Fiber altyapı sorunu

Frederick Bishop

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Çevremde oturduğum sokağa 100-500 metre yakın olan her sokakta Kablonet fiber altyapısı bulunmakta. Benim oturduğum yere 7 dakika yürüme mesafesi olan yerde bile fiber altyapı var. Şimdi sorum şu ben Kablonet'e telefon açsam fiber altyapı için ilgilenirler mi yoksa imza vs'mi toplamam gerekiyor.

Çevremde oturduğum sokağa 100-500 metre yakın olan her sokakta Kablonet fiber altyapısı bulunmakta. Benim oturduğum yere 7 dakika yürüme mesafesi olan yerde bile fiber altyapı var. Şimdi sorum şu ben Kablonet'e telefon açsam fiber altyapı için ilgilenirler mi yoksa imza vs'mi toplamam gerekiyor.
Arayın bilgi alın. Bazen imza istiyorlar. Size fiber altyapı değilde normal saha dolabına kadar fiber sonrasi siyah bir kablo ile hizmet verebilirler. Çok bir fark yok zaten.

Bulunduğunuz sokaktaki aktif kullanıcı sayısına bakılıyor. Eğer kullanıcı sayısı fazla ise bu noktaya fiber altyapı çekiliyor. Firmalar kendi fiber altyapılarına başka firmalarıda bulaştırmıyor. Benim bulunduğum binaya 8-9 firmadan sadece TT ve Millenicom altyapı sağlıyor.

Bulunduğunuz sokaktaki aktif kullanıcı sayısına bakılıyor. Eğer kullanıcı sayısı fazla ise bu noktaya fiber altyapı çekiliyor. Firmalar kendi fiber altyapılarına başka firmaları da bulaştırmıyor. Benim bulunduğum binaya 8-9 firmadan sadece TT ve Millenicom altyapı sağlıyor.

Millenicon sitesinden az önce baktım fiber altyapı durumuna.
alabileceğiniz hız: 80 Mbps
Bana bu sonucu çıkardı. Fiber altyapı olduğunumu gösteriyor bu sonuç.

Arayın bilgi alın. Bazen imza istiyorlar. Size fiber altyapı değilde normal saha dolabına kadar fiber sonrasi siyah bir kablo ile hizmet verebilirler. Çok bir fark yok zaten.

Hız noktasında fark hissedilmiyor. ADSL'de olsa 24MB, Apartmana kadar fiber de olsa 24MB, Ancak yağmurlu havalarda parazitlenme oluyor ve fiber'in farkı işte burada ortaya çıkıyor. Aynı zamanda ping noktasında da hissediliyor. Biz müşterilerimize fiber altyapı sağladığımızda aynı altyapı ile 40-60 ms olan ping değerlerini 10 ms'ye kadar indiriyoruz. Kopmalar vs. tamamen kesiliyor. Yani fiber altyapıda önemli olan sadece hız değildir. altyapı güvenilirliğidir.
Millenicon sitesinden az önce baktım fiber altyapı durumuna.
alabileceğiniz hız: 80 Mbps
Bana bu sonucu çıkardı. Fiber altyapı olduğunumu gösteriyor bu sonuç.

Doğrudur. Ancak VDSL hatlada bu hızı verebilirler. Fiber altyapının birçok çeşidi vardır. Hattınızın hangisini desteklediğini öğrenin bence. Çünkü eğer fiber altyapı kullanacak olursanız benim gibi "mecburen" Tılgın model modem almak zorundasınız. Aksi takdirde internete bağlanamazsınız.

Son düzenleme:
Hız noktasında fark hissedilmiyor. ADSL'de olsa 24MB, Apartmana kadarda olsa 24MB, Ancak yağmurlu havalarda parazitlenme oluyor ve fiber'in farkı işte burada ortaya çıkıyor. Aynı zamanda ping noktasında da hissediliyor. Biz müşterilerimize fiber altyapı sağladığımızda aynı altyapı ile 40-60 ms olan ping değerlerini 10 ms'ye kadar indiriyoruz. Kopmalar vs. tamamen kesiliyor. Yani fiber altyapıda önemli olan sadece hız değildir. altyapı güvenilirliğidir.

Doğrudur. Ancak VDSL hatlada bu hızı verebilirler. Fiber altyapının birçok çeşidi vardır. Hattınızın hangisini desteklediğini öğrenin bence. Çünkü eğer fiber altyapı kullanacak olursanız benim gibi "mecburen" Tılgın model modem almak zorundasınız. Aksi takdirde internete bağlanamazsınız.
KabloNet'ten bahsediyorum hocam Türk Telekom'dan değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı