oluyor?

Ayrıca bunun konuyla ne ilgisi olduğunu anlayamadım. Konu sahibi arkadaşımız altyapı sorguladığı binanın yeni olduğunu falan söylememiş.

Yok herhangi bir zorunluluk söz konusu değil. Ama bahsettiğiniz şeyi biliyorum. Başka arkadaşların da çokça karıştırdığını, yanlış anladığını gördüm zaten. Bilmiyorum okur musunuz ama ben yine de link vereyim. Şu mesajımda anlatmıştım meseleyi: Fibere geçiş nasıl oluyor?

Ayrıca bunun konuyla ne ilgisi olduğunu anlayamadım. Konu sahibi arkadaşımız altyapı sorguladığı binanın yeni olduğunu falan söylememiş.
Hocam bilgi eksikliği için kusura bakmayın. Sorunumu şu şekil özetlemek isterim:
Mahallemde Tip 7 kabin ile bildiğim tüm evler vdsl kullanıyor. Mahallemin hiçbir sokağında fibere dair bir işaret görmedim , kullanan birini tanımıyorum. Adresteki evlerde yeni değil. Sokakların neredeyse hepsinde 10-20 senelik bakır kablolar mevcut. Asıl merak ettiğim şey şu:
Ben adresime tip 7 kabin üzerinden fiber çektirebilir miyim? (Müstakil evde oturuyorum, sitede evler tek tek şekilde.)
1000 megabit olması gibi bir isteğim yok, fiber altyapı olsa bile kafiyim.

Hocam bilgi eksikliği için kusura bakmayın. Sorunumu şu şekil özetlemek isterim:
Mahallemde Tip 7 kabin ile bildiğim tüm evler vdsl kullanıyor. Mahallemin hiçbir sokağında fibere dair bir işaret görmedim , kullanan birini tanımıyorum. Adresteki evlerde yeni değil. Sokakların neredeyse hepsinde 10-20 senelik bakır kablolar mevcut. Asıl merak ettiğim şey şu:
Ben adresime tip 7 kabin üzerinden fiber çektirebilir miyim? (Müstakil evde oturuyorum, sitede evler tek tek şekilde.)
1000 megabit olması gibi bir isteğim yok, fiber altyapı olsa bile kafiyim.
Estağfurullah hocam kusurluk bir şey yok. :)
Tip-7 kabin esasen VDSL hizmeti veren bir kabindir. Zaten Tip serisi kabinler (Tip-9, Tip-23 gibi) VDSL kabinleridir. Ama bazılarının içerisinde ODF (optical distrubtion frame, Türkçesiyle optik dağıtım çatısı) dediğimiz ünite bulunur. Bu üniteden fiber altyapı çekilebilir.
Fiber çekilirse zaten 1000 megabit olur. Eve kadar fiber altyapıda 1000 Mbps'e kadar hız alabilirsiniz.

Estağfurullah hocam kusurluk bir şey yok. :)
Tip-7 kabin esasen VDSL hizmeti veren bir kabindir. Zaten Tip serisi kabinler (Tip-9, Tip-23 gibi) VDSL kabinleridir. Ama bazılarının içerisinde ODF (optical distrubtion frame, Türkçesiyle optik dağıtım çatısı) dediğimiz ünite bulunur. Bu üniteden fiber altyapı çekilebilir.
Fiber çekilirse zaten 1000 megabit olur. Eve kadar fiber altyapıda 1000 Mbps'e kadar hız alabilirsiniz.
Türk Telekom'a verilecek dilekçe konusunda yazılarınızı okumuştum , o zaman türk telekoma dilekçe verip şansımı denemeli miyim? ODF ünitesi bulunuyorsa FTTH altyapı hizmeti alma şansım nedir? En mantıklısı saha ekipleriyle ve ya Türk Telekom ile iletişime geçip araştırmak gibi, ne düşünüyorsunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı